Siły zbrojne

USA zostawiły w Afganistanie sprzęt za 7 mld dolarów

Fot. US Army/Fcebook

W momencie upadku rządu Afganistanu w sierpniu 2021 r. posiadał on podarowany sprzęt wojskowy o wartości 7,12 mld dolarów - wynika z nowego raportu Inspektora Generalnego Departamentu Stanu USA. Duża część sprzętu przeszła w ręce Talibów, choć część została zniszczona w trakcie ewakuacji.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl >

Raport organu kontrolnego dla Kongresu powołuje się na liczby przekazane mu przez Pentagon. W skład pozostawionego w Afganistanie sprzętu wchodziły statki powietrzne o wartości 923 mln USD - część z których została "zdemilitaryzowana" i celowo uszkodzona w trakcie ewakuacji - a także pojazdy wojskowe o wartości 4,12 mld dolarów. Są wśród nich przede wszystkim pojazdy minoodporne MRAP oraz Humvee, ale też pojazdy cywilne. Afgańskie władze posiadały 316 260 szt. broni strzeleckiej wartej 511,8 mln dolarów.

Co ciekawe, część ze śmigłowców Mi-17, jakie pierwotnie zakupiono dla Afganistanu, znajdowała się poza tym państwem w momencie ewakuacji. Dzięki temu co najmniej 16 (według innych źródeł 20) śmigłowców mogło być przekazanych Ukrainie w ramach pomocy wojskowej. Warto dodać, że afgańskie siły powietrzne były w trakcie zastępowania Mi-17 przez śmigłowce UH-60A+ Black Hawk, więc również część z nich pozostała w tym kraju.

Czytaj też

W dokumencie SIGAR poinformowano - bez podania szczegółów - że "duża" część z opuszczonego sprzętu trafiła w ręce Talibów. Pentagon zaznaczył jednak, że bez konserwacji sprzętu, za którą odpowiadali amerykańscy podwykonawcy, jego użyteczność jest "ograniczona".

Czytaj też

Jednocześnie raport stwierdza, że siły USA wycofały lub zniszczyły niemal cały posiadany przez siebie sprzęt wojskowy w trakcie procesu opuszczania Afganistanu. W tym kraju pozostały m.in. śmigłowce CH-46E Knight, używane do wsparcia ewakuacji, a także cenny zestaw

Czytaj też

Źródło:
PAP
/ Defence24

Komentarze (2)

 1. martinoff

  USA zostawiły broń ale to Iran ma problem

 2. The thex

  To wersja oficjalna. Nieoficjalnie samej gotówki na paletach zostawili około 2 mld USD a sprzętu za 70-80 mld USD.

  1. Pseudonim

   Zapominasz o Helenie , całe magazyny Heleny na sprzedaż tam zostały , a jak najlepiej opłacać tajne akcje tajnych służb ? Z sprzedaży narkotyków. Ale co to wgl za gadanie , rozgrzewali ten kraj , zostawili , poszli sobie bo zmieniła się koncepcja i tyle ile pierwszy i ostatni raz.

  2. DIM1

   @The thex. 27,5 mld Euro w gotówce, bankomatowych nominałów, to jest 10 TIRów (info z Banku Grecji). Czyli, że 2 mld USD, to nawet nie jest ładowność jednej dużej ciężarówki. Towar na na 1 lub 2 loty Chinooka. Czyli odłóż na bok bajki, że Amerykanie zostawiliby to, w takiej liczbie.

  3. szczebelek

   Bzdury, napisz jeszcze , że zostawili tam 1000 M1A1 xd