Reklama

Polityka obronna

Macedońskie czołgi zmierzają na Ukrainę

Obecnie w stronę Ukrainy ma zmierzać transport 8 z 31 posiadanych przez Macedonię Północną czołgów T-72A
Obecnie w stronę Ukrainy ma zmierzać transport 8 z 31 posiadanych przez Macedonię Północną czołgów T-72A
Autor. Armija na Republika Makedonija

Macedonia Północna w ramach wsparcia wojskowego zdecydowałą się przekazać Ukrainie swoje wszystkie czołgi T-72A, których liczebność określa się na 30-31 sztuk. Spowoduje to całkowite wycofanie czołgów z tamtejszego wojska.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Czołgi są jednym ze środków bojowych, jakie Ukraina dalej posiada w znacznej liczbie, jednak aby tworzyć nowe oddziały i odbudowywać te wyniszczone w walkach potrzebuje dodatkowych maszyn. Mogą one pochodzić ze składnic sprzętowych, zakładów remontowych lub właśnie z pomocy wojskowej przekazywanej Ukrainie przez sojuszników. Obecnie jedynym typem wozów, jakie ona otrzymuje, są T-72 w wersjach M/A/M1/M1R. Liczba przekazanych/przekazywanych czołgów tej wersji dla Ukrainy wynosi ponad 250, które pochodzą m.in. z Czech, Bułgarii czy Polski. Najprawdopodobniej może już przekraczać nawet 300 wozów, oczywiście wliczane są wozy, które jeszcze nie dotarły na Ukrainę, bo np. przechodzą remonty w kraju wysyłającym.

O ile w przypadku Polski czy Bułgarii nie można mówić, że przekazanie T-72 było rozbrojeniem danej formacji, o tyle w przypadku Macedonii Północnej już można użyć takiego określenia. Pokazuje to skalę zaangażowania tak małego kraju w pomoc Ukrainie, podczas gdy wiele europejskich krajów wielokrotnie bogatszych i potężniejszych często nie jest w stanie przekazać adekwatnej pomocy. Pozbycie się czołgów przez armię Macedonii Północnej oznacza najprawdopodobniej rozpoczęcie analizowania tego rynku przez kraje/koncerny mogące sprzedać używane lub nowe czołgi, zważywszy jednak na możliwości finansowe tego kraju, nie będą to nowe czołgi podstawowe, prędzej używane typy starszych generacji lub wozy wsparcia ogniowego/czołgi lekkie.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Komentarze (8)

 1. Lycantrophee

  No to teraz Niemcy powinni dać im używane Leo 2A4, powinno wystarczyć w stosunku 1:1, a skok możliwości jest znaczący.

  1. Jan24

   Niemcy dadzą im figę. W tym są dobrzy. Nam też obiecywali jak to Niemcy i nic. Układy z Rosją są widać ważniejsze.

  2. Darek S.

   Skąd się borą takie spekulacje. Na jakiej podstawie ?. Europa tylko udaje, że popiera Ukrainę w wojnie z Rosją. Tylko Państwa Bałtyckie, Czechy i Polska popierają Ukrainę. Reszta ma to w D.. Sondaże opinii publicznej decydują co mówią politycy tych krajów i chęć nie wypadnięcia całkiem z łask USA. A dlaczego, bo gdyby jednak Putinowi całkiem odbiło, to tylko USA są w stanie zagwarantować im ochronę. Ale oni naiwnie wierzą, że Putinowi nie odbije do tego stopnia, żeby zdobywać drugi raz Berlin. Gdyby Nagle Ukraina USA i Rosja uznały, że Niemcy i Francja to ich wróg nr 1, zmieniłaby się nagle retoryka Berlina. Byliby potulni jak baranki, bo na Chiny nie mogliby liczyć

 2. Darek S.

  Oj tam oj tam. Jak Niemcy albo Francja mają przekazywać broń, albo kasę na zakupy broni na Ukrainę, jak oni cały czas liczą na powrót współpracy z Rosją. Oni mają zupełnie inny punkt widzenia niż my. Dla Niemiec i Francji większym wrogiem politycznym jest Polska, niż Rosja. Oni Polskę już wydoili ( przejęli za grosze w latach 90-tych większość lukratywnych biznesów w Polsce) nie widzą dalszych perspektyw jej dojenia. Teraz niech sobie Rosja weźmie to co chce, oni nie przewidują w najśmielszych oczekiwaniach, że Rosja mogłaby sięgnąć dalej. A przecież dla USA Rosja to naturalny sojusznik przeciw Chinom. Polska na żądanie USA może zaprzyjaźnić się nawet z Rosją przeciw Unii Europejskiej, która jest prawie bezbronna. Połowa Niemców, pomimo okrucieństw armii Rosyjskiej w Buczy itd, dalej woli Rosjan, niż Amerykanów.

 3. Wyjaśniacz

  Mała, biedna Macedonia Północna wysłała więcej ciężkiego sprzętu niż nie jedno bogatsze państwo europy zachodniej. Brawa dla Macedonii Północnej.

  1. Instruktor

   👍

 4. skition

  A ile czołgów posiada ich domniemany przeciwnik w NATO czyli Albania...? 0 słownie ZERO. Albańskie Stryker są więc przeciwwagą dla M113 albańskich sił zbrojnych..Po prostu Macedonia znajduje się gdzie indziej z Serbami nie walczą a z Turkami i tak z tym szmelcem T-72 nie mieliby żadnych szans.My jesteśmy w innym położeniu bo wciąż chociażby po stepach Ukrainy pałęta się stary szmelc made in Huta Stalowa Wola czyli MT-LB.

 5. skition

  Artykuł wprowadza w błąd..Oczywiście nie są to macedońskie T-72 lecz................................... ukraińskie T-72..W roku 2000 Macedonia dostałą T-72 z Ukrainy w celu zapobiegania "albańskiej nawale"..Po wstąpieniu Albanii do NATO a szczególnie po wstąpieniu Macedonii Północnej do NATO posiadanie T-72 stało się zbędne..Na dodatek Ukraina im nie będzie tego naprawiać bo sama ma problem z naprawą swoich T-72 ,więc ukraińskie T-72 wróciły tam skąd przyszły.

 6. Laky

  No to USA mogłyby im z 40 Abramsów sprezentować 🤔👏👏💪💪💪

 7. Paweł P.

  Brawo Macedonia 🇲🇰! Brawo!

 8. szczebelek

  Niemcy sobie dopiszą kolejne 30 czołgów, które wysłali 🤩😻😍

Reklama