Reklama

Siły zbrojne

Amerykańskie bombowce B-52 nad państwami NATO

Fot. US Air Force in Europe, domena publiczna
Fot. US Air Force in Europe, domena publiczna

Wyjątkowa i symboliczna zarazem misja, aż sześciu amerykańskich bombowców strategicznych B-52 Stratofortress odbywa się w wymiarze transatlantyckim. Należące do US Air Force maszyny mają bowiem przelecieć nad wszystkimi państwami należącymi współcześnie do NATO.

Jak wskazano w komunikacie US EUCOM, maszyny działające w ramach Bomber Task Force (BTF), mają 28 sierpnia przelecieć nad wszystkimi 30 państwami członkowskimi NATO, które znajdują się w Europie, ale również w Ameryce Północnej. Jednodniowa misja „Allied Sky” jest formą demonstracji solidarności Sojuszu. Ma także praktycznie pokazać gotowość do działania sił odstraszania oraz zapewnić możliwość kooperacji pomiędzy siłami zbrojnymi NATO.

Amerykańskie Dowództwo Europejskie (US EUCOM) stwierdziło, że Allied Sky to najnowsza forma rutynowych misji BTF, które miały miejsce w europejskim teatrze działań od 2018 r., Podkreślono, że od tego czasu wykonano już 200 lotów z sojusznikami natowskimi i partnerami spoza NATO. Zaznaczając przy tym, że wspomniane misje BTF były i są planowane od dawna i nie stanowią odpowiedzi na żadne bieżące wydarzenia polityczne zachodzące w Europie.

Zaznaczono, że Allied Sky poprowadzą dwie zespoły:

  • Cztery bombowce B-52 Stratofortress, obecnie rozmieszczone w Royal Air Force (RAF) Fairford w Wielkiej Brytanii, będą latać w europejskiej części NATO. Bombowce strategiczne będą przez cały dzień prowadzić działania mające na celu zwiększenie integracji i współpracy samolotami myśliwskimi sił powietrznych państw NATO i samolotami do tankowania w powietrzu nad każdym krajem-gospodarzem.
  • Kolejne dwie maszyny B-52 Stratofortress, na co dzień przypisane do 5. Skrzydła Bombowego w Bazie Sił Powietrznych Minot w Stanach Zjednoczonych będą operować nad Kanadą i ponad samymi Stanami Zjednoczonymi.

Gen. Tod Wolters, dowódca amerykańskiego Dowództwa Europejskiego (US EUCOM) stwierdził, że „dzisiejsza misja bombowców to kolejny przykład tego, jak Sojusz utrzymuje gotowość, poprawia interoperacyjność i demonstruje naszą zdolność do wywiązywania się z zobowiązań zza Atlantyku”.         

Do państw NATO, które mają uczestniczyć w misji Allied Sky i bezpośrednio współpracować z samolotami B-52 się z bombowcami, należą: Belgia, Bułgaria, Kanada, Chorwacja, Czechy, Dania, Francja, Niemcy, Węgry, Włochy, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Hiszpania, Turcja, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone

„Poprzez dalsze umacnianie naszych trwałych relacji, wysyłamy jasny komunikat do potencjalnych przeciwników o naszej gotowości sprostania każdemu globalnemu wyzwaniu” - dodał gen. T. Wolters.

Reklama

Komentarze

    Reklama