Reklama

Siły zbrojne

Patrolowy kuter rzeczny MK VI – fot. Safe Boats International

Amerykanie rozbudowują siły rzeczne

Dowództwo morskich sił ekspedycyjnych US Navy (NECC) przyjęło pierwszy z dziesięciu zamówionych kutrów patrolowych typu Mk VI. Nowe jednostki mają służyć w jednostkach przeznaczonych do działań rzecznych i przybrzeżnych.

Kutry patrolowe typu MK VI powstają w stoczni Safe Boats International w Tacoma (stan Waszyngton) specjalizującej się w budowie jednostek pływających dla flotyll rzecznych.

Zadaniem wprowadzanych patrolowców ma być nie tylko działanie w dorzeczach i ujściach rzek, ale również w portach, osłoniętych zatokach i na wodach przybrzeżnych z zadaniem ochrony sił własnych i krytycznej infrastruktury. Są to również jednostki bardzo dobrze przygotowane do prowadzenia operacji abordażowo - inspekcyjnych.

MK VI to kutry zupełnie nowego projektu o długości 25,9 m, ze specjalnie amortyzowanymi siedzeniami dla 10 członków załogi i 8 pasażerów. Pozwala to prowadzenie działań z prędkościami powyżej 35 węzłów bez narażania personelu na niebezpieczeństwo.

Pierwszy kuter przeszedł już z powodzeniem próby morskie. Po zakończeniu wszystkich testów i szkoleń załogi ma on wejść do służby w pierwszej połowie 2015 r.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (5)

  1. amerykańskie złodziejstwo

    Ostatnio USA rozbudowywało siły rzeczne... Afganistanu! W ramach "pilnej pomocy wojskowej" Amerykański Specjalny Inspektor Generalny ds Afgańskiej Odbudowy kupił dla Afganistanu bodaj 8 łodzi patrolowych w cenie ponad 7x wyższej niż podaje producent w cenniku. Afganistan zapłaconych łodzi patrolowych nie odebrał (stoją u producenta w Virginii), choć są zapłacone z jego funduszy, gdyż najbliższy akwen po którym mogłyby pływać znajduje się 1600km od Afganistanu, w Pakistanie, po drugiej stronie Hindukuszu. :-)))

    1. Roman

      Prawdopodobnie Amerykanie uznali, że wymienione rzeczne łodzie patrolowe będą pływać na granicznym żeglownym odcinku rzeki Amu-daria rozdzielającej Afganistan i Tadżykistan i częściowo Uzbekistan. Ale są to tereny na których żyją afgańscy Tadżykowie, a ci nie są lubiani przez Pusztunów. Co do kosztów to oczywiście producent i zamawiający chciał się maksymalnie obłowić (łapówki też kosztują), ale tak działa każdy dostawca sprzętu gdy chodzi o pilną dostawę.

  2. bsh

    Ciekawe czy dałoby radę wpakować je na LCS. LCS jako statek matka...

    1. Alex

      To jest 25 metrow troche za duze do transportu na LCS

  3. Anty Rusek

    I właśnie takie jednostki powinna mieć Polska Marynarka Wojenna. A nie jakieś Gawrony produkowane "100 lat"

    1. MadMikens

      Anty Rusek.. czy raczej pro rusek.. nie masz pojęcia na temat projektu korwety Gawron i podajesz jakieś bzdury. Projekt ten był własną inicjatywą MW,której warszawa obcięła nogi. Porozmawiaj z kimś co ci to wytłumaczy i wtedy wydawaj opinie.

    2. Alex

      chyba miales na mysli Straz Graniczna nie Marynarka Wojenna

  4. Fantasta

    Były by idealne dla naszej Flotylli Pińskiej...

  5. Scooby

    Idealne na Bałtyk + Wisłę...

Reklama