Reklama

Siły zbrojne

Amerykański BMS oparty na polskiej technologii Fonet

Służby Departamentu Obrony USA podpisały kontrakt na dostawę elementów systemu zarządzania polem walki dla kontrolerów wsparcia powietrznego. Do realizacji umowy zostanie wykorzystana technologia systemu łączności wewnętrznej Fonet polskiej spółki WB Electronics, wytwarzanego w Stanach Zjednoczonych na licencji przez firmę Harris.

Podpisany kontrakt, o wartości 52,5 mln USD, dotyczy modyfikacji wyposażenia pojazdów HMMWV M1145, poprzez wyposażenie ich w elementy systemu zarządzania polem walki, przeznaczone dla kontrolerów wsparcia powietrznego. Umowa została zawarta pomiędzy Air Force Life Cycle Management Center a firmą iGOV. Ma zostać zrealizowana do stycznia 2021 roku. Podczas prac zostanie wykorzystana technologia polskiego systemu łączności wewnętrznej Fonet, wytwarzanego na licencji w USA przez firmę Harris.

Zakres umowy obejmuje zmodyfikowanie wyposażenia pojazdów HMMWV, które pozwoli kontrolerom wsparcia lotniczego na prowadzenie działań przez statki powietrzne z wnętrza lekko opancerzonych pojazdów, co zwiększa ich bezpieczeństwo. W tym celu HMMWV otrzymają systemy i oprogramowanie niezbędne do łączności głosowej i wideo, a także przekazywania danych.

Firma iGov zgodnie z zapotrzebowaniem komórki sił powietrznych USA Air Force Battle Management Directorate zdecydowała się na pozyskanie „dojrzałego” rozwiązania, a więc zawierającego istniejące technologie. Dlatego też do realizacji kontraktu wybrano między innymi elementy systemu łączności wewnętrznej Fonet, opracowanego przez polską spółkę WB Electronics i produkowanego na licencji w Stanach Zjednoczonych przez firmę Harris.

Jak powiedział Chuck Reiche, Vice President of Business Development spółki iGOV: „Dokonaliśmy przeglądu i pracowaliśmy z kilkoma OEM-ami (producentami oryginalnego wyposażenia – red.), aby zapewnić sobie zdolność to wykorzystania prawidłowych produktów, w celu spełnienia wymagań rządu pod kątem technicznym i biznesowym. Nasze partnerstwo z Harris Communication Systems było krytycznym elementem, gdyż ich produkty w zakresie systemów radiowych i interkomów były (…) prawidłowymi komponentami”.

TACP
Fot. IGov

W ramach obecnego kontraktu technologia Fonet będzie więc wykorzystana do budowy elementów systemu zarządzania polem walki dla kontrolerów wsparcia lotniczego w USA. W Polsce Grupa WB, która opracowała tę technologię, została wyłączona z uczestnictwa w postępowaniu na dostawę systemu Rosomak BMS, gdyż resort obrony ograniczył krąg potencjalnych dostawców do spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa.

Czytaj więcej: JLTV największym sukcesem polskiej zbrojeniówki?

Elementy systemu Fonet (w ramach licencji, jaką Harris uzyskał od WB Electronics) są też używane między innymi w pojazdach taktycznych nowej generacji typu JLTV, które mają uzupełnić i w perspektywie zastąpić maszyny HMMWV w siłach zbrojnych USA. Kilka dni temu w ramach produkcji małoseryjnej LRIP przyznano kontrakt o wartości 42 mln USD na kolejną transzę pojazdów, a pierwsza modyfikacja z marca br. opiewała na 243 mln USD i ponad 650 maszyn. Kontrakt na produkcję małoseryjną, po realizacji wszystkich opcji, przewiduje budowę nawet 16,9 tys. pojazdów. Docelowo miałoby powstać około 55 tys. pojazdów, zarówno dla US Army, jak i dla USMC. 

 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (23)

  1. żołnierz-inżynier

    O wyborze SpW powinni decydować użytkownicy - wojskowi i specjaliści w danej dzizinie. Wtedy nie będzie można medialnie robić mentlika w głowie tym którzy się na tym nie znają a często decydują co wojsko ma mieć, np. urzędasy z IU. BMS i system dla kontrolerów wsparcia lotniczego to nie Fonet i tyle na ten temat

    1. miki89

      proponuję czytać tekst ze zrozumieniem "między innymi elementy systemu łączności wewnętrznej Fonet"

    2. ...

      W Usa nie ma prowincji gdzie dochdzi do zamieszek?

    3. Ech

      Mysle ze Chiny nie chca zbudowac swiata na Sile i Przemocy (jak usa - Zandarm swiatwy, popatrz na Irak. Afganstan. Libie. Wietnam. Zajecie Hawjow (dzis tylko 2% lokalsow przetrfalo) czy wybicie Indian) Chiny nie maja takiego stylu. Nawet w Tybecie (region Autonomiczny) ludzie mowia miejscwym jezykiem a urzednicy sa i z Chin i miejscowi. Wladza jest podzielna. Co by nie mowic Chiny slusznie chca miec oparcie w wyspach paracelskich (tak samo jak usa slusznie nie chcialo by tam byly radzieckie rakiety w czasie kryzysu Kubaskiego) Mysle ze Swiat z Chinami jako glownym panstwem by byl spokojnijszy niz swiat z USa jako panstwem przewodnim. Prznajmij tak mowia dowody dotychczasowe.

  2. K2

    Dla Naszej armii Fonet okazał się za słaby.

    1. Wojtek

      Dziwne, że USA nie zamówiły tj. my systemu w PGZ. Nie wiedzą co czynią. :-D

    2. PRO

      DOKŁADNIE TAK. PRZECIEŻ JEST WYKONANY W TECHNOLOGII NIEPERSPEKTYWICZNEJ.

    3. Clash

      Spartan było tylko 300...

  3. Mariusz

    Czemu wykluczamy spółkę produkującą dobre produkty bo nie należy do Grupy Zbrojeniowej. Przecież można podpisać odpowiednią umowę która zabezpieczy obie strony.

  4. Obiektywny

    FONET nie stanowi nawet zalążka BMS'a. Wszyscy to wiedzą. Przecież to jest zwykły interkom i to na dodatek przestarzały. BMS'a to ma TELDAT - BMS JAŚMIN. i tyle w temacie.

    1. PROFESIOLAL

      Dokładnie tak, a ważniejsze jest to, że BMS to oprogramowanie a nie blachy PANOWIE DECYDENCI. CZY KTOŚ JEST TO W STANIE ZROZUMIEĆ?

    2. miki89

      nie czytasz uważnie, jeżeli Fonet to przestarzały interkom to dlaczego Amerykanie go instalują w wiadomej Wam ilości sprzętu, oraz sprzedają na całym świecie

  5. ziyo

    a dla naszej armii BMS zrobi PGZ bo tak zdecydował minister ON, który jednocześnie (cóż za przypadek!!!) sprawuje nadzór właścicielski nad PGZ, którego najbliżsi współpracownicy zasiadają w zarządach i radach nadzorczych spółek PGZ (i przypadkowo pełnia wysokie funkcje w MON)...

    1. Viggen

      Ów pan zrezygnował z członkostwa w Radzie Nadzorczej PGZ, więc nie wprowadzaj zbiorowej histerii. Kolejną sprawą jest, że każda opcja polityczna pcha swoich zaufanych ludzi i nie jest to wyjątek. Wyjątkiem jest zawieszenie czego do tej pory nie praktykowano!

    2. Krzysiek z Wrocławia

      ciekawe dlaczego zmienili statuty spółek PGZ w zakresie wymagań na stanowiska w Zarządach ...

  6. fala

    Dobre produkty się same bronią i nie trzeba ich zbytnio podrzucać np. przez żelowanych, kulkowatych, poncowanych, różowych, butlanych itp.

  7. aaaa

    Oj pachnie to ponowną próbą zamącenia w głowach decydentom. Ale żeby była jasność TO NIE BMS i NIE SYSTEM DLA KONTROLERÓW WSPARCIA LOTNICZEGO

  8. strateg

    fonet do bms'a ma się jak kwiatek do kożucha... od kiedy przestarzały intercom jest bms'em???

    1. mick8791

      A gdzie jest napisane, że Fonet to BMS? Pokaż ten fragment palcem! Fonet został wykorzystany jako jeden z elementów BMS i o tym traktuje artykuł! I amerykanie jakoś nie uważają Fonetu za przestarzały skoro go kupują dla swojej armii...

  9. wolf

    A kto ma gotowy BMS ze spółek państwowych? Że WB Electronic ( z ich know-how) odrzucono? cały czas nacisk idzie na "pranie" tych samych pomysłów. Dlatego będziemy mieli Pilice wersja 7 zamiast nowoczesnego uzbrojenia

  10. Tom

    Zawsze znajdzie się jakiś powód aby zaszkodzić polskiej firmie jeżeli tylko jest to firma prywatna. W USA praktycznie cały przemysł zbrojeniowy jest prywatny i ma totalne poparcie Administracji.

  11. MDx

    a u nas minister A.M. wypromuje niedorobiony system ale z państwowej spółki.

    1. wow

      to o czym mowa w publikacji nigdy nie było nie jest i nie będzie BMS ani systemem dla kontrolerów wsparcia lotniczego - pamiętajmy o tym i nie dajmy się zwieść

    2. Marek

      Jak wypromuje to dlatego, że nie lubi grochówki z kotła WSI.

  12. FIN

    Dawno temu sprzedali ten produkt a chwalą się nim jakby był ich - o co tu chodzi, czyżby tylko o marketing jak zwykle w ich przypadku? Ponad 80 mln długu, to jest coś co trzeba spłacić! Powodzenia tzw. OBLIGATARIUSZE.

  13. tzk

    To nie jest BMS i to musicie wiedzieć. Wprowadzają WAS w błąd zresztą od wielu lat.

  14. Jokiś

    Za technologię z Foneta powinni amerykańce dać nam technologię 100% produkcji Patriota.

    1. no

      Przecież to 0,001 % ŚWIATOWEGO PKB. O CZYM TY PISZESZ?

  15. miki89

    Pytanie czy WB ma gotowe BMS, które wystarczy tylko zaimplementować do systemu FONET, który jest zainstalowany już min. w Rosomakach...oraz w HMMWV i JLTV. Jeżeli nie to jak szybko coś takiego stworzą :)

  16. Obserwator

    A u nas MON zabronił kupować uzbrojenie od prywatnych firm, bo to podobno zagraża bezpieczeństwu Państwa. Pytanie, czy to jest głupota czy sabotaż?

    1. zenek

      Nie, to jest tzw "scrape hand" biznes. Z prywatnej spółki nikt nie pozwoliłby wydoić milionów a nawet miliardów po to by ostatecznie projekt zamknąć ze skutkiem negatywnym. Za nasze pieniądze nie dość że można tak zrobić to za chwilkę można też otworzyć kolejny projekt i wycisnąć kolejne pieniądze.

    2. Podbipięta

      Nie .To WSI z WB panie kumaty.

  17. wqq

    Kolegom piszącym zgryźliwe teksty proponuję troszkę więcej literatury przedmiotowej a mniej zajadłości , wówczas życie okaże się troszkę pogodniejsze.Rozumiem wasze odczucia że to amerykanie stosują a MY nie. Otóż ONI szukali czegoś czego nie mieli i trafili na wyrób bezpieczny i na dodatek tani w stosunku do innych - zwykła nisza rynkowa. BMS to wiele więcej niż system wewnętrznej transmisji danych jakim jest obecnie FONET i robienie z tego aktu dywersji przez A.M jest naprawdę nie na miejscu.

    1. Courre de Moll

      Oczywiście. Ale to pokazuje potencjał. Drugi fakt: WB ma więcej kasy z eksportu, niż cała PGZ do kupy. Że o udzielanych licencjach litościwie nie wspomnę.

  18. oreg

    MOn nie pozostaje nic innego jak kupić licencję od Harrisa !

    1. Bartek

      Przecież Harris kupił licencję od naszego rodzimego polskiego WB Electronics, to po jaki grzyb kupować od nich? Choć tak jak napisali my i tak tego nie kupimy, bo według naszego MON "polskie" znaczy kontrolowane przez Skarb Państwa.

  19. KrzysiekS

    Skoro PGZ nie umie robić nic nowoczesnego to może niech kupi licencję "Jaśmin" od Teldat czy system łączności wewnętrznej od Fonet-u.

    1. KER

      To próbowało zrobić Asseco (były Prokom Krauzego...), ale jak widać nie wyszło. Natomiast sprawdź jakie nazwisko jest właścicielem Teldatu i następnie poszukaj go na liście Macierewicza z likwidacji WSI. Proszę o nie usuwanie komentarza, to są wszystko ogólnie dostępne informacje, proszę sprawdzić.

  20. Wojciech

    Dziwne... a czy USArmy nie wolała by zamówić systemu w Polskiej Grupie Zbrojeniowej, tj. MON ?? :-D

  21. mika

    Czy to nie jest kolejne wprowadzanie w błąd? Czy to nie jest marketingowy zabieg w kontekście trwającej procedury na nasz BMS?

  22. wera

    Czy to czasem nie jest ponowne robienie wody z mózgu i to w epicentrum postępowania na BMS?

  23. zzzz

    Jaka technologia i jaki BMS?

Reklama