Reklama

Siły zbrojne

Apache coraz bliżej Wojska Polskiego [NEWS DEFENCE24]

Autor. U.S. Army

Rząd USA przekazał nam projekt umowy (LOA) w dniu 23 sierpnia br., obejmujący oprócz 96 śmigłowców AH-64E Apache także maksymalny pakiet uzbrojenia i wyposażenia. Obecnie prowadzimy ze stroną amerykańską rozmowy mające na celu określenie ostatecznego przedmiotu zamówienia – podkreślił w rozmowie z Defence24.pl gen. bryg. Artur Kuptel, szef Agencji Uzbrojenia.

Reklama

Polska otrzymała najpierw zgodę Departamentu Stanu, a następnie Kongresu na zakup 96 śmigłowców AH-64E Apache Guardian. Jednocześnie Agencji Uzbrojenia przesłano projekt umowy (LOA – Letter of Acceptance), stanowiący odpowiedź na zapytanie Letter of Request (LOR), jakie Polska wysłała na przełomie sierpnia i września. Jak wiadomo, maksymalna wartość pakietu to 12 miliardów dolarów.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Jak informowano w notyfikacji Departamentu Stanu dla Kongresu, zatwierdzony pakiet obejmuje:

  • 37 radarów AN/APG-78 Longbow
  • 96 interferometrów AN/APR-48B MRFI 2 (do ostrzegania przed opromieniowaniem radarem)
  • 1844 pociski przeciwpancerne AGM-144R2 Hellfire
  • 460 pocisków przeciwpancernych AGM-179A JAGM
  • 508 pocisków powietrze-powietrze FIM-92K Stinger
  • 7650 zestawów konwersyjnych do pocisków APKWS
  • 102 systemy ostrzegania o odpaleniu pocisków rakietowych CMWS
  • Systemy swój-obcy i nawigacyjne
  • Rakiety i amunicję
  • Wyposażenie dodatkowe, w tym sprzęt łączności, symulatory itd.
  • Sprzęt do współdziałania z bezzałogowcami (MUM-T)

Gen. Kuptel zaznaczył, że równolegle trwają rozmowy ze stroną przemysłową w sprawie offsetu oraz z armią USA, „w zakresie zakresie rozwiązania pomostowego w postaci przekazania 8 śmigłowców AH-64D z zasobów jednostek Armii Stanów Zjednoczonych na potrzeby szkolenia pilotów i personelu naziemnego przed rozpoczęciem dostaw nowych śmigłowców AH-64E."

Czytaj też

Szef Agencji Uzbrojenia zaznaczył, że „Obecnie nie planujemy podziału zamówienia śmigłowców Apache na części.". Jednocześnie jednak z wypowiedzi gen. Kuptela można wywnioskować, że planowane do zakupu śmigłowce Apache są przewidziane do współdziałania z maszynami Black Hawk: „Należy zauważyć, że Agencja Uzbrojenia zapewnia pozyskiwanie sprzętu wojskowego o parametrach technicznych i funkcjonalnych określonych przez użytkownika, czyli wojska specjalne i operacyjne. Niemniej jednak, mając na uwadze efektywne i racjonalne wykorzystanie pozyskiwanych śmigłowców, musimy podchodzić do nich jako do pełnego systemu walki, wzajemnie zależnego i uzupełniającego się podczas działań. Rozwiązania przetestowane w warunkach bojowych przez armię USA dowodzą, że tylko przygotowanie odpowiedniego tandemu bojowego APACHE – BLACK HAWK zapewni efekt synergii i właściwe oddziaływanie na przeciwnika. Dlatego też w zakupach śmigłowców Black Hawk uwzględniamy wymagania związane z zapewnieniem interoperacyjności w tym tandemie. W związku z trwającymi negocjacjami ze stroną amerykańską na szczegóły trzeba będzie jeszcze poczekać."

Czytaj też

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (10)

  1. "Pułkownik" Michał

    Na MSPO Amerykanie wystawili propozycję zakupu F-15ex. Czy można prosić o szerszy artykuł w tej kwestii? Zwłaszcza, że dochodzą słuchy od naszej generalicji, że potrzebujemy jeszcze 2 eskadr samolotów bojowych. ;)

  2. balti

    Po co nam stingery, skoro posiadamy pioruny a niebawem grzmoty???

    1. Wuc Naczelny

      Bo nie macie grzmotw, piorun jest oparty na wykupionych planach sowieckich, stingery nie będą produkowane bo ne ma komponentów, na koniec MANPADS w walce lotniczej jako odpalane ze statku powietrznego są neimalże bezużteczne bo są gotowe do odpalienia najwyżej przez ok minutę od aktywacji i tylko raz.

  3. KAR

    Potrzeba naszych "PIORUNÓW", bo nawet wojskowi mówili, że w pakiecie tych "STINGERÓW" będzie bardzo mało, więc tym bardziej trzeba integrować rakiety "PIORUN".

    1. Wuc Naczelny

      Ponieważ próby integracji Piorunów ze śmigłowcami byłu nieudane, po aktywacji głowicy jest ona chodzona może pół minuty, a jak nie zostanei pocisk w tym czasie odpalony, to nie można go użyć ponownie. eby to działało trzebaby butelkę z chlodziwem zintegrować ze śmigłowcem i do tego zapewnić że głowica pioruna może dziaać w sposób ciągły bez zamrożenia jego elektroniki do reszty tym azotem. Co nie jest możliwe.

  4. MiP

    I wcisną nam Stingery a rząd Pisu będzie miał guzik do gadania...Zamiast rozmawiać o integracji Piorunów.Na D24 był artkuł że to byłoby do zrobienia.Ale jak politykę wobec USA prowadzi się na kolanach to co poradzić

    1. S0ket

      Podobno właśnie z tego mamy zrezygnować na rzecz naszych piorunów, wstępnie już o tym rozmawiają.

    2. Alaris

      Gdzie ty masz napisane że bierzemy stingery?

    3. KrzysiekS

      MiP FIM-92 Stinger jest zintegrowany a PIORUN nie to duże koszty.

  5. KrzysiekS

    Tak duży zakup ma jedną zaletę w czasie W nikt nie przejmie się kosztem oraz strata kilku śmigieł.

  6. bezreklam

    Jesli prawda jest ze cena Apache jest taka sama jak F35 to bym wziol ze 12 sztuk, ale nie 90

    1. Diesel34

      To nie POlska decyduje co ma kupić dla swojej armii ale wielki brat zza wody. Polska ma tylko płacić i płakać. Na szczęście czy nieszczęście, to już ostatnia dekada hegemonii USA i prawdopodobnie NATO. Pakt padnie, wraz z odejściem świata od dolara, a USA chce się zamknąć w swoich granicach, rezygnując z Europy (stopniowo), i wtedy będziemy zdani sami na siebie.... i swój przemysł. Szkoda że tak późno...., bo za tą kasę można, wg mnie opracować niemal od początku te helikoptery, czy rakiety (Mesko twirdzi, że potrafi, tylko .... nie chce...) i jeszcze duuuuuużo by zostało.

    2. Franek Dolas

      bezreklam nie wypisuj bzdur. F-35 jest m.in 5 razy droższy

    3. Popolupo

      Dokladnie. Armie sie buduje powolnie przez lata. Teraz to jest drenowanie kieszeni Polakow w celach ratowania dolara!!!!

  7. majstur

    "Rozwiązania przetestowane w warunkach bojowych przez armię USA dowodzą, że tylko przygotowanie odpowiedniego tandemu bojowego APACHE – BLACK HAWK zapewni efekt synergii i właściwe oddziaływanie na przeciwnika. Dlatego też w zakupach śmigłowców Black Hawk uwzględniamy wymagania związane z zapewnieniem interoperacyjności w tym tandemie." - cóż Brytyjczycy czy Holendrzy już od lat mają Apache, a o zakupach BH ani widu, ani słychu. Można inaczej? Widać da się. A u nas będzie AH-64G współpracujący z BH (S-70i) z rakietami AGM-114 oraz niewspółpracujący/nie mogący współpracować z AW149 też z rakietami AGM-114. I jeszcze jedno pytanie - po co uzbrajać BH (S-70i) w rakiety AGM-114 (i inne), skoro to AH-64 powinny stanowić ich osłonę i wsparcie? Pytanie nie dotyczy analogicznie uzbrojonych AW149, bo te - jak wynika z artykułu - z Apache'ami raczej nie będą współpracować z uwagi na brak "interoperacyjności w tym tandemie".

  8. user_1048060

    Tylko by umową zawierała wszystkie elementy tu opisane i była zawarta przed 15 października 2023

  9. KrzysiekS

    No to grubo bez podziału na partie tylko od razu 96 czy nawet mniej to i tak jadą "po bandzie" z tym zakupem. Bardziej martwił bym się o wyszkolenie i ilość wojska. Już teraz niektóre jednostki to 30% ukompletowania a zakupy sprzętu są ogromne.

  10. kapusta

    Nie podpisywać żadnych umów przed wynegocjowaniem adekwatnego offsetu i transferu technologii! Zakupy Patriotów, F-35 i HIMARSów dobitnie pokazały, jak się kończą rozmowy nt. współpracy przemysłowej jeśli wcześniej klepnie się zakup uzbrojenia z półki

Reklama