Reklama

Siły zbrojne

Amerykańskie pojazdy opancerzone w Macedonii

Fot. J.Sabak

Macedonia Północna odebrała pierwszy z 33 JLTV Oshkosh Defence, jakie mają zostać dostarczone jej do końca tego roku. Pojazdy te zostały dostarczone do Europy w dniu 23 lipca, razem z m.in. wozami M1117 dla Grecji. W ramach obecnego transportu ma jeszcze zostać dostarczonych 5 wozów.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Macedonia Północna zamówiła pierwsze JLTV w 2019 r., planując nabycie 99 wozów i dodatkowych 53 w prawie opcji. Całość zamówienia ma zostać dostarczona do końca 2024 roku. Poza nimi do Macedonii mają trafić 54 egzemplarze kołowych transporterów opancerzonych Stryker (w wariantach: transportera opancerzonego, wozu dowodzenia i samobieżnego moździerza). Te zakupy mają ujednolicić flotę pojazdów w armii tamtejszego kraju, jednocześnie zwiększając jej zdolności poprzez wymianę przestarzałego sprzętu pancernego z czasów Związku Sowieckiego.

Najpewniej Strykery zastąpią transportery opancerzone BTR-70/80, które mogą wtedy trafić na Ukrainę. Warto zaznaczyć, że Macedończycy z północy przekażą swoje wszystkie czołgi ukraińskiej armii, zatem nie można wykluczyć kolejnych darów w zamian za sprzęt w standardzie zachodnim. Co ciekawe, JLTV są też używane przez inne państwo na Bałkanach, mianowicie Czarnogórę.

Reklama

Macedonia Północna w sumie zamówiła 33 sztuki następcy kultowych HMMWV od Oshkosh Defense
Fot. Ministerstwo Obrony Macedonii Północnej

Oshkosh JLTV (Joint Light Tactical Vehicle) zaprojektowano na potrzeby programu pojazdu wielozadaniowego nowej generacji, mającego częściowo zastapić obecnie używane przez U.S. Army i U.S. Marine Corps wielozadaniowe samochody terenowe HMMWV, które stanowią podstawowy model tego typu pojazdów w obu tych formacjach. W związku z doświadczeniami konfliktów ostatnich kilkunastu lat i pomimo ciągłego uzupełnienia "floty" tych pojazdów zdecydowano się jednak na pozyskanie pojazdu nowej generacji.

Zwycięzcą programu JLTV okazała się konstrukcja Oshkosh Defense, czyli L-ATV, który został już zamówiony przez obie te formacje i obecnie funkcjonuje pod nazwą Oshkosh JLTV. Kolejne partie JLTV będą zamawiane w ramach nowego postępowania, które da możliwość udziału w programie - obok Oskhosha - także innym uczestnikom.

Czytaj też

Zachęcamy do zapoznania się z tą konstrukcją w artykule poniżej.

Czytaj też

Komentarze