Reklama

Siły zbrojne

Arabia Saudyjska: Drony padły ofiarą chińskich laserów

Silent Hunter
Autor. Poly Technologies

Arabia Saudyjska chwali się zniszczeniem 13 bezzałogowców, które zmierzały w stronę jej instalacji naftowych z Jemenu. Maszyny strącił zakupiony w chinach laserowy system antydronowy Silent Hunter. Miał to być największy jednorazowy sukces tego typu systemu w konfrontacji z dronami kamikaze Shahed-136 dostarczanymi przez Iran. Ten sam typ maszyn jest wykorzystywany przez Rosję w Ukrainie.

Reklama

Chińskie laserowe systemy Silent Hunter został pozyskany przez Rijad wiele miesięcy temu, w ramach rozwijania zdolności przeciwlotniczych wszystkich szczebli. Przede wszystkim chodziło o skuteczne odpieranie ataków bezzałogowców rozpoznawczych i uderzeniowych, które wykorzystywane są masowo przez Huti z Jemenu. Są oni wspierani przez Iran, który dostarcza m. in. właśnie duże ilości bezzałogowców, w tym maszyn do ataków saturacyjnych na cele o znaczeniu strategicznym, takie jak instalacje wydobywcze i przeładunkowe ropy oraz gazu. Znajdują się wśród nich lokalnie montowane z części warianty maszyn Shahed-131 i Shahed-136, Arash oraz innego typu platformy.

Reklama

Czytaj też

Reklama

W ostatnich dniach października w ciągu jednego incydentu chińskie lasery miały zniszczyć łącznie 13 maszyn. Po udanych próbach, wiosną bieżącego roku Arabia Saudyjska zdecydowała się na pozyskanie większej liczby systemów typu Silent Hunter produkowanych przez firmę Poly Technologies wraz ze współpracującymi z nimi stacjami radiolokacyjnymi 3D TWA dostarczanymi przez China Electronics Technology Group Corporation. Tworzą one system zdolny do wykrywania nisko lecących celów powietrznych i jednoczesnego zwalczania ich dużej liczby.

Stacja Silent Hunter to system wysokoenergetyczny uzbrojony w laser o mocy regulowanej w zakresie od 30kW do 100kW. Zapewnia on skuteczną moc do zwalczania bezzałogowców i innych celów powietrznych na dystansie do 4 km. Z odległości 1000 m promień jest w stanie przebić, a w zasadzie przepalić, 5 mm blachę stalową. Moc jest więc wystarczająca do zniszczenia systemów wewnętrznych bezzałogowców relatywnie krótkim impulsem, co pozwala na eliminację wielu celów w krótkim czasie. Jest to zresztą jedna z największych zalet systemów laserowych – działają z prędkością światła a ich największym ograniczeniem jest moc i dostarczenie odpowiedniej ilości energii.

Czytaj też

System Silent Hunter jest rozwiązaniem chińskim, które trafiło na rynek w wersji stacjonarnej i mobilnej. Arabia Saudyjska, ze względu na pozytywne doświadczenia z ich użycia w kwietniu 2022 roku zdecydowała się na dodatkowe zamówienie systemów, które dostarczono szybko, bo już w październiku b.r. Stacje współdziałają z radarem trówspółrzędnym 3D TWA działającym w paśmie S, który pozwala na precyzyjne wykrywanie celów na niskim pułapie.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (8)

  1. Trew

    Wystarczy aby wszystkie powierzchnie drona byłu lustrzane, może być polerowane aluminium i te lasery mogą sobie w .... wsadzić.

    1. Smuteczek

      Gdyby to była prawda ... Niestety to co napisałes nie ma wiele wspolnego z rzeczywistoscia.

    2. Trew

      Kwestionujesz fizykę? Sama konstrukcja lasera opera się na lustrach, gdyby to o czym piszę nie było skuteczne ... to lasery by nie istniały.

  2. Bóg drogi

    Ciekawe jak sprawdziłby się ten system w naszych warunkach pogodowych, przy dużej wilgotności powietrza, lub mgle.

    1. Mandorlianin

      @Bóg drogi. Warunki klimatyczne się zmieniają i to coraz szybciej. Mamy więcej dni stabilnej pogody niż wcześniej.

    2. QVX

      @Mandorlianin Do pustyń Półwyspu Arabskiego nam daleko, a i mgieł nie brakuje.

  3. Valdi

    Przypomnijmy an/seq3 popularny KRATOS 👍👍👍👍to 30 kw laser typu pulse shot ,LM produkuje podobny system HELIOS dostępne z półki 👍👍👍 saudi Arabia 🇸🇦🇸🇦🇸🇦sama ustrzeliła się w stopę wpuszczając Chiny w swój system obronny😱😱😱

    1. Smuteczek

      Iranskie dorny powstaja przy wspołpracy z Chinami, stad ciekawym pomysłem jest zwrocenie sie do Chin by dały system ktory pomoze je zwalczac. Pomijajac sam system wiadomo ze pod stołem przepłynie tez pewnie wiedza np ukrytych słabych punktow owych dronow. Dalej ostatie kroki dyplomatyczne AS nie ida po mysli USa stad nie ma za bardzo opcji by opierali swoja obrone na srodkach wuja Sama. Nie bez powodu Biden zwija systematycznie swoje wsparcie przeciwrakietowe z AS.

  4. DIM1

    Zamówienie w kwietniu, dostarczone w październiku... A spróbujcie zamów... ach co ja mówię ? Spróbujcie złożyć Letter of Interest w USA ? Administracja na samo tylko zastanowienie się, czy warto go czytać, też potrzebowałaby co najmniej tyle czasu. Tak zbiurokratyzowane państwa, w dzisiejszym świecie błyskawicznego obiegu danych ? Nie mają szans w konkurencji z normalnością. Z normalnością po prostu. I nie jest tu ważne, czy amerykańskie firmy byłyby w stanie szybko dostarczyć. Amerykańskie, polskie, miemieckie... Ile czasu trwa samo tylko przemielenie papierów na minimalną zmianę trzeciorzędnego szczegółu w modernizowanym Leopardzie PL - przez stronę Niemiecką ? Ten świat jest bez szans, w zderzeniu z Azją. Sorry !

    1. opozycja

      Pakistan z koleii narzeka (czytalem ostanio na ich sronie) ze dostali zgide i zaplacili za 40 F16 w 1989 roku. Maszyny byly juz wyorodukwane ale cos politcznie sie zmienili i staly w Arizonie przez.....14 lat...Mimo ze byly juz oplacone. W normanych warnkach handowych 14 lat to duzo. A i samolty przez ten czas stracily na znaczniu

    2. Extern.

      Co gorsza problem z tym że Chińczycy są w stanie znacznie szybciej wprowadzać do linii nowe technologie militarne niż udaje się to robić na zachodzie został już przez zachodnich analityków dosyć dawno dostrzeżony. Ale niestety, co jest zadziwiające, nie można z tym nic zrobić. Opór materii urzędniczej zazdrośnie strzegącej swoich wpływów na wszystkie sprawy jest zdumiewająco wysoki. Polska niestety nie jest w tej kwestii nic lepsza, jak sobie przypomnę ile czasu certyfikowano w WP Warmaty to aż niewiarygodne się to wydaje. Z mojego cywilnego podwórka to już od 8 miesięcy trwającej wojny u naszych granic czekam aż rząd pozwoli mi bez rejestracji, zgodnie zresztą z europejską dyrektywą o broni, zakupić jednostrzałowy karabinek bocznego zapłonu. I jak widać chyba prędzej się doczekamy ponownie Rosjan w Warszawie zmieniających nam nazwy ulic, niż na taką zmianę prawa.

  5. Andrzej X

    Mamy nieźlych specjalistów. Mam nadzieję że e coś już konstruujemy a jeśli nie to pora zabrać się za nie nawet za cenę kupna tink tanka i rozwinąć do projektu komercyjnego. Lasery to przyszłość w płot.. przy hipersonicznych produktach rakiety będą zbyt drogie i nie dadzą 100 procentowej pewności.

  6. palilo

    Czy mamy dostępne jakieś zachodnie alternatywy? Bo jeśli faktycznie działa to chyba wypadałoby się w coś takiego uzbroić, no chyba że wolimy potencjalnie strzelać do nich piorunami za kilkaset tys. zł/sztuka...

    1. DIM1

      @palio. Lasery działają, ale działają też lobby. Grecka mała firma prywatna, nie z branży broni, wystawiała już działające świetnie modele... zbudowane przez jej właściciela, na własny koszt... - grecki MON ponowenie nie kupił, ani nie dofinansował budowy gotowego projektu większej mocy. Za to kupować będzie lasery w Izraelu. Żadne grabie nie grabią od siebie, każde do siebie. A lobby wielkich firm mają siłę wpływu.

    2. R88

      Polskie systemy antydronowe zbierają najlepsze noty na UA.

    3. DIM1

      R88.... zbierają... na bezrybiu i rak by je zbierał.

  7. Valdi

    Rozumiem że Łukasiewicz będzie produkował lasery 30kw👍👍👍

  8. pitR

    Naukowo nasza optoelektronika stoi na wysokim poziomie. Potrafią i robią różne typy laserów, sam chciałem zamówić ci takiego do ... tajemnica :). Brakuje wiary że możemy . Podobno od Chin też da się pożyczyć szczegóły projektów. Potrzeba polskiej Darpa. Gdzie 1 gość może i mówi co chce mieć. Sieć Łukasiewicza to był super pomysł, tak na marginesie. Potrzebujemy nowego otwarcia na Ukrainę . Ich energetyga jest uwalona. Żebrają o pomoc. Mieliśmy pomysły na sieci rozproszone, wyspowe. Ukr tuż przy naszej granicy zrobi wiatraków 3 kw, czy 5 kw w ilości pare tys. Z tego zróbmy na nasz rynek dotowane wiatraki dla tych co posiadają już panele: falowniki już są. Będzie biznes w Pl i U. Potrzeba wizji, trochę z bajki a trochę z rzeczywistości.

Reklama