Reklama

Siły zbrojne

Tadżykistan przejmie samoloty sił afgańskich?

Tadżykistan przejmie afgańskie samoloty i śmigłowce?
Fot. Staff Sgt. Clayton, DoD
Autor. Fot. Staff Sgt. Clayton, DoD

Tadżykistan może otrzymać od USA samoloty wojskowe sił afgańskich, które wylądowały w tym kraju po wycofaniu się USA z Kabulu w zeszłym roku – informuje agencja Reuters.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl >

Reklama

Agencja Reuters poinformowała bazując na wypowiedzi amerykańskiego dowódcy gen. Michael Kurilla, że Stany Zjednoczone mogą się zdecydować, żeby Tadżykistan mógł zatrzymać samoloty wojskowe afgańskich siły powietrznych, które po wycofaniu się wojsk USA z Afganistanu szukały schronienia w krajach sąsiednich.

Czytaj też

Wielu wyszkolonych pilotów sił agańskich po tym, gdy siły talibów zbliżały się do Kabulu i przejmowały kolejne strategiczne punkty w kraju, odleciało dziesiątkami samolotów wojskowych i śmigłowcami do Tadżykistanu oraz Uzbekistanu by uciec przez oddziałami talibów lub ratując uzbrojenie przed przejęciem przez siły wroga. Mimo tego talibowie zażądali od obu krajów zwrotu samolotów.

Reklama

Dowódca Centralnego Dowództwa USA gen. Michael Kurilla, który odwiedził Tadżykistan w weekend podziękował Siłom Zbrojnym Republiki Tadżykistanu za zabezpieczenie samolotów afgańskich, dodając jednocześnie, że Stany Zjednoczone współpracują z rządem Tadżykistanu w celu określenia najlepszego sposobu efektywnego wykorzystania i utrzymania samolotów.

Czytaj też

Generał Kurilla zaznaczył, że samoloty, które znajdują się na terytorium Tadżykistanu na pewno nie zostaną zwrócone Afganistanowi, bo jak argumentuje generał nie należą do Talibów. Generał dodał również, że USA będą się starały przekazać części lub wszystkie samoloty rządowi tadżyckiemu. Jednak nie wiadomo kiedy to nastąpi.

Generał Michael Kurilla oraz agencja Reuters nie informuje jakie samoloty znajdują się na terytorium Tadżykistan i jakie kraj ten miał by otrzymać. Afgańska Armia Narodowa dysponowała licznym lotnictwem śmigłowcowym i przeciwpartyzanckim, w skład którego wchodziło 19 samolotów przeciwpartyzancych A-29B Super Tucano i 10 przeciwpartyzanckich Cessna AC-208B Combat Caravan, 68 lekkich śmigłowców bojowych MD530F, osiem Mi-25, 39 maszyn rodziny Mi-8, 10 UH-1H, trzy S315 Lama i dziewięć starej wersji Black Hawków UH-60A. Z kolei w skład lotnictwa transportowego wchodziły cztery C-130H Hercules, dwa Y-12, 18 Pilatusów PC-12NG i 24 lekkie Cessny 208 Caravan.

Armia Amerykańska w trakcie działań bojowych w Afganistanie niszczyła w nalotach za pomocą  m.in. BSP Reaper, bombowców B-52 i samolotów AC-130 porzucony sprzęt, żeby nie trafił w ręce Talibów. Informowano również o atakach bombowców B-52 na bazy lotnicze, gdzie pozostał sprzęt lotniczy przejęty przez talibów.

Czytaj też

16 sierpnia ubiegłego roku MSZ Tadżykistanu informował, że w kraju wylądowały afgańskie samoloty wojskowe na lotnisku w Bochtarze na których pokładach było ponad 100 żołnierzy. Samoloty wysłały sygnał SOS i otrzymały zgodę na lądowanie w Tadżykistanie. Obrona przeciwlotnicza Uzbekistanu natomiast zestrzelił samolot wojskowy sił afgańskich w czasie próby nielegalnego naruszenia granicy powietrznej Uzbekistanu. Na południu kraju Uzbekistanu w podobnym czasie rozbił się też samolot afgańskich sił powietrznych, pilot samolotu katapultował się i przeżył.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Adam:40

  Mysle ze wszystko by nam się przydało. Blackhowk nawet stary to jest majątek, herkulesy Mrap oni im tam wszystko zostawili. Polska powinna się dogadać w sprawie przekazania czesci tego sprzętu

 2. DON MARZZONI

  Czy nie dałoby się część tego sprzętu przekazać Ukrainie? Tego dla niej przydatnego.

  1. Valdore

   @DON MARZZONI, zapomnij, zapoznaj sioe z polityka i powiazaniami Tadzykistanu.

 3. Kumbot

  takie Mi-8 może Mi - 17 można by przytulić. Znamy ten typ i mamy zaplecze remontowe. C-130 H też by były przydatne u nas. Jak w dobrym stanie i za darmo to brać.

Reklama