Reklama

Polityka obronna

Apache dla Polski! Jest zgoda Departamentu Stanu

AH-64E Apache Guardian
AH-64E Apache Guardian
Autor. Boeing

Departament Stanu wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 96 śmigłowców AH-64E Apache, za maksymalną cenę 12 miliardów dolarów netto. Jeżeli zakup takiej ilości dojdzie do skutku, Polska będzie największym operatorem AH-64 po Stanach Zjednoczonych

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Informację o wydaniu zgody przez Departament Stanu USA przekazał także Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, informując, że do czasu zakończenia procedur i dostarczenia do Polski zakupionych śmigłowców, armia USA udostępni Polsce śmigłowce szturmowe AH-64 Apache z własnych zasobów. Mowa tutaj najpewniej o starszym wariancie AH-64D, który to jest obecnie modernizowany do standardu AH-64E. Zamiar zakupu 96 helikopterów Apache wyraził MON w ubiegłym roku.

Z dokumentu możemy się dowiedzieć, że strona amerykańska wyraziła zgodę na zakup między innymi:

Reklama
 • 37 radarów AN/APG-78 Longbow
 • 96 interferometrów AN/APR-48B MRFI 2
 • 1844 pociski przeciwpancerne AGM-144R2 Hellfire
 • 460 pocisków przeciwpancernych AGM-179A JAGM
 • 508 pocisków powietrze-powietrze FIM-92K Stinger

Warto zaznaczyć, że potencjalne zamówienie, czyli liczba maszyn i pakiet uzbrojenia oraz cena są wartościami maksymalnymi.

Czytaj też

AH-64E Apache to zaawansowany, wielozadaniowy śmigłowiec bojowy produkowany przez firmę Boeing. Jest to najnowsza wersja w rodzinie śmigłowców bojowych AH-64 Apache, która zastępuje poprzednią wersję AH-64D Apache Longbow. Wariant ten został wyposażony w nowoczesne systemy, które poprawiają jego zdolności w zakresie walki, rozpoznania i dowodzenia. Obejmuje to m.in. zintegrowane systemy awioniki, komunikacji, celowania, a także zdolności do prowadzenia działań w różnych warunkach atmosferycznych i terenowych. AH-64E może wykonywać zadania takie jak ataki na cele naziemne i powietrzne, eskortowanie wojsk, rozpoznanie, czy dowodzenie działaniami bezzałogowców.

Czytaj też

Maszyny tego typu posiadają kompozytowe łopaty śmigła oraz nowe przekładnie i głowice, zdolne przenieść moc z mocniejszych silników T700-GE-701D. Śmigłowiec posiada również ulepszoną awionikę i system celowniczy, które umożliwiają między innymi kontrolę bezzałogowców i dwukierunkową wymianę danych operacyjnych poprzez Link-16. Śmigłowiec ten jest szeroko stosowany przez różne armie na całym świecie ze względu na swoje zaawansowane możliwości bojowe i zdolność do adaptacji do różnorodnych zadań. Apache jest jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych śmigłowców szturmowych na świecie.

Czytaj też

Autor. Ministerstwo Obrony Narodowej
Reklama

Komentarze (33)

 1. user_1048060

  Czemu tylko 37 radarów kierowania ogniem Longbow a nie 96 szt dla każdego po jednym i czemu tylko 18 zapasowych silników na 96 szt śmigłowców do zdecydowanie za mało powinno być min 50 szt za te cenne

  1. gumi

   Bo tylko jeden na trzy jest w niego wyposażony. I pewnie pięć sztuk na zapas.

  2. lekko zaawansowany

   Wg mnie powinno być 50% Powinny być grupy 4szt z czego 2 z radarem i 2 bez, bo Wyrazie uszkodzenia maszyny z radarem druga może kontynuować misje Grupa może podzielić się na 2 zestoly 2szt i każda grupa ma swój radar. Powinni wziąć z 50szt 2 nadprogramowe do szkoleń i serwisu na szybko. 50 szt z radarem i 46szt bez radaru.

 2. Sorien

  LUDZIE ! Bredzicie tu o off secie..... Wy nie wiecie co się dzieje na świecie stad chcecie się bawić w armia. Ci co wiedzą co się dzieje ni3 chcą się bawić w armię tylko kupować jak najwięcej jak najszybciej.... CHINY siadają widzą że z gospodarki już więcej nie wycisna więcej wpływów nie zdobędą wiec teraz zmienia po prostu sposób zdobywania wpływów/siły na bezpośrednia przemoc fizyczna i to się może stać w każdej chwili . Pytanie nie jest czy ale kiedy a kiedy to tylko oni wiedzą bo tylko oni znają stan swojej armii - jeżeli w ich ocenie przekroczą punkt w którym będą pewni wygranej w starciu z flota USA wtedy chwilę potem wystartują ich rakiety w okręty USA. Nie ma czasu na zabawę w offsety potrzebna jest po prostu broń

  1. Monkey

   @Sorien: Tak prędko nie będą w stanie pokonać US Navy. Do tego pamiętaj: w razie "W" w ich rejonie US Navy wspomoże Republika Chińska, Japonia, Republika Korei a być może nawet Australia i Filipiny. ChRL owszem, kiedyś spróbują szczęścia. Ale jeszcze na to za wcześnie.

  2. Sorien

   Monkey- żebyś się niedługo nie zdziwili . Chinom potrzeba jest tylko mady dobrych rakiet które właśnie tłuką. Pokonanie bądź przepędzenie floty USA spowoduje że USA stanie się bezzebnym tygrysem . Też tego nie chce ale trzeba mieć świadomość że USA bez floty nie jest supermocswem i nie pomoże nikomu w Azji a może i w Europie. Nie ma okrętu który obroni się przed nawala rakiet. Chińczyki właśnie ta nawale produkuja

  3. Monkey

   Ciekawe, jak sobie dadzą radę z rakietami, które USN może na nich wystrzelić ze swoich okrętów podwodnych. Oczywiście, ChRL ma swoją imponującą marynarkę wojenną. Więc może to skontrować. Ale Amerykanie wcale nie muszą się też rzucać na wariata. Mogą założyć blokadę, jak Rosjanie Ukrainie. Nawet godząc się z czasowym podbojem Tajwanu przez ChRL. Wtedy to Chińczycy będą mieli problem. Obecnie wynik konfliktu militarnego między USA i ChRL (plus sojusznicy) nie byłby wcale oczywisty. Zważ, że Rosja sama potrzebuje chińskiej pomocy, a na plecach wiszą też Indie.

 3. user_1048060

  Czemu tylko 37 radarów AN/APG-78 Longbow a nie 96 szt

 4. user_1047637

  Ogromne brawa dla Polskiego rządu. Należy pamiętać że to dopiero pierwszy krok. Takie śmigłowce umieć wykorzystać, utrzymać, modernizować. Ale od czegoś trzeba zacząć

  1. MiP

   Pierwszy krok to podpisać kontrakt na zakup takich śmigłowców a my jak na razie to zapytaliśmy czy nam je sprzedadzą

  2. Piąteczek

   @MiP Zapytaliśmy w zeszłym roku. W tym momencie otrzymaliśmy już wstępną zgodę.

  3. Essex

   Piateczek....co nie zmienia faktu ze nic nie podpisano, nic nie kupiono.....dostalismy zgodę a ty juz w podskokach

 5. CzarnyRycerz

  Można było te pieniądze przeznaczyć na F35, a zamiast śmiesznych FA 50 wziąć jakieś proste śmiglaki do odpalania rakiet ppanc. I tak taki śmigłowiec musi działać z własnego terytorium przy linii swoich wojsk.

  1. Bellcross

   Obie te konstrukcje maja zbliżone osiągi

  2. Czytelnik D24

   @Bellcross Które konstrukcje mają zbliżone osiągi?

  3. Extern.

   Dokładnie, tanie śmigło, np. jakaś nowsza odmiana Niemieckiego Bolkov BO-109, plus jakaś naprawdę dobra rakieta np. Brimstone (które też będziemy mieli na platformie kołowej) i praktycznie mielibyśmy tak samo skuteczny obwód przeciwpancerny jak te AH-64 a znacznie taniej. Wydaje się że aż taka ilość, tak drogich maszyn, aby tylko odpalały rakiety znad własnych linii, to jest to jednak pewna przesada. No chyba że czegoś nie wiemy i MON planuje zastosować manewrową taktykę aktywnej obrony, to wtedy by ten zakup może i miał uzasadnienie.

 6. Buczacza

  Ciekawostka.. Schemat jest dokładnie taki sam od kiedy jestem obecny na tym forum. A mianowicie za każdym razem przy okazji spektakularnego kontraktu dla WP. Jest ponad czasowy wysyp tego samego... Za drogo,po co, przepłacone,to nie ma sensu, doświadczenia z Ukrainy, offset, znów z USA, jesteśmy bankrutem,nie stać nas, po co to skoro można tamto. I mógłbym tak do rana. Od 6 lat... Czym więcej takich komentarzy. Tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że to dobra decyzja...

  1. Extern.

   Każda broń się przyda w chwili próby to oczywiste. Problem z tymi śmigłami według mnie jest tak że analogiczne zdolności szybkiego obwodu przeciwpancernego można uzyskać znacznie taniej (tani śmigłowiec, droga rakieta) a zaoszczędzone środki można by przeznaczyć na to czego nie mamy a co jest konieczne, czyli np. na kompleks rozpoznawczo-uderzeniowy o dużym zasięgu. Doświadczenie Ukraińców uczy że o ile sami sobie tego nie pozyskamy wcześniej, to w razie wojny nikt nam rakiet manewrujących które mogły by atakować głębokie zaplecze przeciwnika nie da, a bez nich będziemy mogli oddziaływać tylko na wojska agresora. Ciężko jest w ten sposób negocjować politycznie ustępstwa. Znowu idealnie widać to na przykładzie Ukraińców gdzie politycy Rosyjscy dopiero zaczęli się zastanawiać nad sensem wojny gdy Ukraińskie drony zawitały do Moskwy. Tysiące zabitych poborowych jakoś uszły ich uwadze.

 7. Monkey

  Skoro już bierzemy, to oby ilość maksymalną, czyli 96 sztuk. Ciekawe, ile zajęłoby zintegrowanie Piorunów lub Gromów zamiast tych Stingerów? Niemniej jednak, AH-64E to nie tylko najdroższy, ale obecnie najbardziej zaawansowany śmigłowiec pola walki na świecie. Do tego może współpracować jako stanowisko dowodzenia z dronami. To akurat bardzo dobry zakup, jeśli dojdzie do skutku.

  1. Davien3

   @Monkey zajełoby cała wiecznośc bo USA nie ma zamiaru jak widac sie na to zgodzić a bez ich zgody możemy sobie tylko pomarzyć A sam zakup b. dobry jeden z nielicznych dobrych zakupów PiS

  2. Monkey

   @Davien3: Jak jesteśmy takimi wielkimi sojusznikami, to powinni. Ale trzeba byłoby coś negocjować, a nasi politykierzy są przyzwyczajeni, że wstając z kolan walą głowami prosto w półkę z zakupami, ogłaszają, co chcą, najlepiej bez przetargu a potem zdziwko, że wszystko drogie. Przecież akurat tutaj Amerykanie mogliby się wykazać prawdziwie sojuszniczym podejściem. Chyba że, a tak niestety myślę, jesteśmy tylko "wielkim" sojusznikiem do poklepania po plecach, a nie takim prawdziwym. Kolonialnym rynkiem zbytu dla kolonialnego mocarstwa.

  3. Monkey

   @Essex: A ty to niby kim jesteś? Zwykłym czepialskim. Kanapowym czy spod kanapy, to już zaś nie mój biznes. Sam pokaż lepsze wyjście, o ile jesteś w ogóle w stanie ogarnąć, o czym są artykuły pisane na tym forum i komentarze do nich... Bo mam poważne wątpliwości czy takowe zdolności intelektualne posiadasz.

 8. Był czas_3 dekady

  Mariusz B. niedawno powiedział, że: :najpierw zakupimy 32 śmigłowce, a później gdy będą pieniądze pozostałe" Jak będzie czas pokaże.

 9. PPPM

  Mam nadzieję, że bez Stingerów. Lepiej byłoby zaadoptować Pioruny o ile wogóle

  1. Davien3

   @PPPM Na Pioruny nie zgodza sie amerykanie wiec sprawa przegrana na starcie.

  2. Essex

   Jak zaplacisz za integracje.....dawaj kase i robimy

 10. Bellcross

  Czytam komentarze i mam taka refleksje, ze większość użytkowników zapoznała sie tylko z nagłówkiem i na tym koniec. Po krotce: *to nie jest umowa na Apache *to nie jest ostateczna zgoda na sprzedaż - decyzja kongresu 30dni *12mld$ to maksymalna cena wraz z offsetem *nawet jak będzie zgoda kongresu to umowa może być podzielona na etapy albo zakup częściowy

  1. Davien3

   @Bellcross z jakim offsetem? Kupujemy Apache z półki a co do ceny to obejmuje tez amunicje, szkolenie i logistyke Przy FMS nie masz offsetu wiec nie fantazjuj, ok Zakup potrzebny ale nie dodawaj do tego swoich fantazji. A co do ceny to jak chcesz ja zredukowac to z czegos musimy zrezygnowac proste.

  2. FG42

   Davien3-Przeczytaj uważnie dokument. Kupujący zażądał kompensacji.

  3. Essex

   Fg... Serio? Zazadal kompensacji? No to pewnue w USA panika......

 11. Hmmm.

  Przydałyby się teraz pioruny i gromy odpalane z platform powietrznych. Wówczas stingery można by wyrzucić.

  1. Davien3

   @Hmmm Pioruny i Gromy nie sa zintegrowane z AH-64 więc nic ci to nie da a USA jakos nie chce tego zrobic jak widac.

  2. Hmmm.

   @Davien, zauważ, że Niemcy przy zamówieniu F-35 o wolumenie zbliżonym, do polskiego kontraktu, otwierają fabrykę kadłubów F-35. Polacy zamawiają w Stanach dość, żeby dostać przynajmniej zbliżone możliwości. Dramat.

  3. Essex

   Hmmm....serio? To pretensje do super negocjatorow z MON i rzadu....u nas w Polsce tacy spece ze nic nie potrafia wynegocjowac

 12. Dudley

  Przy takim zamówieniu, to powinniśmy mieć fabrykę w PL, mld zł nie w kij dmuchał..

  1. Davien3

   @Dudley powiedz to Błaszczakowi i Amerykanom bo obie strony jakos tego nie chca.

  2. Monkey

   @Davien3: I to jest najgorsze, co napisałeś: "obie strony". Amerykanom się nie dziwię, business is business, ale dlaczego my tak partaczymy sprawy offsetowe? Nie wszystko da się uzasadnić brakiem kompetencji polskiego przemysłu zbrojeniowego, a już na pewno nie zakup Stingerów.

  3. oko

   @Davien3 i Dudley . Po co Polsce fabryka AH64 skoro i tak więcej nie kupimy to po pierwsze , a po drugie te śmigłowce są tak drogie , że mało które państwo będzie je kupowało.

 13. Leonidas

  Nie mogę się zgodzić na tezy typu: śmigłowce latają tylko przy linii frontu, albo co co nam one...na Ukrainie się nie sprawdzają. Bzdura na resorach. Każdy konflikt zbrojny różni się - ukraiński scenariusz wojny okopowej wcale nie musi mieć miejsca gdzie indziej. Każdy rodzaj uzbrojenia pełni swoją istotną rolę w ogólnym wachlarzu środków obrony. Śmigłowce szturmowe warto posiadać i co ważne umiejętnie je wykorzystywać!

  1. Monkey

   @Leonidas: Dokładnie, uzbrojenia używa się stosownie do warunków pola walki. Żeby poprzeć twoją tezę podam przykład sprzed ponad 100 lat (I wojna światowa). Front zachodni: wojna okopowa. Front wschodni: wojna manewrowa z zaledwie elementami okopowej. Na wschodzie Rosjanie w miarę skromnych możliwości chętnie używali samochodów pancernych, obie strony także kawalerii (ale Rosjanie w większym stopniu). Na froncie zachodnim obie te formacje nie miały w zasadzie racji bytu.

  2. CzarnyRycerz

   Jaki inny potencjalny scenariusz miałaby mieć Polska? Talibowie wylądowali w Zakopanym? Wyprzedzający atak NATO na kraje z bronią nuklearną? Wątpię. Doktryną NATO jest przewaga w powietrzu. My teraz leżymy i kwiczymy w kategorii lotnictwo i obrona przeciw lotnicza, nawet z tym wszystkim co mamy pozyskać. A bawimy się w najdroższe śmigłowce, które z założenia są bardzo podatne na wrogie lotnictwo myśliwskie. I że śmigłowiec z nazwy jest szturmowy to nie znaczy, że będziesz miał czołowe uderzenie jak w filmach z hollywood. Ktoś mu musi naświetlić cel, żeby oddał strzał i się wycofał na bezpieczny zasięg. Inaczej zerwie z pierwszego lepszego systemu plot przy linii frontu.

 14. Odyseus

  Rozumiem że te 12 mld$ to tyko jakiś ich ustawowy limit transakcji a nie co by chcieli sobie za nie krzyknąć

  1. Davien3

   @Odyseus to maksymalna cena za kontrakt jak wybierzemy wszystko co nam oferuja i tyle zadny ustawowy limit transakcji.

 15. KPS1

  Tak w sumie przy naszych brakach w samolotach wielozadaniowych, OPL i artylerii to kupowanie śmigłowców szturmowych nie bardzo ma sens, no chyba że jakieś maszyny po kosztach w celu utrzymania etatów.

  1. Orel

   Zawsze znajdzie ktoś "zamiast ego powinniśmy kupić X". Przypomnę że wszystko co wymieniłeś już mamy zamówione/dostawy w trakcie/negocjacje w trakcie

  2. Davien3

   @KP51 akurat smigłowce szturmowe były priorytetowe bo nasze Mi-24 mogły robic najwyzej za ruchome cele o ile same by nie rozsypały sie ze starosci

 16. ANDY

  zakup AH 64 to moim zdaniem sabotaż na innych programach modernizacyjnych ... na pewno tańszym i równie dobrym jeżeli chodzi o wzrost potencjału byłby wybór AH 1 od Bella który proponował najlepszą ze znanych mi ofertę kompensacyjną, produkcyjną i transfer technologii ,,, ale .... widać że w naszym monie nikt nie zwraca uwagi na takie szczegóły jak finansowanie i koszty zakupu i utrzymania tak potwornie drogiego i trudnego w eksploatacji sprzętu ... kupujemy gotowca z półki który pewnie będzie robił za "sztukę" w zestawieniu potencjału ... a w praktyce będzie stał w hangarze i czekał na potwornie drogie części i serwis producenta a eksploatacja pochłonie środki finansowe których nie będzie na inne niezębne zakupy

  1. Rusmongol

   Wszyscy proponują bardzo dużo żeby Ci coś wcisnąć. Gorzej później jak przychodzi do podpisania papierów.

  2. Tomasz1979

   Nie, ponieważ liczy się system a nie tylko model śmigłowa i jego cena i jego nawet oferta. Otóż AH64 najlepiej współpracują z Abramsami a także z F-35 i pełnym czujników i systemów na nowym polu walki. Budujemy dywizje na wzór tych USA bo są sprawdzone i przećwiczone na naszych manewrach i będziemy dostawać kolejne nowośći w ślad za USA. I teraz weź wyjmij z tej układanik AH-64 i spróbuj innbych. Powodzenia w intergacji, ich kosztach, manerwach. Dzieki temu, że mamy AH-64 wsparcie z USA może być łatwe, natychmiastowe, przećwiczone.

  3. Essex

   Rusmongol....sam wymyslasz te swoje zlote mysli??? Jakos wszyscy dookola potrafia sie dogadac, nawet offset idzie tylko w Polsce pus die nie da....sami nieudacznicy

 17. QVX

  Kilka uwag odnośnie radaru i uzbrojenia. 1. 37 radarów - OK; w USA stosują zasadę 1 Apacz z radarem + 2 bez, czyli potrzeba 32 (+ 5 rezerwy). 2. Hellfire i APWKS - OK, bo nie tylko dla Indian będą. 3. 500 Stingerów - kiepsko. Lepiej było kupić mało i poczekać na coś lepszego. 4. 460 JAGM-ów - wbrew pozorom OK, bo to wersja o małym zasięgu. Czekamy na wersje MR i ER (nie liczę na Brimstone).

  1. Bellcross

   Nikt nic jeszcze nie kupił, zgodę musi wydać teraz kongres. Mam nadzieje, ze umowa na pierwsza partie zostanie podpisana w tym roku, liczę na 1/3 zamówienia.

  2. Essex

   Przeciez nic nie kupili.... O czym ty bredzisz????

  3. QVX

   Nie kupili, ale jest taki plan. I oceniałem poszczególne składowe.

 18. HUGOZ

  Jaki udział polskiego przemysłu? Jaki offset? Czy były testy np. radarów, jak się zachowują w terenie lesistym, na górkach i pagórkach, ich skuteczność?

  1. Rusmongol

   E tam po co by Amerykanie testowali sprzęt w lesie i górach. Przecież oni nie mają pojęcia o broni. Choćby w porównaniu do takiego znawcy jak ty...

  2. QVX

   Longbow jest zoptymalizowany pod Europę Środkową.

  3. Czytelnik D24

   @HUGOZ Testy radarów w terenie lesistym? A kto i gdzie używa radarów w terenie zalesionym i w jakim celu? Jakieś przykłady proszę.

 19. tkin ważny

  12 mld. dolarów 125 mln. za sztukę to 1,5 x więcej niż F-35 ??? To prawda czy błąd.? Czy potrafi coś jeszcze niż strzelać na 8 km do czołgu, podświetlając laserem, stojąc nieruchomo jak kaczka wystawiona na cel. Przepraszam kaczka lata nie stoi w miejscu. Ile czasu trwa naprowadzanie pocisku 8-10 s. To samobójstwo. Ile musi zniszczyć czołgów aby się zwrócił. Ile Brimstone można za to kupić, ile dronów do rozpoznania. Ktoś to policzył. Ja nie sądzę. Czy za to moglibyśmy doprowadzić do końca Pirata i artylerię na odbity promień lasera. Albo wyliczenia albo rezygnacja.

  1. hermanaryk

   Nie udawaj, że nie wiesz, o co chodzi. Od lat za każdym, gdy dokonujemy takiego zakupu od USA, jest wyjaśniane, że to cena maksymalna i że zwykle zostaje z niej od połowy do 60%.

  2. Rusmongol

   A agm 114l i agm 114r-4?

  3. QVX

   @Rus AGM-114 najmłodsze są pełnoletnie (dostawy do 2005), zastąpione przez AGM179.

 20. Chris

  Polska wystąpiła o kredyt w Korei Płd na zakup broni w wysokości 62,5 mld złotych !! Oczywiście nie ma to szans, o czym Koreańczycy już powiedzieli więc zakupy K2, Homarów czy K9 w większości pozostaną na papierze. Polska nie ma złóż ropy naftowej i podobny los czeka zakupy z USA. Nigdy nie zobaczymy F35, Abramsów, Apache czy Himmarsów w takich ilościach. Polska nie ma na emerytury czy służbę zdrowia, a miałaby mieć kasę na zakupu o wartości ponad 100 mld USD ? !! Nie wiem jaki jest cel takich negocjacji i zapowiedzi Błaszczaka. Przecież Putin zamiast bać się, śmieje się wiedząc, że zbankrutowaną Polskę przejmie bez jednego wystrzału.

  1. Rupert

   Polska ma zdrową gospodarkę z długiem w stosunku do PKB wynoszącym poniżej 50%, więc Polska może się trochę zadłuzyć, nic Polsce nie będzie. O Rosję się martw, bo to na nią są sankcje nałożone..

  2. Rusmongol

   Ta polska bankrutuje już od dawna. A zakupy za 100 mld to nie zakup na dwa dni a dekady. Więc to już robi różnicę. Radzę zobaczę ile w stosunku do PKB na lecznictwo wydaje kacapia. A 8ni yam uwielbia swego wodza z kgb. Nawet jak żyją krócej prawie o 10 lat niż w USA czy UE.

  3. Essex

   Rupert serio? To daeaj ile dlugu jedt wyprowadzone poza oficjalny budzet? No dawaj! Konkrety!...dla mnie to chore ze min8ster rzadu jexdzi po cakym swiecie i zaciaga kredyty.....kto to pozniej splaci i za co MON to utrzyma????? A wiem....was to nie interesuje bo was juz nie bedzie.....Korea odmowila kredytu i nagle ucichlo wychwalanie tam zakupow???? Jestescie zalosni

 21. oko

  Brawo !!!! Krytykanci z V Kolumny dostają szału .

 22. kapusta

  Super. Szkoda tylko że do wybuchu wojny nie zrobili NIC w ramach programu pk. Kruk - 7 bezpowrotnie zmarnowanych lat...

  1. Bellcross

   Bo kruk nie był priorytetem , pewnie mieli plan kupić o tej porze ale nie w takiej ilości. Konfederacji Amerykanie by nic nie sprzedali wiec spokojnie.

  2. easyrider

   @kapusta Na szczęście ich poprzednicy zrobili :D 7 lat zmarnowanych bo nie kupili też lotniskowców, atomowych okrętów podwodnych i bombowców startegicznych.

  3. DRB

   Natomiast PO nas wzmocniło licznymi zakupami... ech chłopie - kluczowe jest 8 lat zmarnowanych przez Tuska, bo gdyby coś kupili już by to było, ale on wolał ustępować we wszystkim Moskwie i Berlinowi (vide Baltic pipe)

 23. Chris

  Zostaniemy uzbrojonym po zęby bankrutem. Kto zapłaci za Apache,, Himmarsy, Kraby, Rosomaki, Borsuki, Homary, samoloty F35 oraz FA-50, armatohaubice K9, czołgi K2 i Abrams, Mieczniki i wiele innych ? Polski na to nie stać. Zadłużenie wkrótce zagrozi stabilności gospodarczej Polski, a Rosja wtedy przejmie bankruta bez jednego wystrzału.

  1. Sorien

   Zadluzej względem PKB jedno z niższych w Europie...samo twoje stwierdzenie że Rosja przejmie bankruta bez wystrzału już samo za siebie mówi że ty nie masz pojęcia o tym co mówisz

  2. DRB

   bzdury gadasz. Musimy się zbroić, a punkt wyjśia nędzny, to głównie zasługa PO.

 24. Marols

  Mnie martwi jedno. Kto to będzie spłacał? Pytanie retoryczne, wiem. Odp. my wszyscy. Gdyby nie wojna w Ukrainie dalej by się nic nie działo. Kupili by kilka zabawek aby ładnie wyglądały na defiladzie i pikniku wojskowym. Ilości zakupionego sprzętu imponujące ale kwoty przerażają. 13 i 14 emerytura i wiele innych rozdawanych programów przedwyborczych bo Polska musi być silna. A co po tym?

 25. S0ket

  Zaraz będzie, że aligator spadają z nieba tylko dużo w defensywie robią dobrego. Jednym słowem na początku były źle używane ale tu się już powinni wypowiedzieć dowódcy szturmowych śmigłowców.

  1. QVX

   Ka-52 miały 5 minut w czerwcu. Teren UA i klimat pozwolił wtedy strzelać Wichrami w wiązce z 8 km spoza MANPADS-ów (u nas da się najwyżej z 4 km). Jak również nie trzeba było podlatywać bliżej do identygikacji, bo UA byli przed polami minowymi. Teraz wojska się wymieszały i wszystko wróciło do normy.

Reklama