Reklama

Siły zbrojne

6 tys. żołnierzy z 15 krajów. Na Ukrainie rusza Rapid Trident – 2021

Fot. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy
Fot. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Odbywające się regularnie na zachodzie Ukrainy ćwiczenia Rapid Trident rozpoczęły się na poligonie Narodowej Akademii Wojsk Lądowych im. hetmana Piotra Sahajdacznego w pobliżu Lwowa. Bierze w nich udział około 6 tys. żołnierzy z 15 państw. Przeważają wśród nich przedstawiciele sił zbrojnych Ukrainy i USA. Obecny jest również kontyngent polski.

Ćwiczenia zostały oficjalnie rozpoczęte 20 września 2021 roku na terenie Międzynarodowego Centrum Pokoju i Bezpieczeństwa znajdującego się na poligonie Narodowej Akademii Wojsk Lądowych im. hetmana Piotra Sahajdacznego w Jaworowie. Jednak obejmą one również inne poligony na terenie Ukrainy. Oprócz jednostek ukraińskich uczestnikami są też wojskowi z USA, Bułgarii, Kanady, Gruzji, Niemiec, Włoch, Jordanii, Litwy, Mołdawii, Pakistanu, Polski, Rumunii, Turcji i Wielkiej Brytanii.

Ich działania będą realizowane na dwóch płaszczyznach jednocześnie. Pierwsza to ćwiczenia sztabowe, w których będą też brać udział oficerowie brygady litewsko-polsko-ukraińskiej. Druga, bardziej spektakularna część, to aktywne działania poligonowe, w tym wspólny ukraińsko-amerykański desant spadochronowy z pokładu samolotów C-130 Hercules oraz ćwiczenia wielonarodowego batalionu, obejmujące również ostre strzelania. Całość ma zakończyć się do 1 sierpnia b.r.

Jak podkreślają przedstawiciele ukraińskiego dowództwa, celem Rapid Trident jest z jednej strony podniesienie zdolności w zakresie współdziałania w ramach sił sojuszniczych a w szczególności interoperacyjności z jednostkami USA i szerzej, NATO. Z drugiej strony jest to okazja do dzielenie się z sojusznikami doświadczeniami z operacji trwającej na wschodzie Ukrainy, w której intensywnie używane są przez obie strony nowoczesne środki operacyjne i bojowe.

Reklama
Link: https://sklep.defence24.pl/produkt/operacja-ukraina/
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama