Reklama

Siły zbrojne

Afganistan: Talibowie nasilili ataki na siły bezpieczeństwa

Afgańscy żołnierze Fot. NATO Training Mission-Afghanistan/Wikimedia Commons
Afgańscy żołnierze Fot. NATO Training Mission-Afghanistan/Wikimedia Commons

Talibowie ogłosili w środę wiosenną ofensywę w Afganistanie, której celem - jak poinformowano - ma być schwytanie i zabicie Amerykanów oraz ich zwolenników. Od pewnego czasu nasiliły się ataki talibskich bojowników na afgańskie posterunki wojskowe i policyjne.

Początek wiosny tradycyjnie przynosi w Afganistanie wzrost przemocy, ponieważ topniejące śniegi pozwalają bojownikom łatwiej przemierzać górzyste tereny - zwraca uwagę agencja Associated Press.

Jednak w ostatnich latach talibowie i rywalizujący z nimi dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) niemal codziennie przeprowadzali różnego rodzaju ataki. Talibowie przejęli kontrolę nad dużą częścią powiatów na prowincji i regularnie atakują stolicę kraju, Kabul.

We wtorek co najmniej 11 żołnierzy i policjantów zginęło w atakach przeprowadzonych przez talibów na zachodzie i wschodzie Afganistanu. Dzień wcześniej w atakach rebeliantów na północnym zachodzie Afganistanu zginęło w sumie 18 żołnierzy i policjantów. 60 osób poniosło śmierć, a 130 zostało rannych w niedzielnym samobójczym zamachu IS na ośrodek rejestrowania wyborców w Kabulu.

Stany Zjednoczone oficjalnie zakończyły swoją misję bojową w Afganistanie w 2014 roku, ale tysiące amerykańskich żołnierzy pozostały w tym kraju, wspierając afgańskie siły m.in. w walce z terroryzmem, prowadząc szkolenia i doradzając. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

  1. wsx

    Jak to w zeszłym roku skomentował amerykański generał. W Afganistanie na razie ponosimy porażki, ale mamy zamiar to szybko zmienić... czy coś w tym stylu. ;) Sowieci też mieli zamiary... i wszyscy wiemy jak się to skończyło.

  2. ftaghn

    Wraz z sukcesami talibów w Afganistanie pojawiło się ISIS.Wszędzie gdzie się ujawniają dostają sromotny łomot .Są zdolni jedynie do krwawych zamachów na cele cywilne.Nie mogę oprzeć się wrażeniu , że korzystają z szeroko rozumianego wsparcia,bądż cichego przyzwolenia zachodu.Kolejny egzotyczny sojusz ?

  3. Stirlitz

    Rosja dozbraja talibów w odwecie za porażkę w Syrii (masakra najemników Wagnera, kompromitacja systemów S-300 i S-400). Problem w tym, że ten kij ma dwa końce i i odbije się on czkawką Rosji przez powstający kalifat moskiewski - Moskwa niedługo będzie największym miastem muzułmańskim świata.

Reklama