Polityka obronna

Macedońskie czołgi zmierzają na Ukrainę

Obecnie w stronę Ukrainy ma zmierzać transport 8 z 31 posiadanych przez Macedonię Północną czołgów T-72A
Fot. Armija na Republika Makedonija

Macedonia Północna w ramach wsparcia wojskowego zdecydowałą się przekazać Ukrainie swoje wszystkie czołgi T-72A, których liczebność określa się na 30-31 sztuk. Spowoduje to całkowite wycofanie czołgów z tamtejszego wojska.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Czołgi są jednym ze środków bojowych, jakie Ukraina dalej posiada w znacznej liczbie, jednak aby tworzyć nowe oddziały i odbudowywać te wyniszczone w walkach potrzebuje dodatkowych maszyn. Mogą one pochodzić ze składnic sprzętowych, zakładów remontowych lub właśnie z pomocy wojskowej przekazywanej Ukrainie przez sojuszników. Obecnie jedynym typem wozów, jakie ona otrzymuje, są T-72 w wersjach M/A/M1/M1R. Liczba przekazanych/przekazywanych czołgów tej wersji dla Ukrainy wynosi ponad 250, które pochodzą m.in. z Czech, Bułgarii czy Polski. Najprawdopodobniej może już przekraczać nawet 300 wozów, oczywiście wliczane są wozy, które jeszcze nie dotarły na Ukrainę, bo np. przechodzą remonty w kraju wysyłającym.

O ile w przypadku Polski czy Bułgarii nie można mówić, że przekazanie T-72 było rozbrojeniem danej formacji, o tyle w przypadku Macedonii Północnej już można użyć takiego określenia. Pokazuje to skalę zaangażowania tak małego kraju w pomoc Ukrainie, podczas gdy wiele europejskich krajów wielokrotnie bogatszych i potężniejszych często nie jest w stanie przekazać adekwatnej pomocy. Pozbycie się czołgów przez armię Macedonii Północnej oznacza najprawdopodobniej rozpoczęcie analizowania tego rynku przez kraje/koncerny mogące sprzedać używane lub nowe czołgi, zważywszy jednak na możliwości finansowe tego kraju, nie będą to nowe czołgi podstawowe, prędzej używane typy starszych generacji lub wozy wsparcia ogniowego/czołgi lekkie.

Czytaj też

Komentarze (7)

 1. Wyjaśniacz

  Mała, biedna Macedonia Północna wysłała więcej ciężkiego sprzętu niż nie jedno bogatsze państwo europy zachodniej. Brawa dla Macedonii Północnej.

  1. Instruktor

   👍

 2. Lycantrophee

  No to teraz Niemcy powinni dać im używane Leo 2A4, powinno wystarczyć w stosunku 1:1, a skok możliwości jest znaczący.

  1. Jan24

   Niemcy dadzą im figę. W tym są dobrzy. Nam też obiecywali jak to Niemcy i nic. Układy z Rosją są widać ważniejsze.

 3. skition

  A ile czołgów posiada ich domniemany przeciwnik w NATO czyli Albania...? 0 słownie ZERO. Albańskie Stryker są więc przeciwwagą dla M113 albańskich sił zbrojnych..Po prostu Macedonia znajduje się gdzie indziej z Serbami nie walczą a z Turkami i tak z tym szmelcem T-72 nie mieliby żadnych szans.My jesteśmy w innym położeniu bo wciąż chociażby po stepach Ukrainy pałęta się stary szmelc made in Huta Stalowa Wola czyli MT-LB.

 4. skition

  Artykuł wprowadza w błąd..Oczywiście nie są to macedońskie T-72 lecz................................... ukraińskie T-72..W roku 2000 Macedonia dostałą T-72 z Ukrainy w celu zapobiegania "albańskiej nawale"..Po wstąpieniu Albanii do NATO a szczególnie po wstąpieniu Macedonii Północnej do NATO posiadanie T-72 stało się zbędne..Na dodatek Ukraina im nie będzie tego naprawiać bo sama ma problem z naprawą swoich T-72 ,więc ukraińskie T-72 wróciły tam skąd przyszły.

 5. Laky

  No to USA mogłyby im z 40 Abramsów sprezentować 🤔👏👏💪💪💪

 6. Paweł P.

  Brawo Macedonia 🇲🇰! Brawo!

 7. szczebelek

  Niemcy sobie dopiszą kolejne 30 czołgów, które wysłali 🤩😻😍