Reklama

Technologie

ILA 2022: Laserowo-rakietowy system przeciwdronowy

Sky Warden
Sky Warden NNbS prezentowany przez MBDA podczas ILA 2022.
Autor. J. Sabak

Spółka MBDA Deutschland prezentuje podczas salonu lotniczego ILA 2022 w Berlinie system przeciwlotniczy VSHORAD Sky Warden NNbS (niem. Nah- und Nächstbereichsschutz – krótkiego i najkrótszego zasięgu). Zestaw ten przeznaczony jest głównie do zwalczania bezzałogowców i amunicji krążącej. Jest to bardzo mobilne rozwiązanie, zapewniające dokólną ochronę.

Reklama

Nośnikiem prezentowanym na stoisku MBDA jest pojazd opancerzony Enok 9,5 niemieckiej spółki (ACS) Armoured Car Systems GmbH na dobrze znanym podwoziu Mercedes-Benz Unimog U1500 w układzie 4x4. Masa całkowita tej maszyny to 9,5 tony przy użytecznym udźwigu 1500kg.

Reklama

Na dachu pojazdu umieszczono obrotową „wieżę" systemu Sky Wardern NNbS. Jest ona obrotowa, ale jednocześnie pociski rakietowe umieszczone są w dwóch ukośnie umieszczonych blokach po 9 kontenerów startowych (w układzie 3x3) skierowanych w przeciwnych kierunkach. Zapewnia to możliwość realnego zwalczania celów nadlatujących z różnych kierunków jednocześnie. Na obwodzie wieży umieszczone są symetrycznie 4 anteny ścianowe radaru AESA zapewniającego dookólne wykrywanie celów. System posiada również głowice optoelektroniczną, aby zapewnić pasywne źródło informacji o nadlatujących celach.

Enforcer SADM
Makieta pocisku MBDA Enforcer SADM
Autor. J. Sabak

Cele mają być rażone potencjalnie trzema typami efektorów, które będzie można instalować równolegle. Pierwszy typ, prezentowany na stoisku to lekkie kierowane pociski rakietowe Enforcer SADM (ang. Small Anti Drone Missile), których głównym celem jak wskazuj nazwa są bezzałogowce, a więc stosunkowo niewielkie i trudne do trafienia cele. Jak przekonuje MBDA w konstrukcja Enforcer SADM wykorzystano rozwiązania z pocisku Enforcer, który oferowano jako niewielki, przenośny system kierowany do rażenia celów naziemnych. SADM jest od niego większy, wyposażony w głowicę termowizyjną i zapalnik zbliżeniowy oraz kontaktowy. Pierwszy lepiej sprawdza się w niszczeniu bezzałogowców, natomiast drugi tryb jest raczej przeznaczony do zadań typu C-RAM.

Reklama

Czytaj też

Drugi typ uzbrojenia systemu Sky Wardern to wysokoenergetyczny laser, który opracowano dla niemieckiej marynarki wojennej. Jest to wspólny projekt MBDA Deutschland i Rheinmetall Waffe Munition, które to spółki otrzymały fundusze na integrację testowego egzemplarza na pokładzie niemieckiej fregaty rakietowej typu F124 Sachsen. Testy powinny odbyć się w przyszłym roku. Pokażą one, na ile rozwiązanie jest dojrzałe i nadaje się do zastosowań operacyjnych.

Trzeci i zapewniający największy zasięg, ale też w pewnym sensie najmniej ciekawy typ uzbrojenia to pociski MANPADS typy Mistral 3 produkowane od dawna przez MBDA France. Będą one alternatywą dla pocisków SADM o większej zdolności do rażenia celów takich jak samoloty czy śmigłowce, ale ze względu na masę i wymiary zamiast 9 pocisków SADM będzie można prawdopodobnie użyć 4 lub 6 rakiet Mistral 3.

Reklama

Komentarze (1)

  1. DIM1

    Nie mam pojęcia jaka jest szybkość działania takich głowic opto- , w całej półsferze. A to w aspekcie ogromnej wątpliwości, czy zestawowi wystarczy jedna głowica opto- , dla przypadku pracy pasywnej ? Wszak każda antena, gdy aktywna, zdradza położenie i tego pojazdu, i np. chronionej przezeń całej grupy pojazdów. A może to być np. sztab pułku/brygady, transport amunicji precyzyjnej, bateria Narwi czy Himarsa...

Reklama