Reklama

Siły zbrojne

Alternatywa dla systemów rakietowych: udane testy pocisków dalekiego zasięgu LRLAP

Z sukcesem zakończyły się testy pocisków LRLAP dla systemu artyleryjskiego AGS – fot. US Navy
Z sukcesem zakończyły się testy pocisków LRLAP dla systemu artyleryjskiego AGS – fot. US Navy

Amerykańska marynarka poinformowała, że z sukcesem zakończyła cztery testy pocisków dalekiego zasięgu LRLAP (Long Range Land Attack Projectile).Testy odbyły się na poligonie White Sands Missile Range w Nowym Meksyku. W czasie prób odpalono cztery pociski na odległość 45 Mm (83 km) potwierdzając skuteczność armaty, prawidłowość działania systemu nawigacji (nawigacja inercyjna oraz za pomocą GPS) i kierowania, zapalników oraz głowicy bojowej.

Czytaj także- USA: LRAD Corporation dostarczy broń akustyczną dla US Navy

LRLAP to artyleryjski pocisk kalibru 155 mm wspomagany silnikiem rakietowym dzięki czemu uzyskuje się zasięg większy niż 100 Mm (około 190 km). Ma on długość 2,23 m i waży 103 kg. Początkowo zakładano, że ma mieć celność nie gorszą niż 50 m na maksymalnej odległości, ale wszystko wskazuje na to, że dokładność ta jest o wiele większa.
Jest to tańsza alternatywa dla systemów rakietowych, ponieważ jeden pocisk LRLAP kosztuje kilkakrotnie mniej niż rakieta (w ten sposób opłaca się nimi niszczyć także mniej ważne cele), a ponadto okręt może ich zabierać więcej.

Zobacz również: Okręt USNS „Montford Point” przejęty przez US Navy

LRLAP jest w pierwszej kolejności przeznaczony dla budowanych obecnie niszczycieli typu Zumwalt wyposażonych w nowatorski system artyleryjski AGS (Advanced Gun System). Program prowadzi koncern Lockheed Marin a głównym podwykonawcą jest BAE Systems.

(MD)
Reklama

Komentarze (1)

  1. maniek

    Nic tylko marynizować kraba i rozpoczynać prace nad pociskami 155mm dalekiego zasięgu...

Reklama