Reklama

Siły zbrojne

Aerostaty SkyStar - balonowe radiostacje

SkyStar 180. Fot. www.rt.co.il
SkyStar 180. Fot. www.rt.co.il

Konsorcjum firm RT LTA Systems i Syntonics LLC opracowało pierwszy miniareostat SkyStar 100, który wynosząc wysoko systemy antenowe zabezpiecza łączność radiową UKF bez względu na ukształtowanie terenu.

System SkyStar może pomóc żołnierzom znajdującym się w trudnym terenie w utrzymywaniu łączności radiowej i zwiększyć ich świadomość sytuacyjną poprzez przekaz obrazu z kamer wyniesionych wysoko w powietrze. Rozwiązanie jest proponowane dla komandosów oraz niewielkich pododdziałów, które mogą stosować je np. podczas patroli.

W ciągu kilku minut aerostat SkyStar może wynieść na odpowiednią wysokość system antenowy FORAX-HARC-Mini (Fiber Optic Remote Antenna eXtension-High Antennas for Radio Communications) opracowany przez firmę Syntonics. Automatycznie zwiększa to zasięg łączności radiowej.

Najmniejszy zestaw SkyStar 100 waży jedynie 1,3 kg i może unieść się na wysokość około 150 m. Może go więc z łatwością przenosić jeden żołnierz. Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie potencjalnych odbiorców, firma RT opracowała również dwa większe balony - SkyStar 180 i SkyStar 330, które mogą wynieść w powietrze o wiele większe zasobniki zawierające nie tylko elementy systemów łączności, ale również np. urządzenia obserwacji optoelektronicznej.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Szymon

    Bardzo ciekawe. Ale jakie to ma szanse w warunkach silnego przeciwdziałania opl?

    1. Viktor

      Nie rozstawiać radiostacji pod obozem wroga.

Reklama