Reklama

Siły zbrojne

Amerykanie modernizują nowy radar Patriota

LTAMDS
LTAMDS
Autor. M.Mitkow/Defence24.pl

Raytheon, należący do Grupy RTX, otrzymał kontrakt na wprowadzenie nowej technologii systemów rozproszonych do radaru LTAMDS (Lower Tier Air and Missile Defense). Tego rodzaju stacje radiolokacyjne mają zastąpić obecne, sektorowe radary Patriota w US Army. Zostały też zakupione przez Polskę, w ramach drugiej fazy programu Wisła.

Reklama

Technologia Advanced Distributed Radar (ADR) została opracowana pierwotnie dla radarów AN/SPY-6, przeznaczonych dla nowej generacji okrętów Aegis. Zakłada ona opracowanie i wprowadzenie odpowiedniego oprogramowania dla radarów, pozwalając na wzajemną współpracę stacji radiolokacyjnych i wymianę informacji między nimi. Daje to możliwość „elektromagnetycznego manewru” i zwiększenia skuteczności wykrywania celów nawet w najtrudniejszych scenariuszach operacyjnych.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Obecnie natomiast Raytheon poinformował, że otrzymał kontrakt na wdrożenie tej technologii w stacjach LTAMDS, czyli nowych, dookólnych radarach dla Patriota. Podobnie jak AN/SPY-6, są one systemami z aktywnym skanowaniem elektronicznym (AESA), z modułami nadawczo-odbiorczymi bazującymi na azotku galu (GaN). Oznacza to, że ma szerokie możliwości wykrywania trudnych celów (aerodynamicznych i balistycznych), a teraz zostaną one jeszcze zwiększone dzięki wymianie danych między oboma radarami.

System LTAMDS jest wprowadzany do US Army, pierwsza partia radarów – zbudowana jeszcze w ramach zamówienia na prace rozwojowe – ma osiągnąć wstępną gotowość operacyjną jeszcze w tym roku. Cały czas będą jednak trwać testy poprzedzające seryjną produkcję, a radar ma otwartą architekturę i będzie zapewne modyfikowany w jej trakcie, czego przykładem jest wprowadzenie technologii ADR.

Czytaj też

LTAMDS ma być zdolny do wykrywania pocisków hipersoniczych i zapewniać możliwość pełnego wykorzystania zdolności pocisku PAC-3 MSE. Radar ma jedną antenę główną (o najwyższych parametrach) i dwie anteny boczne, co pozwala na zapewnienie pokrycia w kącie 360 stopni. Polska, jako pierwszy użytkownik eksportowy, kupiła 12 takich stacji, które mają być dostarczone w latach 2026-2029. Zdolności związane z radarem LTAMDS są ujęte w podpisanych umowach offsetowych.

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (1)

  1. szczebelek

    Akurat do tego zakupu przyczepić się nie można

    1. CzarnyRycerz

      Każdy zakup, w naszym przypadku, systemu obrony przeciwlotniczej jest konieczny. Mamy takie luki w obronie, że tylko bycie w NATO zapewnia nam spokój.

    2. Paweł P.

      dlaczego, ma jakoś za dużo wiatraków... I w ogóle, taki nieładny, widać że CI od Jelcza to robią :)

    3. Chyżwar

      I tak się czepią bo nieistniejąca europejska tacza "lepsza". Poza tym oni nie chcieli, żadnej OPL, bo gdyby chcieli, to kupiliby od Niemców patrioty, kiedy je sprzedawali. Mieli tam świetne układy przecież, bo jedli im z ręki.

Reklama