Reklama

Siły zbrojne

82. Dywizja Powietrznodesantowa przetestuje nowy czołg lekki

M551 Sheridan, amerykański czołg lekki wycofany ze służby w 1996 r. Fot. U.S. Army
M551 Sheridan, amerykański czołg lekki wycofany ze służby w 1996 r. Fot. U.S. Army

Czytaj też: „Agresywne” poszukiwania następcy Bradleya Żołnierze amerykańskiej 82. Dywizji Powietrznodesantowej przetestują w przyszłym roku nowy czołg lekki

Nowy pojazd, który zostanie poddany testom przez żołnierzy 82. Powietrznodesantowej, to wóz wsparcia bezpośredniego dla lekkiej piechoty, opracowywany w ramach projektu Mobile Procted Firepower, należącego do większego programu Combat Vehicles Next-Generation. W grudniu ubiegłego roku armia amerykańska wybrała dwa prototypy w programie MPF, opracowane przez BAE Systems oraz General Dynamics, które staną do walki o kontrakt na dostawę do 504 czołgów lekkich dla U.S. Army.

Oba koncerny podpisały umowy na opracowanie i wyprodukowanie po 12 prototypów swoich konstrukcji, które mają zostać oddane do początku 2020 roku w celu przejścia testów.

Według najnowszych ustaleń dostarczone prototypy obu koncernów przejdą szereg prób począwszy od marca 2020 roku - wśród nich testy mobilności, niszczenia i przeżywalności. Następnie pojazdy trafią do żołnierzy z 82. Dywizji Powietrznodesantowej, którzy przeprowadzą własną ocenę obu konstrukcji.

Każdy Brygadowy Zespół Bojowy Piechoty ma w przyszłości otrzymać, zgodnie z planem, pancerną kompanię wsparcia liczącą 14 wybranych pojazdów.

Konstrukcja przygotowana przez BAE Systems ma opierać się na zarzuconym projekcie M8 Armored Gun, pojazd ten wyposażony był w armatę kalibru 105 mm z automatem ładowania. Koncern planuje także zastosować w nim nowe podzespoły i rozwiązania, m.in. nowe systemy elektroniczne i układ jezdny.

Wóz przygotowany przez General Dynamics pozostaje nadal pewną niewiadomą z powodu braku ujawnionych detali konstrukcji. Najprawdopodobniej jednak jest on oparty na demonstratorze nowego czołgu lekkiego Griffin i wyposażony w armatę XM360 kalibru 120 mm.

Według planów ciężki samolot transportowy C-17 powinien być zdolny do transportu dwóch pojazdów MPF, co oznacza, że ich masa powinna być mniejsza niż 40 ton.

Amerykańska lekka piechota jest pozbawiona wsparcia czołgów lekkich od ponad 20 lat, od momentu wycofania nieudanych czołgów M551 Sheridan w 1996 roku.

Z tego powodu Brygadowe Zespoły Bojowe Piechoty są praktycznie pozbawione ochrony i wsparcia przed ciężkimi wozami bojowymi przeciwnika - przeciwko nim można wykorzystać w zasadzie jedynie przenośne i samobieżne wyrzutnie ppk. Brak także wsparcie ogniowego, poza lekkimi moździerzami holowanymi i samobieżnymi, które ocenia się jednak jako dalece niewystarczające. Z tego powodu armia amerykańska zdecydowało się na rozpoczęcie programu MPF. Obecnie wszystko wskazuje, że istniejąca luka zostanie skutecznie zlikwidowana wprowadzonym nowym systemem uzbrojenia.

Reklama

Komentarze (6)

 1. Andy

  Bardzo podobny do "Andersa" ale amerykanski to chyba lepszy.Szkoda ze od tylu lat projekt jest zamrozony bo wydaje sie ze jest zapotrzebowanie.

  1. anakonda

   anders może i dobry ale płyta prosto z t72 i jego przestarzałością wiec szkoda porównywać .Mocno sie za to dziwię czemu nasi nie pracuja ( chyba że czegoś niewiem ) nad nową wieża dla przyszłych naszychczołgów podstawowych jak i ( jeśli takowe wdrożymy ) lekkich ,wszak bedzie pasowac do każdego podwozia.

  2. Davien

   A niby pod jakim wzgledem podobne do Andersa? Bo to zupełnie inne pojazdy, powstałę wg zupełnie innej koncepcji

 2. Zwiad Ogolnowojskowy

  Widać, że nadchodzący konflikt to szybkie i krótkotrwałe operacje morsko lub powietrznodesantowe, a front nie będzie jakąś linią z własnymi tyłami.

 3. Ok bajdur

  Wszystkie państwa systematycznie wzmacniają pancerz na lekkich jednostkach, a u nas nie kończące się prace na plywajacym Borsukiem. Czy ten pojazd będzie miał zapas wypornosci na nowoczesne systemy? Nawet bezpieczni Hiszpanie kupili Iron Fist dla swoich BWP Acod/Pizzaro. życie wyszkolonych za miliony zł załóg i desantu musi być realnie chronione. jest w Polsce miejsce dla ciężkiego BWP.

 4. Fanklub Daviena

  A tak się tu znafcy wyśmiewali z podobnych rosyjskich rozwiązań "bo pancerz gorszy niż w Abramsie"...

  1. Davien

   Funku, jakich rosyjskich rozwiazań? Rosja nei ma zadnych lekkich czołgów, wszystkie skończyły jako pojedyńcze demonstratory albo prototypy. Ostatni to był PT-76.

  2. Nikt

   Kto się wyśmiewał? Jak już to w ideai zastąpienia MBT

  3. Ror

   Tylko amerykanie będą używać tego czołgu do misji od swojego kraju więc liczy się tu mobilność, a Rosja nie jest jak USA supermocarstwem więc po co im takie czołgi w regionalnych konfliktach

 5. Jami

  Śmiercionośny PL01 Concept vel. Karton byłby zbyt dobry dla 82DPD. PGZ znowu ochronił naszą myśl technologiczną przed zainteresowanym

 6. Sander

  Nasz Anders wypisz wymaluj

Reklama