Reklama

Siły zbrojne

Afganistan: 17 żołnierzy zabitych w ataku talibów

FOT. WIKIMEDIA/CC BY 2.0
FOT. WIKIMEDIA/CC BY 2.0

Co najmniej 17 afgańskich żołnierzy zostało zabitych w piątek wieczorem podczas ataku talibów na bazę wojskową w prowincji Herat na zachodzie Afganistanu - poinformował w sobotę przedstawiciel lokalnych władz.

Rzecznik władz prowincji Herat, Dżilani Farhad, dodał, że w ataku inni członkowie sił bezpieczeństwa zostali ranni, ale nie podał dokładnej liczby.

W ataku zginęli też talibowie; nie ujawniono jednak więcej szczegółów.

Według lokalnych władz bojownicy talibscy skonfiskowali również broń, która znajdowała się w bazie.

Tymczasem w sobotę afgańscy talibowie niespodziewanie ogłosili trzydniowe zawieszenie broni z siłami rządowymi w czasie przypadających pod koniec przyszłego tygodnia obchodów święta Id al-Fitr. Zastrzegli jednak, że będą kontynuowali operacje przeciwko siłom międzynarodowym.

Agencje podkreślają, że jest to pierwsza oferta tego rodzaju wysunięta przez talibów od 2001 roku, kiedy utracili władzę w następstwie interwencji USA w Afganistanie i od kiedy walczą z afgańskimi siłami rządowymi.

W czwartek prezydent Afganistanu Aszraf Ghani ogłosił jednostronne bezwarunkowe zawieszenie broni z talibami od 12 do 20 czerwca, co zbiega się z zakończeniem świętego dla muzułmanów miesiąca postu, ramadanu. Zastrzegł jednak, że zawieszenie broni nie dotyczy Państwa Islamskiego i Al-Kaidy.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

 1. luksus

  Od 2000 roku całe NATO i niezwyciężone USA Army zdecydowanie przegrywa wojnę z partyzantką w Afganistanie... Po 19 latach wojny można wywiesić białą flagę...

  1. noniewem

   Tyle pieniędzy na to USA zmarnowało ,że jest to dla nich katastrofa ekonomiczna (tak samo jak interwencje w innych krajach bliskiego wschodu)

  2. eeh

   Trzeba tam wpuścić niezwyciężonych Rosjan, zaraz będzie po sprawie ;)

  3. iwan precz

   a ciebie dalej nawet na wódkę nie stać

Reklama