Reklama

Siły zbrojne

Amerykańska armia modernizuje karabin M4A1

Fot. DoD
Fot. DoD

Karabin M4A1 otrzyma w przyszłości szereg usprawnień, pozwalających mu zachować pozycję jednej z czołowych broni świata. 

Armia Stanów Zjednoczonych zwróciła się do przedstawicieli przemysłu z propozycjami usprawnień, jakie zdaniem żołnierzy powinny zostać wprowadzone do karabinu M4A1, który do roku 2020 zastąpi w oddziałach amerykańskich poprzednią wersję, M4. Najpoważniejsze z nich to wydłużenie szyny Picatinny, „pływającą” lufą i opcjonalny spust jednooporowy. Konsekwencją zmian będzie nieznaczne zmniejszenie masy broni.

Użytkownicy M4A1 sugerują wprowadzenie następujących modyfikacji: wydłużenie przedniej, dolnej szyny Picatinny (pozwoli to na montowanie przedniego chwytu dolnego w pozycji umożliwiającej strzelanie przy wyprostowanych rękach i na montowanie większej ilości wyposażenia opcjonalnego, w rodzaju dwójnogów, latarek taktycznych, itp); wprowadzenie „pływającej” lufy, która polepszy celność; możliwość demontowania mechanicznych przyrządów celowniczych; zastosowanie ulepszonego tłumika płomieni; możliwość wyboru opcjonalnego, czułego, jednooporowego mechanizmu spustowego i produkcję broni w neutralnym wykończeniu barwnym – preferowany jest matowy kolor brązowo-piaskowy.

Dzięki wprowadzeniu tych zmian sylwetka broni będzie niższa, strzał z niej oddany ma być mniej widoczny i celniejszy, masa „czystego” karabinu zostanie zmniejszona, polepszy się też zdecydowanie ergonomia jego użycia.

Eksperci armii USA uważają, że największe znaczenie, ze względu na przyszłość M4A1+, ma wprowadzenie wydłużonej szyny dolnej Picatinny. Jednym z jej zastosowań w przyszłości ma być bowiem montaż urządzeń kontroli ognia, jakie mają być częścią programu żołnierza przyszłości. Będą one współpracować z celownikiem, wyświetlając dane do celowania w oparciu o informacje takie jak odległość celu, prędkość i kierunek wiatru, wilgotność i ciśnienie powietrza i charakterystyki amunicji, w rodzaju jej temperatury. Dłuższa szyna pozwoli na swobodne montowanie tego rodzaju przyszłościowych akcesoriów.

Opisane wyżej modyfikacje M4A1+ nie są jedynymi, nad którymi pracują amerykańscy inżynierowie. W ramach programu Soldier Enhancement Program, zajmującego się ulepszeniem istniejącego sprzętu bojowego, rozważa się wprowadzenie na wyposażenie oddziałów amerykańskich rozwiązań i urządzeń dostępnych na rynku cywilnym, takich jak ulepszone narzędzia do czyszczenia broni, dodatki Picatinny chroniące dłoń strzelca przed oparzeniem, protektory gumowe lub plastikowe, chroniące przed przegrzaniem optykę broni, system zerowania broni bez konieczności jej przestrzeliwania i – chyba najbardziej zaawansowany z tutaj wymienianych – zintegrowany system kontroli ognia, wyposażony w moduł śledzenia celu, czujniki środowiskowe, moduł sieciowy, kalkulator balistyczny i wyświetlacz przezierny.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Extern

  A czy nie należało by już zacząć myśleć nad zwiększaniem możliwości balistycznych broni szturmowej, coraz więcej krajów wprowadza na wyposażenie żołnierzy indywidualne ciężkie osłony balistyczne.

  1. maniek

   może MSBS w wersji 8,6mm lapua magnum...

 2. gts

  A to nie mialo go zastapic HK416 czy moze juz 5 wersja rozwojowa spowodowala utrate cierpliwosci odbiorcow? Co tam jeszcze mialo go zastapic SCAR, ACR, czy XM8 ale sie jeszcze dzielnie trzyma.

 3. orkan

  Good Luck!

 4. orkan

  Życzę GOOD LUCK !

 5. gość

  a nie dostanie również inteligentnych nabojów ? No i musi być wpięty do sieci. Inaczej to kupa

Reklama