Reklama

Siły zbrojne

Arabia Saudyjska wyda 3,2 mld dolarów na Typhoony

  • Saudyjskie Typhoony - fot. BAE Systems

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez firmę BAE Systems, podpisała ona z Rijadem kolejne dwa kontrakty, o wartości łącznej 2,1 mld funtów, czyli około 3,2 mld dolarów.Pierwsza umowa dotyczy dalszego wsparcia i obsługi technicznej Saudyjskich samolotów Typhoon aż do roku 2017. Jej wartość oszacowano na 1,8 miliarda funtów. Kolejne 300 milionów ma kosztować konstrukcja „ niezbędnych instalacji w bazie lotniczej King Fahd” w Taifie.

 Czytaj też - Mniej Rafale, więcej Typhoonów

BAE System poinformował też o planach dostarczenia kolejnych 6 spośród 72 zamówionych przez Arabie Saudyjską samolotów Typhoon do końca 2013 roku. Natomiast nadal trwają negocjacje w sprawie instalacji związanych z modernizacją i obsługą tych samolotów w Arabii Saudyjskiej. Brytyjski koncern mówi też o przeciągających się negocjacjach w sprawie zmiany w cenie saudyjskich maszyn, ze względu na wzrost kosztów,  związany z podniesienie ich możliwości bojowych.

Czytaj - Arabia Saudyjska zrezygnuje z Leopardów?

Są to tematy przeciągających się rozmów obu stron, o tyle trudnych, że zgodnie z pierwotnym planem maszyny dla lotnictwa tego kraju miały powstawać na miejscu. Tymczasem nadal są produkowane i montowane w angielskich zakładach. Mimo to BAE System liczy na zamknięcie tych spraw przed końcem roku. Zwłaszcza że Rijad nie oszczędza ostatnio na uzbrojeniu, choć coraz rozważniej dobiera dostawców.

(JS)
Reklama

Komentarze

    Reklama