Reklama

Siły zbrojne

Amerykanie i sojusznicy kupili 2,7 tys. pojazdów opancerzonych

Fot. Oshkosh Defense
Fot. Oshkosh Defense

Jak poinformował amerykański koncern Oshkosh Defense, otrzymał od U.S. Army kontrakt na dostawy 2738 egzemplarzy lekkich wielozadaniowych pojazdów opancerzonych JLTV (Joint Light Tactical Vehicle) wraz z 1001 egzemplarzami przeczepek towarzyszących oraz pakietem wsparcia.

Łączna wartość tego kontraktu wynosi 911 mln USD, a spośród zamówionych pojazdów 2679 ma trafić do U.S. Army, U.S. Marine Corps, U.S. Air Force i U.S. Navy. Pozostała partia 59 egzemplarzy ma trafić do sił zbrojnych trzech państw sojuszniczych, a konkretnie zostać podzielona w ramach dostaw dla Brazylii, Litwy i Macedonii Północnej. Jest to drugi co do wielkości kontrakt na te wozy jaki został dotąd zawarty na te pojazdy.

Jak dotąd amerykańska armia zamówiła już łącznie blisko 9 tysięcy tych pojazdów, a amerykański korpus piechoty morskiej ponad 3 tysiące egzemplarzy. Łączne zapotrzebowanie amerykańskiej armii na pojazdy tego typu szacuje się na blisko 49,1 tys. egzemplarzy, a amerykańskiego korpusu marines na 16 tysięcy egzemplarzy, amerykańskich sił powietrznych na 2 tysiące egzemplarzy (opcjonalnie), a amerykańskiej marynarki wojennej na ok. 400 egzemplarzy. Daje wspólnie blisko 67,5 tysiąca egzemplarzy JLTV tylko na potrzeby Sił Zbrojnych USA.

image
Reklama

Jak dotąd na zakup tego pojazdu zdecydowały się także pięciu odbiorców eksportowych, a dwóch kolejnych rozważa zakup. Pierwszym klientem zagranicznym na tę konstrukcję była Czarnogóra, która zakupiła 67 egzemplarzy, która otrzymała już pierwsze egzemplarze. Kolejnymi nabywcami była Litwa i Słowenia, które zamówiły odpowiednio 200 egzemplarzy (z opcją na 200 kolejnych) i 38 egzemplarzy. Ostatnio 322 egzemplarze zamówiła także Belgia, a najnowszym odbiorcą eksportowym jest Brazylia, która zamówiła 12 egzemplarzy. Wśród potencjalnych zainteresowanych wymienia się Portugalię i Wielką Brytanie, które mają chcieć pozyskać odpowiednio 250 i 2747 egzemplarzy.

Oshkosh JLTV został zaprojektowany i jest produkowany przez amerykański koncern Oshkosh Defense na potrzeby amerykańskich sił zbrojnych oraz sił zbrojnych sojuszników. Powstał w wyniku programu pozyskania następcy dla obecnie używanych przez U.S. Army i U.S. Marine Corps wielozadaniowych samochodów terenowych HMMWV, które nadal stanowią podstawowy model tego typu pojazdów obu tych formacji. W związku z doświadczeniami konfliktów ostatnich kilkunastu lat i pomimo ciągłego uzupełnienia "floty" tych pojazdów zdecydowano się jednak na pozyskanie docelowego ich następcy. Zwycięzcą programu JLTV okazała się konstrukcja Oshkosh Defense, czyli L-ATV, który został już zamówiony przez obie te formacje i obecnie funkcjonuje pod nazwą Oshkosh JLTV.

Reklama

Komentarze

    Reklama