Reklama

400 mln zł na sprzęt dla Marynarki Wojennej. Kto otrzyma kontrakt?

Wizualizacja systemu brzegowego nadzoru IAI/ELTA
Wizualizacja systemu brzegowego nadzoru IAI/ELTA
Autor. IAI/ELTA

Agencja Uzbrojenia poinformowała o rozstrzygnięciu postępowania na radary brzegowe i do wykrywania obiektów niskolecących.

Zgodnie z informacją przekazaną na stronie AU, w postępowaniu wpłynęła jedna oferta niepodlegająca odrzuceniu, złożona przez konsorcjum polskiej spółki KenBIT Sp. z o.o. z Warszawy oraz izraelskiej firmy ELTA Systems, będącej częścią koncernu IAI i będącej m.in. producentem radarów używanych w systemach Iron Dome i David’s Sling (ang. Proca Dawida i Żelazna Kopuła). Spełniła ona wszystkie wymagania i otrzymała najwyższą ocenę. Propozycje miały być oceniane pod kątem ceny (70 proc.) i terminu gwarancji (30 proc.). Z nieoficjalnych informacji Defence24.pl wynika, że umowa będzie mieć wartość ponad 400 mln zł.

Reklama

W prowadzonym od czerwca 2024 roku zgodnie z Prawem Zamówień Publicznych postępowaniu Agencja Uzbrojenia planowała pozyskanie (wraz z montażem i integracją) osiemnastu trójwspółrzędnych radarów obserwacji do wykrywania celów nawodnych oraz niskolecących obiektów powietrznych, w tym siedemnastu w ramach zamówienia podstawowego i jednego w ramach opcji.

Zgodnie z ogłoszeniem przewidziane do zakupu stacje będą umożliwiać

a) wydawanie informacji w formacie NMEA 0183 poprzez złącze RS-232 oraz w standardzie Ethernet, b) wydawanie informacji w formatach ASTERIX i AWCIES w standardzie Ethernet, c) integrację z systemem IFF standardu MARK XIIA z Mod S.

Szczegółowe wymagania zostały objęte klauzulą niejawności.

Czytaj też

Nowe radary zostaną zainstalowane na posterunkach obserwacyjnych Marynarki Wojennej i będą stanowić ważny element systemu zapewniającego świadomość sytuacyjną w obszarze Morza Bałtyckiego. Należy oczekiwać, że umowa zostanie podpisana w najbliższych dniach, prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.

Reklama
WIDEO: Defence24 Days 2024 - Podsumowanie największego forum o bezpieczeństwie
Reklama

Komentarze (4)

  1. Seb66

    Trzy ewidentne "sukcesy" . Po pierwsze WYPROWADZENIE tej KASY poza Polskę. Po drugie SPROWADZENIE ZAGROŻENIA dla Polski przez zakup sprzętu od państwa WROGIEGO Polsce i Polakom. Po trzecie wsparcie antypokojowego REŻIMU wywołującego masakryczne konflikty w regionie.

    1. WisniaPL

      Izrael ma dużo dobrego sprzętu a jest wrogo nastawiony przez nastawienie polski a nie tak poprostu

    2. Seb66

      Wiśnia, Izrael nie ma żadnych przyjaciół. Więc nie pisz że to przez Polske , Izrael publicznie , w swoich mediach szkaluje Polskę i Pokakow. Polska NIGDY nie wypowiedzała się negatywnie nt Izraela, a Izrael szkaluje nas"od zawsze"! Po trzecie PRZESTAN uprawiać płytką i fałszywą antypolską propagandę .....WINY Polaków.

    3. mick8791

      @Seb66 Daruj sobie te swoje "błyskotliwe" wynurzenia! Żadna polska firma nie produkuje radarów tego typu więc dość oczywiste, że musimy je kupić za granicą. Nie ma tu żadnego zagrożenia dla Polski, bo Izrael NIE JEST wrogim w stosunku do nas państwem. Co więcej od lat współpracujemy w produkcji uzbrojenia (video Spiker).

  2. michmu

    > postępowaniu wpłynęła jedna oferta niepodlegająca odrzuceniu, złożona przez konsorcjum polskiej spółki KenBIT Sp. z o.o. z Warszawy oraz izraelskiej firmy ELTA Systems PIT-RADWAR nie schyla sie po takie drobniaki?

    1. Boczek

      michmu, 4 lipiec (15:29) ### A mają wymagany produkt w programie? Mają zdolność realizacji w wymaganym terminie?

    2. Essex

      Pit Radwar to manufaktura, sa tacy swietni i maja takie ogranicxone ptofukty ze dxiwnym trafem co przetarg dla wojsja to ich nie ma....no potega poteg, nawet tegi co skladaja recznie nie potrafia sprzedac poza Polske....z cxym do ludzi

    3. Seb66

      Panie Boczek. A j a k i k t o postawił te "magiczne" wymagania , które okazuje się spełnia WYLACZNIE produkt izraelski?Czyżby po mistrzowsku Izraelski producent ZAWCZASU .ODGADŁ jakie BEDĄ wymagania MON , czy też MON postawił NAGLE wymagania które spełnia WYŁĄCZNIE konkretny produkt konkretnej firmy? Przypomnę tylko ze sanitarny H135 "wygrał" nasz SŁYNNY przetarg , bo w WYMAGANIACH m.in wysokosc wnętrza kabiny w WYBRANYM miejscu miał o CAAAAŁE ......5cm więcej niż konkurujący z nim śmigłowiec AW. Więc daj spokój z wymaganiami którymi bez konsekwencji MON może MANIPULOWAĆ jak chce.

  3. Seb66

    Wiśnia! W MON można mierzyć WSZYSTKO, I to za każdym razem INACZEJ! Taki np Pirat jest gotowy do produkcji. Opracoway wg wymagań MON. Spełnił je WSZYSTKIE z zapasem, przestrzelany poliginowo , gotowy skończony projekt a MON go.... nie chce. Co bardziej zdumiewające, MON nie neguje Pirata, tylko ......TERAZ zachcieli SOBIE -na bazie Pirata (?) opracować kompletnie NOWY, KOLEJNY pocisk. Zatem. w MON panuje kompletnie nieznana światu "logika"! Której SKUTKIEM jest NIE POSIADANIE czyli zaplanowany przez MON I utrzymywany BRAK , lekkiego powszechnego, produkowanego masowo w Polsce ppk. Da się w MON ? Da!!!

  4. Archie51

    70% cena. Czyli liczyła się nie jakość, a jak najtaniej.

    1. WisniaPL

      Jak oceniasz jakość? Skoro dany sprzęt spełnia wszystkie wymienione w przetargu zdolności i udziela gwarancji zgodnej z oczekiwaniami to co jeszcze można mierzyć?

Reklama