Siły zbrojne

Amerykanie kupują kolejne systemy Trophy

Fot. U.S. Army
Fot. U.S. Army

Koncern Leonardo poinformował o podpisaniu kolejnej umowy sprzedaży systemów ochrony aktywnej Trophy, przeznaczonych dla sił armii i piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych.

Umowa o wartości 80 mln dolarów została podpisana w dniu 8 stycznia. Oznacza to, że Amerykanie ogółem dokonali zakupu systemów tego typu o wartości przekraczającej 200 mln dolarów.

Przeznaczony do instalacji na czołgach Abrams Trophy jest systemem zwalczającym pocisk atakujący pojazd poprzez wystrzeliwanie specjalnych antypocisków, po wcześniejszym wykryciu i śledzeniu toru lotu pocisku przeciwpancernego. Skutkuje to fizycznym zniszczeniem obiektu, osłabieniem jego siły destrukcyjnej lub zmianą trajektorii jego lotu (ang. hard kill).

ASOP Trophy HV (Heavy Vehicles) działa na zasadzie wykrywania zagrożeń przez radiolokatory AESA. Standardowo pojazdy są wyposażane w cztery anteny, by pokryć pełen kąt 3600 wokół chronionego wozu. Umożliwiają one wykrycie, a przez to zidentyfikowanie i następnie wyliczenie trajektorii celu stanowiącego zagrożenie dla osłanianego wozu. Dodatkowo system, na przykład za pośrednictwem BMS, podaje załodze i innym pojazdom pododdziału dokładne namiary pozycji skąd wrogi pocisk został wystrzelony w kierunku własnej maszyny. Umożliwia to szybką reakcję i zniszczenie jego wyrzutni.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.