Siły zbrojne
Talibski Black Hawk rozbił się w Kabulu
Przejęty przez talibów amerykański śmigłowiec Black Hawk rozbił się w sobotę w Kabulu, podczas ćwiczeń. Wyniku katastrofy zginęły trzy osoby, a pięć innych zostało rannych. Jak przekazali Talibowie śmigłowiec miał się rozbić z powodu pewnych usterek technicznych – poinformowało agencja Reuter powołując się informację ministerstwa obrony Afganistanu.
W sobotę (10 września) doszło do katastrofy przejętego przez talibów amerykańskiego Black Hawk w Kabulu, wyniku czego zginęły 3 osoby, a 5 zostało rannych. Według oświadczenia rzecznika talibskiego ministerstwa obrony Enaytullaha Khowrazmi'ego, śmigłowiec Black Hawk używany do celów szkoleniowych rozbił się na terenie kampusu Narodowego Uniwersytetu Obrony w Kabulu. Mówiąc o przyczynach katastrofy, Talibowie powiedzieli, że śmigłowiec rozbił się z powodu "pewnych usterek technicznych".
Czytaj też
Niezweryfikowany materiał filmowy zamieszczony w mediach społecznościowych pokazał śmigłowiec lecący na małej wysokości. Nos maszyny nagle opadł, po czym śmigłowiec rozbił się o ziemię. Widać wyraźnie, że pilot próbował opanować maszynę. Według Bilal Sarwary dziennikarza zajmującego się Afganistanem piloci, którzy zostali w Afganistanie po przejęciu władzy przez Talibów otrzymali polecenie przeszkolenie nowych załóg. Można domniemywać, że w rozbitym śmigłowcu znajdował się pilot, którzy dopiero się uczył.
#AFG Taliban ordered US-trained pilots who remained in Afghanlatan to train new recruits under pilot training scheme. They have since lost several helicopters in training flights. Each of these helicopters costs $30-35 millions and takes manufacturers years to deliver. pic.twitter.com/fOr1AFONiw
— BILAL SARWARY (@bsarwary) September 10, 2022
#AFG Taliban ordered US-trained pilots who remained in Afghanlatan to train new recruits under pilot training scheme. They have since lost several helicopters in training flights. Each of these helicopters costs $30-35 millions and takes manufacturers years to deliver. pic.twitter.com/5yNq4vWxcz
— BILAL SARWARY (@bsarwary) September 11, 2022
Pozostawiony amerykański sprzęt w Afganistanie
Warto przypomnieć, że po tym jak talibowie zajęli Afganistan po wyjściu USA w 2021 roku, przejęli oni kontrolę nad niektórymi samolotami, śmigłowcami czy innymi maszynami wyprodukowanymi przez USA, w tym maszynami z rodziny Black Hawk. Afgańska Armia Narodowa dysponowała licznym lotnictwem śmigłowcowym i przeciwpartyzanckim, w skład którego wchodziło 19 samolotów przeciwpartyzancych A-29B Super Tucano i 10 przeciwpartyzanckich Cessna AC-208B Combat Caravan, 68 lekkich śmigłowców bojowych MD530F, osiem Mi-25, 39 maszyn rodziny Mi-8, 10 UH-1H, trzy S315 Lama i dziewięć starej wersji Black Hawków UH-60A. Z kolei w skład lotnictwa transportowego wchodziły cztery C-130H Hercules, dwa Y-12, 18 Pilatusów PC-12NG i 24 lekkie Cessny 208 Caravan. Według danych specjalnego inspektora generalnego ds. odbudowy Afganistanu w latach 2002-2017 Stany Zjednoczone przekazały afgańskiemu rządowi artykuły i sprzęt obrony o wartości ponad 28 mld dolarów, w tym broń, amunicję, pojazdy, noktowizory, samoloty i systemy nadzoru.
Czytaj też
Część samolotów, które miały na wyposażeniu siły powietrzne Afganistanu uciekła do krajów sąsiednich, a pozostała część wpadła w ręce talibów. Pozostawiony sprzęt, który siły amerykańskie nie zdołały zabrać został zniszczony. Jak podaje DW wojska amerykańskie zniszczyły ponad 70 samolotów i dziesiątki pojazdów opancerzonych oraz unieszkodliwiły systemy obrony przeciwlotniczej przed wylotem z lotniska w Kabulu podczas akcji ewakuacyjnej.
Czytaj też
Na początku tego roku talibowie powiedzieli, że naprawili niektóre ze statków powietrznych. Wielu pilotów afgańskich sił powietrznych szkoliło się i walczyło u boku Amerykanów, ale uciekli z kraju podczas przejęcia władzy przez talibów. Niektórzy piloci, mechanicy i inni specjaliści z byłej Afgańskiej Armii Narodowej zostali jednak włączeni do talibskich sił bezpieczeństwa.
Chyżwar
Obkucie na blachę sur Koranu czy innych hadisów to stanowczo zbyt mało żeby umieć latać.