Amerykańskie pojazdy opancerzone przekazane Czarnogórze

2 listopada 2020, 11:10
ElRAZEFWoAAb6O2
Fot. MO Czarnogóry
Reklama

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Czarnogóry, amerykański koncern Oshkosh Defense dostarczył pierwsze lekkie wielozadaniowe pojazdy opancerzone JLTV (Joint Light Tactical Vehicle) dla czarnogórskiej armii. 

W grudniu 2019 roku czarnogórski resort obrony zawarł kontrakt na dostawę 67 egzemplarzy pojazdów z rodziny JLTV o łącznej wartości 36 mln USD w ramach programu Foreign Military Sales (FMS). Spośród zakupionych wozów 55 zostanie dostarczonych w wersji podstawowej, 8 w wersji rakietowego niszczyciela czołgów i po 4 w wersji wozu dowodzenia, oraz wozu ewakuacji medycznej. Dodatkowo na mocy oddzielnego kontraktu izraelski koncern Elbit Systems ma dostarczyć zdalnie sterowane moduły uzbrojenia uzbrojone w wielkokalibrowe karabiny maszynowe M2 kal. 12,7 mm za łączną kwotę ok. 35 mln USD. Moduły mają zostać dostarczone i zintegrowane z pojazdami w ciągu trzech lat, a następnie ma obowiązywać siedmioletni okres wsparcia logistycznego.

Na uzbrojeniu czarnogórskich wojsk lądowych znajduje się obecnie trzy różne typy lekkich wozów bojowych. Wśród nich wymienić można: 6 egzemplarzy kołowych transporterów opancerzonych BOV VP M86, 4 egzemplarze samochodów opancerzonych Achleitner RCV Survivor i 6 egzemplarzy samochodów opancerzonych LAPV Enok. Ta nieliczna flota pojazdów opancerzonych ma zostać uzupełniona w najbliższym czasie przez dostawę 20 egzemplarzy amerykańskich HMMWV. Zakup 67 egzemplarzy JLTV pozwoli na radykalne zwiększenie potencjału czarnogórskiej armii oraz stworzenie i wyekwipowanie realnego batalionu piechoty zmotoryzowanej.

Oshkosh JLTV (Joint Light Tactical Vehicle) zaprojektowano na potrzeby programu pozyskania następcy dla obecnie używanych przez U.S. Army i U.S. Marine Corps wielozadaniowych samochodów terenowych HMMWV, które stanowią podstawowy model tego typu pojazdów w obu tych formacjach. W związku z doświadczeniami konfliktów ostatnich kilkunastu lat i pomimo ciągłego uzupełnienia "floty" tych pojazdów zdecydowano się jednak na pozyskanie docelowego ich następcy. Zwycięzcą programu JLTV okazała się konstrukcja Oshkosh Defense, czyli L-ATV, który został już zamówiony przez obie te formacje i obecnie funkcjonuje pod nazwą Oshkosh JLTV. Jak dotąd na zakup tego pojazdu zdecydowały się oprócz Czarnogóry także Belgia, Litwa, Słowenia i Wielka Brytania.

image
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
Reklama
Grzyb
poniedziałek, 2 listopada 2020, 14:22

Oshkosh to piękna maszyna. Jedynie Tatra może się z nim równać.

Wachmistrz Soroka
wtorek, 3 listopada 2020, 08:55

Ja jestem konserwatywny i poszedłbym w nową wersję Humvee NXT 360 ;-)

bamber
poniedziałek, 2 listopada 2020, 12:43

Mozna kupic wersje cywilna?

droma
poniedziałek, 2 listopada 2020, 12:43

przydadza sie bo obok sa komuchy z serbi bedzie ich czym gonic i lutowac ...

Tani
środa, 4 listopada 2020, 17:49

Komuchy z Serbii wlasnie odbieraja 20 tankow T-72MS z Rosji. Wyposazone sa przez Bialoruskiego Pelenga czyli Thetisa francuskiego. Zeby bylo weselej oba przywiozl IL-76 czyli okazalo sie ze te maszyny moga wozic tanki. Dla wielu ekspertow to bylo wieksze zaskoczenie niz same tanki. Tymi zabawkami nic Serbom nie zrobia tym bardziej ze Serbowie kupili chinskie drony uderzeniowe. Ale to byl oczywiscie zart,ale drony to fakt. Serbia powoli buduje potencjal militarny. Dwa juz maja

adx
poniedziałek, 2 listopada 2020, 15:07

masz świadomość, że wiele rodzin jest mieszanych serbsko-czarnogórskich w tych krajach i nie są zwaśnione a łączy ich sport i Ceca więc nie będą 'lutować' do siebie.

Orthodox
poniedziałek, 2 listopada 2020, 17:09

Jakby tak się miłowali, to by się nie rozłączyli.

Eee tam
poniedziałek, 2 listopada 2020, 12:26

Z całym szacunkiem ale Czarnogóra która ma raptem 0,5 mln mieszkańców sobie to bez problemu kupiła ?!

Orthodox
poniedziałek, 2 listopada 2020, 17:05

Z całym szacunkiem, ale nie ma większych potrzeb i możliwości.

Tani
piątek, 6 listopada 2020, 08:41

Na defilade pasuja jak ulal. Docelowo bedzie batalion reprezentacyjny-wystarczy.

Roger
poniedziałek, 2 listopada 2020, 14:26

ramach programu Foreign Military Sales,

Tweets Defence24