MON wybuduje Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r.

3 lipca 2020, 15:27
Bitwa_warszawska_-_piechota_polska
Fot. CAW (Public Domain)

MON dostało pozwolenie na budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Ossowie - poinformował w piątek szef resortu obrony Mariusz Błaszczak. Zapowiedział też rozpoczęcie prac budowlanych nowego muzeum.

"Bardzo dobra wiadomość Mamy pozwolenie na budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie, a więc rozpoczynamy prace budowlane" - napisał w piątek szef MON na Twitterze.

Budowę muzeum Błaszczak ogłosił w 2018 r., w 98. rocznicę zwycięskiej dla Polaków bitwy z Armią Czerwoną. Zapowiadał wtedy, że Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie pod Warszawą zostanie oddane do użytku za dwa lata, w 100-lecie triumfu Polaków nad bolszewikami. Będzie ono filią Muzeum Wojska Polskiego.

14 lutego 1919 roku doszło do pierwszych walk między oddziałami Wojska Polskiego i Armii Czerwonej. Był to początek wojny polsko-bolszewickiej. Bój z bolszewikami pod Ossowem koło Wołomina rozegrał się 14 sierpnia 1920 r. i był on częścią Bitwy Warszawskiej, w wyniku której Armia Czerwona została zmuszona do odwrotu. Bitwa, która przeszła do historii pod nazwą "Cudu nad Wisłą", uratowała Polskę i kraje Europy Zachodniej przed komunizmem. Lenin dążył bowiem do zajęcia Polski, a następnie wsparcia komunistów niemieckich. Została ona uznana za osiemnastą, pod względem znaczenia, bitwę w historii świata.

Bitwa pod Ossowem należała do najkrwawszych i najbardziej dramatycznych spośród walk toczonych w obronie stolicy. Wielkim męstwem wykazali się żołnierze Legii Akademickiej. W jej szeregach walczyli nie tylko studenci, ale także młodzież gimnazjalna i harcerze.

Polscy żołnierze stawiali pod Ossowem zacięty opór atakującym Rosjanom. Mimo wyczerpania i poważnych strat Polacy poderwali się do kontrataku. Doszło do walk wręcz. Przeważające siły wroga musiały ustąpić. Zwycięstwo zostało jednak drogo okupione. W walkach poległo, zaginęło i zostało rannych ok. 600 żołnierzy.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 168
Reklama
Infernoav
wtorek, 7 lipca 2020, 15:57

Ten wydatek powinny ponieść inne muzea. Muzeum potrzebne jednak nie z pieniędzy na inwestycje w bezpieczeństwo kraju!!!

MON - Muzeum Obronności Narodowej
poniedziałek, 6 lipca 2020, 11:27

Były ławeczki pamieci , teraz muzeum 1920 , a kiedy MON kupi to po co został utworzony - sprzęt wojskowy.

Obserwator
poniedziałek, 6 lipca 2020, 00:41

Zamiast na mundury i sprzęt to na pomniki - śmiechu warte.

GieTek
poniedziałek, 6 lipca 2020, 00:02

Polska to kraj muzeów, pomników i kościołów.

kalimana
niedziela, 5 lipca 2020, 16:11

niech budują muzea to będzie gdzie wstawiać zlom obrony i dzieciaki się ucieszą .

Tadziu
niedziela, 5 lipca 2020, 21:47

Dziwne ze TROLLE PiS u nie publikują listy zaproszonych NA otwarcie

przyjaciel walecznego Tadzia
poniedziałek, 6 lipca 2020, 01:14

Jak Trzaskowski odda kasę za most pontonowy do Czajki to akurat starczy na muzeum i jeszcze zaproszenia dla wszystkich Tadziów.

szkoda
niedziela, 5 lipca 2020, 14:21

Dziwny artykuł z serii: "co autor miał na myśli" tylko bez autora, bo w linku PAP nic się nie wyświetla. Nie ma też nic o finansowaniu. Jak się poszpera to widać że wszelkie pozwolenia i przetargi prowadziło Ministerstwo Kultury albo Muzeum WP. Jak znam życie projekt będzie pewnie współfinansowany przez wiele instytucji, a na tym portalu to można się dowiedzieć że Błaszczak będzie budowlańcem. Szkoda poziomu.

rambo
niedziela, 5 lipca 2020, 12:54

Na głębszym poziomie rozumienia żaden MON nie sfinansuje muzeum lecz ludzie pracujący ze swoich podatków, którą to częścią podatków zarządza m.in MON. Czyli Państwo zedrze podatki z ludzi a MON ma "przywilej" ich wydatkowania. Z muzeum jest taki problem, że Wódz Naczelny Państwa Polskiego samozwańczy Marszałek zdezerterował w obliczu bolszewickiego wroga podając się do dymisji a sytuację ratował Witos ukrywając ten fakt przed ludźmi.Jak to przedstawić w Muzeum? Istnieje prawdopodobieństwo wlewania do świadomości narodu nowomowy,konstrukcji słownych piętrowo-okrężnych aby ukryć dezercję i będzie dalej niby-historia.

Eytu
niedziela, 5 lipca 2020, 12:47

Jak budżet tego muzeum będzie sztywny i zamknie się w granicach 100 milionach złotych to będzie sukces. JAk będzie to projekt typu "pozioma ósemka" - specjalnie pod pieniądze podatnika- komisja śledcza.

Max44
poniedziałek, 6 lipca 2020, 00:56

A ocena kosztu inwestycji jest czymś poparta czy takie gdybanie bez sensu? Bo np takie Muzeum II Wojny Światowej, które jest porównywalne wielkością kosztowało prawie 500 mln zł, a sporo mniejsze Muzeum Polin prawie 350 mln. Dlatego Ministerstwo Finansów zabezpieczyło środki w wysokości 500 mln zł na budowę. Moim zdaniem biorąc pod uwagę prawie 20% wzrost kosztów w budownictwie przez ostatni rok, ciężko będzie się wyrobić w tej kwocie.

Max44
niedziela, 5 lipca 2020, 12:05

Redakcjo! Dlaczego piszecie artykuł na kolanie? W artykule pojawiają się nieprawdziwe informacje stawiające w negatywnym świetle całą inwestycję. Pozwolenia na budowę nie otrzymał MON tylko skarb państwa reprezentowany przez Muzeum Wojska Polskiego i Stołeczny Zarząd Infrastruktury w Warszawie. Cała inwestycja jest natomiast finansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze specjalnej puli przyznanej przez Ministerstwo Finansów po rekomendacji Sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Artykuł natomiast sugeruje jakoby środki na budowę pochodziły z MON podczas gdy jest on tylko "twarzą" całego przedsięwzięcia.

Tutejszy
niedziela, 5 lipca 2020, 15:42

Aż przeglądnąłem kilka innych gazet i portali, wynika z nich, że to MON ma finansować.

Max44
poniedziałek, 6 lipca 2020, 00:09

Proszę przecytać ustalenia Sejmowej komisji ds finansów publicznych. Przekazano 500 mln zł dla Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na budowę muzeum

db+
niedziela, 5 lipca 2020, 15:13

A komu podlega Stołeczny Zarząd Infrastruktury? Czy jest to jednostka podległa Ministerstwu Kultury, czy jednak MON? I o ile pamiętam to po skandalu z przetargiem na projekt architektoniczny MBW 1920 odebrano ten temat Muzeum WP i przekazano do wyłącznej gestii Zarządu Infrastruktury. Coś się zmieniło? I jeszcze cytat z 2017 roku: "Dziś Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że po przejęciu działki od gminy Wołomin, wyłoży 100 mln zł na budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. Obiekt ma zostać uruchomiony przed setną rocznicą Cudu nad Wisłą. Jak informowały Wieści, na majowej sesji Rady Miejskiej, radni PiS niespodziewanie wprowadzili uchwałę deklarującą chęć przekazania MON działki pod muzeum, powołując się na rozmowy w ministerstwie i deklarację budowy tego obiektu. Dziś MON oficjalnie potwierdziło te deklaracje".

Max44
poniedziałek, 6 lipca 2020, 00:34

Stołeczny Zarząd Infrastruktury podlega pod Sztab Generalny Wojska Polskiego i nie ma nic wspólnego z MON-em. Tak jak już niżej napisałem, decyzja o pozwoleniu na budowę tego typu inwestycji musi być publicznie ogłaszana na stronie BIP. Proponuje sobie samodzielnie wejść i przekonać się jaki inwestor jest wskazany w decyzji.

db+
poniedziałek, 6 lipca 2020, 01:40

A Sztab Generalny jest ujęty w budżecie Ministerstwa Zdrowia, Spraw Zagranicznych czy może ma jakiś swój własny budżet? No bo taki na przykład Szef Sztabu Generalnego podlega bezpośrednio Ministrowi Obrony Narodowej. Czyli kierując się Twoją logiką: Stołeczny Zarząd Infrastruktury podlega pod Inspektorat Wsparcia SZ i nie ma nic wspólnego ze Sztabem Generalnym. I jeszcze jeden cytat: "Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie koło Wołomina, początkowo miało być gotowe w przyszłym roku, gdy mija sto lat od zwycięskiej walki Polaków z Bolszewikami. Jeszcze w 2017 roku budowę zapowiedział ówczesny minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Rok później zaprezentowano projekt budynku. Wedle zapowiedzi, Muzeum Bitwy Warszawskiej miało być filią Muzeum Wojska Polskiego. Prace przygotowawcze zostały sfinansowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej, resort miał też płacić za budowę i późniejszą ekspozycję. Władze Wołomina planowały od lat, by placówka została otwarta w stulecie „Cudu nad Wisłą”, w sierpniu 2020 roku. W grudniu 2018 roku okazało się, że najtańsza oferta złożona w przetargu na budowę placówki, jest o 100 milionów droższa od zaplanowanego budżetu. MON zarezerwował na budowę muzeum 80 milionów złotych. W resorcie rozważano zmianę koncepcji, lub znalezienie dodatkowego źródła finansowanie. Ostatecznie budowę samego muzeum odłożono w czasie."

...
niedziela, 5 lipca 2020, 14:20

Gdzie to pisze o tym finansowaniu. Prosze dane !

Max44
poniedziałek, 6 lipca 2020, 00:40

Proszę sobie poszukać stenogramu z posiedzenia Sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

gosc
niedziela, 5 lipca 2020, 11:46

tylko rusofobia sie rozwija,bo reszta armii to tez muzeum.

Krzyś
niedziela, 5 lipca 2020, 10:19

A panie salowe z muzeum dostały zgodę na przepędzenie ewentualnego wroga kapciami muzealnymi?

say69mat
niedziela, 5 lipca 2020, 10:07

??? To znaczy, że ntp. pomnik furmanki bojowej wz 39' powinien być realizowany siłami i nakładami Ministerstwa Rolnictwa??? Przecież istnieje Ministerstwo Kultury itd itp, i to w gestii tego z resortów powinna być troska o upamiętnianie wydarzeń historycznych, kluczowych w dziejach naszego narodu. W tym budowa - niesławnych - ławeczek Niepodległości lub rzeczonego Pomnika Bitwy Warszawskiej. Ministerstwo ON nie powinno zajmować się budową pomników, Łuków Tryumfalnych czy otaczać troską miejsca pochówku naszych żołnierzy. Od realizacji tego typu zadań jest budżet realizowany siłami instytucji Ministerstwa Kultury itd itp.

Max44
niedziela, 5 lipca 2020, 11:52

Nie rozumiem z czym masz problem? Cały projekt jest finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze specjalnej puli środków wygospodarowanej przez Ministerstwo Finansów. MON jest tylko "twarzą" całego przedsięwzięcia. Taki to wielki problem dla ciebie? Co za cebule w tym kraju.

say69mat
niedziela, 5 lipca 2020, 12:36

Masz problem z cebulą??? Bo ja mam problem z finansowaniem programów modernizacji technicznej SZ RP. Na ten przykład modyfikacja czołgów T72M. Nie wspominając o oceanie zaniechań w kwestii odtworzenia zdolności bojowych MWRP. Dalej, kwestia budowy systemu antydostpowego dla obszaru aglomeracji trójmiejskiej??? Czy to też rzeczona ... cebula???

Max44
poniedziałek, 6 lipca 2020, 01:02

Większy mam problem ze "znafcami" (przynajmniej w ich mniemaniu), którzy klepią durne komentarze z klapkami na oczach. Skup się na temacie artykułu, a nie szukaj tematów zastępczych by przykryć swój głupi wpis, ok?

alkaprim
niedziela, 5 lipca 2020, 12:33

Max44-najlepsze w tym jest to.że prawdziwe cebulaki wyzywają innych od cebulaków.Nie wystarczy ci to,że nawet sam minister potwierdza budowę muzeum przez MON?

Max44
poniedziałek, 6 lipca 2020, 00:28

Gdzie niby powiedział czy napisał, że MON finansuje muzeum? Wskaż mi jak możesz albo nie opowiadaj głupot. Wejdź sobie na BIP i odszukaj decyzje o pozwoleniu na budowę muzeum to się przekonasz, że w decyzji wskazano jako inwestora Muzeum Wojska Polskiego a nie MON. Tego typu inwestycje muszą być publicznie ogłaszane na stronie BIP więc sam sobie sprawdź jak nie wierzysz.

Blaszak
niedziela, 5 lipca 2020, 09:40

Wojsko już mamy wzorowo uzbrojone,kupiliśmy 8 baterii Patriot,kupiliśmy całą Narew,kupiliśmy 56 wyrzutni Himars,kupiliśmy samoloty,odbudowaliśmy Marynarkę Wojenną,mamy nowe BWP,ogólnie mamy wszystko więc teraz z braku wydatków postawimy Muzeum,kto bogatemu krajowi z super armią zabroni?

Max44
niedziela, 5 lipca 2020, 11:54

Może tak zanim zabierzesz głos i wyjdziesz na cebule sprawdzisz kto i z jakich środków finansuje budowę muzeum? podpowiem Ci, że nie jest to MON.

Blaszak
niedziela, 5 lipca 2020, 12:55

Cebulo z pisu z tekstu jasno wynika kto to będzie budował,niema nic że to będzie finansowane przez ministerstwo Kultury.Więc albo MON kłamie albo Ty kłamiesz,Blaszak napisał że mają pozwolenie i rozpoczynają budowę

Max44
poniedziałek, 6 lipca 2020, 00:46

Skoro uważasz, że wszystko co jest napisane w internecie jest prawdą to gratuluję. Skoro z tekstu jasno wynika, ze MON będzie finansował budowę to proszę mi wkleić konkretny wycinek, który o tym mówi. Aaa i z PISu nie jestem i nie mam z nim nic wspólnego także możesz wrócić do szukania UFO

say69mat
niedziela, 5 lipca 2020, 11:00

??? Przecież ... liczy się to, że jest na czym usiąść. Mamy więc fotele ministerialne, biurowe krzesła i ... ławeczki Niepodległości ;)))

Blaszak
niedziela, 5 lipca 2020, 15:05

Grające ławeczki po 30 tysięcy sztuka tylko już zardzewiały :)

sten
niedziela, 5 lipca 2020, 04:39

Duda nic nie zalatwil w USA, to Blaszczykowski chociaz muzeum postawi. Zawsze pare glosow wpadnie i kuzyn z wujem prace dostana. Tylko dlaczego z budzetu MON?

iff
sobota, 4 lipca 2020, 23:57

a może by tak najpierw skończyć instalację najnowszego systemu swój-obcy. bo znowu ktoś zaspał w tym rządzie, albo odwołał 30 kolejnych przetargów.

podatnik
sobota, 4 lipca 2020, 23:01

zamiast rakiet relikty - oto armia rodem z archiwum

Teref
sobota, 4 lipca 2020, 22:25

Jaki Lenin, kto go finansowal?

stalowowolanin
sobota, 4 lipca 2020, 21:13

to że w 100 rocznice Bitwy Warszawskiej 1920 roku nie ma muzeum poświęconemu temu wydarzeniu, oznacza że Polska nadal jest Państwem z Dykty tyle że +

dim
sobota, 4 lipca 2020, 23:14

Są od tego ministerstwa oświaty i kultury. Natomiast z tak wydawanymi środkami "na obronność", bardzo możliwe, że wkrótce w ogóle państwem już nie będziemy.

Max44
niedziela, 5 lipca 2020, 11:55

I finansuje inwestycje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, więc teraz odszczekaj.

Ale pewnie wzrośnie
sobota, 4 lipca 2020, 20:18

Zgodnie z projektem, muzeum w Ossowie ma zostać ulokowane na sztucznie usypanym wzgórzu, na którego zboczu powstaną trybuny. Roztaczałby się z niego widok m.in. na pole bitwy i organizowane tam rekonstrukcje walk. Do muzeum prowadzić ma aleja Zwycięstwa, a jej początek i koniec wyznaczą dwa stumetrowe Maszty Stulecia upamiętniające bitwę i stulecie niepodległości. Według projektu drugą część kompleksu będzie stanowił Ogród Pamięci Poległych, kolumnada i amfiteatr. Autorem projektu jest Czesław Bielecki, znany z koncepcji gigantycznego gmachu telewizji polskiej, zwanym "Wieżą Babel". Koszt - obecnie około 132 miliony złotych.

XYZ
sobota, 4 lipca 2020, 19:50

Rozumiem że modernizacja armii została zakończona i mamy całe potrzebne uzbrojenie że teraz MON może sobie pozwolić na budowę muzeum,można jeszcze raz węgiel skupować,budować drogi bo armię to już mamy uzbrojoną na 5

Rhotax
sobota, 4 lipca 2020, 19:47

Wpisy pod tym artykułem świadczą że jest wieeeelu patriotów dla jakich obronność kraju jest ważniejsza niż Muzea .( Które i tak na bank zostanie zajęte przez FR i zburzone/przerobione bo będzie na terenach Ludowej Republiki Białostockiej utworzonej zaraz po Zapad 2021 albo 2025 i "wyzwalaniu uciśnionych prawosławnych" czy jak to tam propaganda Kremla przedstawi ) . Lepiej Spików nakupić i tam rozdać do jednostek żeby było czym zmech palić .

Orthodox
sobota, 4 lipca 2020, 23:31

Prawosławie na Podlasiu było dużo wcześniej niż przybyli tu Moskale w czasie zaborów. Traktowanie prawosławnych Polaków jako ,,ruskich" to kompletna bzdura. Tak samo mowa o tzw. mniejszości białoruskiej jest zarówno nadużyciem, jak i uproszczeniem. Podlaskie nigdy nie należało do jakiegokolwiek państwa białoruskiego, ani żadni mieszkańcy Białorusi nigdy nie byli tu przesiedlani. Tutejsi prawosławni, to potomkowie Rusinów, obywateli Wielkiego Księstwa Litewskiego. Określenie ,,mniejszość białoruska" wzięło się z tej samej religii, podobnego języka i kultury oraz wytworzenia się z biegiem lat świadomości w ogóle społeczeństwa i u samych zainteresowanych o innej niż polska narodowości. A więc jeśli nie polska, to... Tak więc prawosławni mieszkańcy Podlasia to autochtoni i podobnie jak mieszkańcy dzisiejszej Białorusi, od momentu Unii Lubelskiej obywatele Rzeczpospolitej. Aż do 1945, gdy zostali po przeciwnych stronach granicy.

XYZ
niedziela, 5 lipca 2020, 09:33

Prawosławni Polacy..... nawet nie wiesz ilu tych prawosławnych "Polaków" wkleja w necie fotki w mundurach czerwonoarmistów a i widziałem jak radny jednego z miasteczek fotografował się pod czerwoną flagą z sierpem i młotem.W necie można i znaleźć filmik z marszu ku pamięci żołnierzy wyklętych na Podlasiu gdy jeden z mieszkańców mówi do kamery że to nie są ziemie Polskie tylko są pod Polską okupacją.

Orthodox
niedziela, 5 lipca 2020, 15:16

Ja nie muszę posiłkować się netem. Ja tu żyję od prawie pół wieku, i uwierz mi, że o ile jakaś część społeczeństwa może deklarować ,,narodowość białoruską" (praktycznie tylko na potrzeby administracyjne), to sympatie prorosyjskie, proradzieckie, czy gloryfikowanie armii czerwonej to totalne nieporozumienie. Oczywiście nie neguję jakiejś skrajnej mniejszości w temacie, jak to w każdym społeczeństwie. Generalnie gwarantuję Ci ,że 90% prawosławnych zadeklaruje, że są Polakami. Nie obywatelami RP pochodzenia białoruskiego, tylko POLAKAMI. A jako ciekawostkę podam przykład mojej babki, która mieszkała 30 km od granicy białoruskiej i mówiła w tutejszym języku, który przeciętny Polak określi jako ruski. podczas spisu powszechnego w latach dziewięćdziesiątych, w rubryce ,,narodowość" kazała wpisać ,,polska", sobie i całej rodzinie, twierdząc,że od urodzenia żyje w Polsce i wszyscy z dziada pradziada byli Polakami. I większoś prawosławnego społeczeństwa tak to widzi. O ile określenie mniejszość białoruska, choć mocno naciągane, jeszcze funkcjonuje, o tyle utożsamianie się z Rosjanami, nostalgia za Związkiem Radzieckim, czy gloryfikacja Armii Czerwonej, to totalne nieporozumienie i oszczerstwo. Pozdrawiam, prawosławny Polak.

XYZ
niedziela, 5 lipca 2020, 17:52

Twoja babcia mieszkała 30 km od granicy białoruskiej i ja mieszkam niecałe 30 km od granicy białoruskiej,może to te samo miasteczko.W sumie zgadzam się z Tobą tylko chciałem wskazać że nie wszyscy pochodzący z Białorusi uważają się za Polaków.Pozdrawiam Polak katolik

Był_sobie_mis
sobota, 4 lipca 2020, 19:36

Ale po co...?? Kolejne miejsce na posadki dla kolesi?? Ile tych muzeów..?? I każdy odpowiedzio obsadzony..

KrzysiekS
sobota, 4 lipca 2020, 19:20

Skoro Admin nie dał mojego pełnego komentarza może da to NAREW, WISŁA II faza, SONA, HOMAR (jeden dywizjon to nie HOMAR resztę pominę milczeniem), WILK, PŁOMYKÓWKA, RYBITWA, PEGAZ, KRUK, MIECZNIK, ORKA, MURENA (ups poległa), GLADIUS, PUSTELNIK, GROT, BORSUK (tu chyba jakoś idzie?), OTTOKAR BRZOZA, BALSA, GROSZEK, GLADIUS, i to nie wszystko taka niepełna lista KIEDY!!!!!!! PANIE MINISTRZE KIEDY?

Oooooo co chodzi
sobota, 4 lipca 2020, 20:51

Admin najwidoczniej opłacany PRZEZ INSPEKTORAT UZBROJENIA

Inspektor Łysiak
sobota, 4 lipca 2020, 20:50

Inspektorat uzbrojenia o tym nawet zapomniał bo KARABELA IM W GLOWIE HAHAHAHA

Orthodox
sobota, 4 lipca 2020, 19:10

Za mało jeszcze tych pomników i muzeów? Pamięć bohaterom to bardzo ważna rzecz dla narodu, ale ileż można żyć przeszłością, zupełnie zapominając, że przed nami jeszcze ważniejsza przyszłość, w której bardzo możliwa powtórka z rozrywki. Można udowadniać swój patriotyzm na sto sposobów, nie koniecznie budując kolejne mauzolea.

J 23
sobota, 4 lipca 2020, 16:58

Jestem żołnierzem, dajcie mi te pieniądze a nie wydajecie na bzdury...

Koba
sobota, 4 lipca 2020, 16:31

To jest ekstremalnie ważne zadanie dla MON. Znacznie ważniejsze niż modernizacja techniczna. Gratuluję, że pomimo braku środków bez których, niestety nie można zrealizować pewnej części zakupów uzbrojenia - znalazły się fundusze na budowę Muzeum. Obawiam się tylko, że kosztem okrojenia zakupów techniki wojskowej.

kris
sobota, 4 lipca 2020, 16:31

Kolejny chory pomysl moze jeszcze niech z pieniedzy MON postawi bloki i wiezowce dla najlepiej dla nie pracujacych.

Szeregowy Kowalski
sobota, 4 lipca 2020, 22:14

Macierewicz i Misiewicz wyczyscili MON, ze zdolnych domyslenia.... Najwyższa pora coś z tym zrobić...

Janus 50
sobota, 4 lipca 2020, 15:37

Mon powinien inwestować w nowoczesne uzbrojenie mamy opóźnienia w programach kruk , orka ... Budowa muzeum to kompetencji resortu kultury a nie Mon-u

arokey
sobota, 4 lipca 2020, 15:36

q..rwa budowaniem takich obiektów, oraz dróg i pensjami, powinien zająć się j....ny urząd infrastruktury i budownictwa, a nie mon

Lokalny kibic
sobota, 4 lipca 2020, 21:54

Inspektorat WSPARCIA dokładnie tenod poligonow i 83-baz logistyki

Obrońca
sobota, 4 lipca 2020, 15:30

Następny skandal p. Błaszczaka i niezasadne wydatki na bzdurne projekty.

Kiks
sobota, 4 lipca 2020, 15:07

Popierajcie dalej pisowskich nieudaczników. Ławki, pomniki, muzea. Tak to jest jak ktoś żyje przeszłością.

Ręce opadają
sobota, 4 lipca 2020, 14:03

A kto to mówi że Mon nie ma kasy i okraja modernizację armii z tego powodu..? Takie muzeum powinno byc finansowane z ogolnego budzetu lub z min kultury a nie z monu . Poprzednicy pod koniec roku budzetowego wracali nie wykorzystane kwoty do kasy panstwa. Bylo wtedy wielkie larum. A obecni co robią. Wykorzystują caly budzet lecz podpinają pod niego całkiem bzdurne rzeczy typu wykup wegla fimanaowanie lpr drogi muzea lawki niepodleglosci....itd. Zamiast wzmacniac armie tylko grają na nutce patriotyzmu i martyrologii narodu a ciemne masy to kupują. A jak cos rozsądnego napiszesz to robią z ciebie ruskiego trolla. Amen

Eror
sobota, 4 lipca 2020, 13:31

Nie można by tych pieniędzy lepiej spożytkowac....

Scypion afrykański
sobota, 4 lipca 2020, 13:30

No super..... Marynarka wojenna dogorywa wojska lądowe kuleją siły powietrzne niedługo spadną z nieba a my zamiast na sprzęt wydajemy na muzeum.... No brawo MON.

Blaszak
sobota, 4 lipca 2020, 14:18

Postawimy jeszcze 100 kolejnych grających i już zardzewiałych ławek

Sławek
sobota, 4 lipca 2020, 12:48

"Bitwa pod Ossowem należała do najkrwawszych i najbardziej dramatycznych spośród walk toczonych w obronie stolicy. Wielkim męstwem wykazali się żołnierze Legii Akademickiej. W jej szeregach walczyli nie tylko studenci, ale także młodzież gimnazjalna i harcerze.', nie negując czy nie umniejszając ofiary złożonej przez żołnierzy walczących pod Ossowem , decydujące dla obrony przedmościa Warszawy walki miały miejsce w okolicach Radzymina, Wólki Radzymińskiej , Defence 24, proponuję zapoznać się z opracowaniem WBH autorstwa mjr. Waligóry "Bój na przedmościu Warszawy w sierpniu 1920r", Warszawa 1934r, tudzież wspomnieniami gen. Latinika, gen. Żeligowskiego

Hmmm
sobota, 4 lipca 2020, 12:13

Gdy Rosja stawia cerkiew to niektórzy tu pieją z zachwytu jak to dbają o tradycje, gdy Polska robi to samo, wyśmiewają, no cóż potomkowie z gwałtów czerwonoarmistów są nadwyraz obecni do tej pory.

Orthodox
sobota, 4 lipca 2020, 19:19

Przy tych kwotach, co Rosja wydaje na armię, taka cerkiew to betka. Jakby u nas postawić garaż. Nie widzisz różnicy?

zapach moheru
sobota, 4 lipca 2020, 16:42

Skup się .Albo poproś kogoś rozgarnietego żeby zredagował twoje rozczochrane ,wyklęte myśli .Nie Polska tylko PiS.A PiS to nie Polska.Zapisz sobie i podkreśl dwa razy.

tylko pytam
sobota, 4 lipca 2020, 16:16

Ktoś tu pial z zachwytu?

XYZ
sobota, 4 lipca 2020, 11:22

Jeszcze niech postawią kolejne 100 zardzewiałych grających ławek.Brawo Blaszak

any
sobota, 4 lipca 2020, 11:17

taaaa... MON wie ! jak gołymi rękami dzielni chłopcy z WOT poradzą sobie z zielonymi ludkami... i usa nasz skutecznie całkowicie ochroni... jam polak z dziada rosjanina i babki niemki twierdzę że mój wój był inżynierem WAT w dziale historycznym... bo polaki to same nie wiedzom czego chcieć... milicja zamieniona w policje... car Putin na Syberii Wasz schowa że tym razem to nikt Wasz nie wynajdzie już... bez społeczeństwa obywatelskiego i chodników ino dla pieszych i trzeciej rurki w każdem domu z wodą pitną to same tu psychole i terror milicjantów nad staruszkami...

jan
sobota, 4 lipca 2020, 10:51

Defence 24, tu panoszą się potomkowie tych co walczyli po stronie bolszewików, muzeum to dla nich obelga.

Louis
sobota, 4 lipca 2020, 19:56

Muzeum powinno budować chyba min. Kultury od tego ma pieniądze a nie MON... Ciężko zrozumieć.

Orthodox
sobota, 4 lipca 2020, 19:22

Czytanie postów ze zrozumieniem Cię przerasta.

stoperan
sobota, 4 lipca 2020, 16:43

Hmmm.Już może starczy.

Ralf_S
sobota, 4 lipca 2020, 10:26

Brakło do realizacji założonych 2% PKB... To po to odmalowali te stare hełmy. Wiedzieli, że trafią do muzeum :/

Antoni
sobota, 4 lipca 2020, 02:15

Trolle Putina nie śpią nigdy a już szczególnie kiedy mowa o ostatniej wielkiej klęsce militarnej Rosji. To wspomnienie tak boli że Koba - poprzednik Putina -kazał z zemsty wymordować setki tysięcy Polaków.

LMed
sobota, 4 lipca 2020, 17:00

Antoni, eh Antoni, ale przyznasz, że gorsi niż ruskie trolle mogą być polscy głupole.

Marek1
sobota, 4 lipca 2020, 01:45

Słusznie. Proponuję przekazanie na budowę muzeum 30% budżetu MON. Wszakże takie muzeum mieć będzie siłę rażenia co najmniej 2 dywizji z pełnym wsparciem lotniczo-artyleryjskim. W ten sposób za rok p. minister będzie mógł zameldować tajnemu Naczelnikowi RP, że WP liczy już nie 2 , a 5 dywizji !!

Lewandos
sobota, 4 lipca 2020, 12:35

Kolega widać nie zna ni Rosji, ni siły woli i ducha. Owszem brzmi to teoretycznie, ale bez ducha najlepsze inżynierzyny i sprzęt... psu na nudę...

Marek1
niedziela, 5 lipca 2020, 00:40

Kolega widać jest z tej frakcji, która chce zastąpić nowoczesne systemy uzbrojenia modlitwą i propagandą dawno minionych zwycięstw. Zaiste, tak zmotywowany żołnierz polski będzie niezwyciężony w swym 40-letnim BWP-1 lub T-72. CO wy hiper patrioci macie w głowach między uszami ?? Dlaczego w warunkach biedy i wszechobecnego skansenu technologicznego w WP minister-dyletant chce wydawać miliony na coś, co powinno być i JEST domeną całkiem INNEGO ministerstwa !?!?!

Marek -1
niedziela, 5 lipca 2020, 12:43

Jeszcze nikt niedoinformowany nigdy nie wygrał wojny nawet jeśli posiadał najnowsze uzbrojenie. Ten artykuł sugeruje jednoznacznie kto będzie odpowiadał za budowę, ale zupełnie "przypadkowo" nie podaje kto będzie finansował. Nie pisz więc ofiaro propagandy o czymś o czym nie masz pojęcia. Nie trzeba być zaangażowany politycznie w jakiejś frakcji, żeby nauczyć się czytać, a potem wyszukiwać w necie dane dotyczące konkretnych inwestycji.

tut
sobota, 4 lipca 2020, 01:28

Proponuję aby nasze dywizje rotacyjnie wytrawiały swój sprzęt jako eksponaty muzealne.

Zawisza_Zielony
sobota, 4 lipca 2020, 01:17

Muzeum to MON ma w zemechu skąd ten pend do następnego?

Desantowiec
sobota, 4 lipca 2020, 01:13

Muzeum doskonały pomysł Ale DLACZEGO chodzimy w starych GACIACH SORTY MUNDUROWE? Chyba dla WOT

kj1981
sobota, 4 lipca 2020, 01:11

Znowu kasa MON idzie na rzeczy inne niż obronność? Kiedy ktoś w końcu powie: STOP? Przecież takie instytucje powinny być finansowane z budżetu Min. Kultury i Dziedzictwa Narodowego!

Orthodox
sobota, 4 lipca 2020, 19:29

A budowę realizować rotacyjnie brygady budowlane WOT. W ramach swoich obowiązków, by ograniczyć koszty.

Mad Max 2
sobota, 4 lipca 2020, 00:20

Do muzeum nowa droga parkingi i stołówka wojskowa Razem,140 mln pln

LMed
sobota, 4 lipca 2020, 16:28

No i etat generalski dla kapelana też.

Hub
sobota, 4 lipca 2020, 00:06

No i super... Co w tym złego że chcemy upamiętnić tak ważne wydarzenie jakim była ta bitwa. Skoro nikt wcześniej tego nie potrafił zrobić tylko wciąż były dyskusje, to chwała za to Błaszczakowi że tego dokona. I tyle w temacie. Wielcy ludzie, wyjątkowa bitwa to i muzeum też się należy. Zamiast marudzić to pomyślmy ile zawdzięczamy uczestnikom bitwy.... I myślę że jak już powstanie to jazdy z chęcią się tam wybierze.

Adam
sobota, 4 lipca 2020, 10:42

Chłopie, tu nie chodzi o muzeum tylko o to kto za to zapłaci! Wojsko ma kupować sprzęt którego potrzebuje. A nie budować muzea, drogi i ławki stawiać! Mniej TVP a więcej myślenia.

Lewandos
sobota, 4 lipca 2020, 13:25

Chłopie tu chodzi o morale. To siła woli ma kolosalne znaczenie w każdym starciu zbrojnym. Bez tego mielibyśmy coś takiego jak na Białorusi, gdzie się zastanawiają kim są... lub jak było na Ukrainie, gdzie piechotę morska przeszła na garnuszek Moskwy... A idąc tym tokiem rozumowania, to NCBiR nie powinien finansować badań nad bronią... a ZUS przejąć wypłatę emerytur wojskowych...

Orthodox
sobota, 4 lipca 2020, 19:46

Gwarantuję Ci, że większy wpływ na morale żołnierza ma micha, wygodne buty i odpowiedni mundur. A Białorusini i Ukraińcy mogą się jeszcze zastanawiać nad swoją państwowością, gdyż jako niezależne byty istnieją zaledwie od trzydziestu lat, nie będąc nimi nigdy wcześniej. W dodatku powstały w sztucznych granicach republik radzieckich, z wymieszanym przez Sojuz społeczeństwem.

Sssssssss
sobota, 4 lipca 2020, 15:54

Czyli takie muzeum to +10 do morale żołnierza? To z dziesięć niech od razu postawią i będzie +100! Szkoda więcej słów

men
piątek, 3 lipca 2020, 22:48

Super info niejaki Blaszczaku, naprawdę serce rośnie, a te 2 WD dla 18 DZ jeszcze bardziej super, tak trzymać!!!

Kozik
piątek, 3 lipca 2020, 22:41

Niech to cholera ,brakuje nam wszystkiego, A My muzeum ręce opadają

miki
piątek, 3 lipca 2020, 22:29

Od muzeów jest ministerstwo kultury, owszem MON możne dać ekspertów o historii wojskowości, ale tylko tyle. Muzea, LPR, drogi a BWP mają po 50 lat o reszcie nie wspomnę. Nawet wieży od Rosomak nie zintegrują z ppk Spike. Gdzie przez ostatnie lata był zwierzchnika sił zbrojnych?

greg
piątek, 3 lipca 2020, 21:22

Jawny sabotaż polskiej armii, V kolumna działa.

Tomek pl
piątek, 3 lipca 2020, 22:38

1000% racji

Adam
piątek, 3 lipca 2020, 21:20

Co tu dużo komentować. Eksponaty do tego muzeum pewnie z jednostek wojskowych będą brali. Prawie całe MON to już muzeum. Brakuje tylko informacji ile ten pomysł będzie nas kosztował! Brawo pis, dojna zmiano!

Murzynek Bambo
sobota, 4 lipca 2020, 00:22

Brak eksponatów

historion
piątek, 3 lipca 2020, 21:05

Nie przesadzałbym z tym zaciekłym oporem i męstwem młodzieży. Oddziały ochotnicze raz po raz ulegały panice i uciekały z pola bitwy w popłochu. Sytuację ratowali weterani. Dowodzenie 1 Armią przez gen. Latinika należy ocenić jako kompromitujące. Natomiast działania 5 Armii gen Sikorskiego na lewym skrzydle - wyróżniające, umiejętne i bohaterskie.

fifi
piątek, 3 lipca 2020, 22:47

Skutek błędnej oceny Piłsudskiego ,który uważał że większym zagrożeniem dla Polski są biali,efekt uboczny wyprawy na Kijów i niesubordynacji Stalina.

22
piątek, 3 lipca 2020, 21:02

Niech takimi sprawami zajmie się właściwe przedmiotowo ministerstwo. A MON niech wreszcie zacznie kupować potrzebny wojsku sprzęt. Pociski p - panc do naszych T - 72 , granatniki jednorazowe p - panc, termo - baryczne i burzące dla piechoty. Nawet dokupić te izraelskie rakiety p-panc. Modernizacja rakiet do os. Wymiana sprzętu łączności. Długo by jeszcze wymieniać To są konieczne wydatki na teraz. A nie kolejne muzeum z budżetu MON. I nie mam oczywiście nic przeciwko upamiętnieniu Bitwy Warszawskiej. Ale powoli kończy nam się czas pauzy strategicznej. Wszystkie dostępne siły i środki powinny zostać przeznaczone na zwiększenie zdolności bojowych WP.

muzeum im. Św. Pamięci Le Le Le Le Le...
piątek, 3 lipca 2020, 21:00

I pomyśleć że przez poprzednie 8 lat nikt nie miał wizji takiego formatu !

fifi
piątek, 3 lipca 2020, 22:33

Oj tam, każda z części POPiS-u ma swojego konika.Toć mamy muzeum Polin.

Brawo Panie Ministrze!
piątek, 3 lipca 2020, 20:51

Następne w kolejce będą muzea Bitwy Niemeńskiej, Obrony Lwowa, Wyprawy Kijowskiej, itp. W ten sposób wydamy 5% budżetu i bardzo dobrze, bo to chodzi o morale wojska. A gdy już podniesiemy te morale, to nikt nam nie podskoczy. Broń w razie czego, zdobędziemy na wrogu.

zamojszczanin
sobota, 4 lipca 2020, 12:00

A muzeum bitwy pod Komarowem, my na Zamojszczyźnie też chcemy swojego muzeum! Do boju MON, nam w ramach programów zbrojeniowych niezbędne są muzea, ławeczki itp. Reszta poczeka na lepsze czasy no i AMERYKANÓW.

Zbyszko z bogdanca
sobota, 4 lipca 2020, 00:21

Pole Pod Grunwaldem warto by wyremontować

Marek -1
niedziela, 5 lipca 2020, 12:47

Właśnie inwestują i rozbudowują tylko czasami tam nie jedź, bo szoku doznasz, że to z kasy ministerstwa kultury podobnie jak to muzeum bitwy 1920r.

Orthodox
sobota, 4 lipca 2020, 19:54

Proponuję rozpocząć kampanię odbudowy bunkrów z '39, i tworzyć w nich izby pamięci.

Lechu
sobota, 4 lipca 2020, 10:48

O widzisz i to jest dobra koncepca. Da się kasę Rydzykowi i pod Grunwaldem bazylikę się postawi. Oczywiście MON płaci a co tam.

Stefan
piątek, 3 lipca 2020, 20:51

Rozumiem, ze MON nie ma na co wydawać kasy. Sprzęt nówka sztuka prosto z fabryki tysiącami stoi na placu. Jest obecnie budowane nowe Muzeum Wojska Polskiego. Jeżeli jest taka potrzeba to może trzeba tam zrobić specjalną ekspozycje poświęconą Bitwie Warszawskiej.

LMed
piątek, 3 lipca 2020, 20:49

Coś mało głosów wychwalających ideę. Nie rozumiem. "Farma" ma wolne (piątek weekendu początek)???

Lechu
sobota, 4 lipca 2020, 10:50

Wszyscy na farmie pis troli teraz wybory PADa obskakują. Większy priorytet i kasa za posta.

tępym być to sztuka
piątek, 3 lipca 2020, 20:49

Idzie z kasy Błaszczaka bo Gowin z Glińskim wszystko wydali już na żydowskie Polin zamiast Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. ???

robo
piątek, 3 lipca 2020, 20:46

Jak widać po skowycie trolli poniżej boli to ruskich do dziś ! To tak jak gdyby w Wlk Bryt krytykowano Muzeum Bitwy o Anglię, a obydwie bitwy miały dla historii świata podobne znaczenie !

dim
sobota, 4 lipca 2020, 09:05

rozumiem, że do tego ogranicza się twoje rozumienie tematu.

:)
sobota, 4 lipca 2020, 17:00

Jak na niego to i tak całkiem składnie.

Marek1
sobota, 4 lipca 2020, 01:47

robo - wydawanie milionów na muzea w sytuacji, gdy brakuje w WP WSZYSTKIEGO ??? Albo trzeba być idiotą, albo ... sabotażystą. Co wybierasz dla siebie ?

kj1981
sobota, 4 lipca 2020, 01:27

Tylko że brytyjscy żołnierze nie jeżdżą na półwiecznych, nigdy nie modernizowanych BWP ani nie mają OP, których dowództwo obawia się wysłać pod wodę, z obawy, że nie wypłyną na powierzchnię.

Tomek pl
piątek, 3 lipca 2020, 22:43

Chyba to Ty jesteś ruskim trolem. Tu wszyscy krytykują że to idzie z budżetu MON A NIE z ministerstwa kultury czytaj ze zrozumieniem sasza

złośliwy
piątek, 3 lipca 2020, 22:37

Robo to skrót od robol internetowy?

KrzysiekS
piątek, 3 lipca 2020, 20:27

Może Pan minister MON zmieni stanowisko na ministra Kultury. Gdzie programy NAREW, WISŁA, HOMAR (1 dywizjon i w takiej formie to nie HOMAR), PEGAZ, PUSTELNIK, KRUK, PŁOMYKÓWKA, WILK, MIECZNIK, ORKA, MURENA (ups poległa) GROT, SONA, Ottokar Brzoza i kilka innych. Przestanie PAN MINISTER obiecywać zacznie w końcu realizować. TU chodzi o Niepodległą Polskę nie o wojenki polityczne!

asf
piątek, 3 lipca 2020, 20:23

Jakby wojsko nie miało już na co wydawać? A co z zakupami uzbrojenia?

Michał
piątek, 3 lipca 2020, 20:09

Mam nadzieję, że niedługo ten psi PiS padnie, a wraz z nim Błaszczak i spółka. Mówię to jako żołnierz zawodowy, mamy już dość stania przy waszych "kamieniach" w każdej wsi pisowskie kur....

Joanna
piątek, 3 lipca 2020, 22:15

To do biedronki jak ci się nie podoba coś

Orthodox
sobota, 4 lipca 2020, 18:59

Z taką inteligencją, to nawet rozmowa kwalifikacyjna z kadrowcem biedronki to strata czasu.

Ere
sobota, 4 lipca 2020, 02:46

... pisiowska kur...

kj1981
sobota, 4 lipca 2020, 01:30

Żołnierze nie są od uczestniczenia w PR-owskich imprezach, tylko od obrony kraju. Jak tego nie rozumiesz, to nawet do Biedronki się nie nadajesz.

Tomek pl
piątek, 3 lipca 2020, 22:44

Nikt nie będzie Pani pracy zabierał!!!

ixi
piątek, 3 lipca 2020, 22:38

Dosia na piątkowym dyżurze.

Polish blues
piątek, 3 lipca 2020, 20:07

Zapewne zostanie to sfinansowane z budżetu MON a na sprzęt nie ma...Porażka. Że suweren tego nie widzi...

Pjoter
piątek, 3 lipca 2020, 19:49

Jeżeli będzie dialog techniczny to jestem spokojny nie powstanie bo i po co to komu SPRZĘT JEST POTRZEBNY!!!! Jak sie nie ma pojecia o wojsku to sie buduje muzeum

Pol
piątek, 3 lipca 2020, 19:23

Wróg u bram a ten muzeum stawia, brak słów.

uuytu
piątek, 3 lipca 2020, 21:52

Racja ;)

Qwerty
piątek, 3 lipca 2020, 19:15

Ciekawe czy Błaszczak już zamówił kropidla dla wojska, to już nie ma ważniejszych potrzeb w armii.

Vlad
piątek, 3 lipca 2020, 19:03

A Błaszczak zapewne zostanie kustoszem tego muzeum bo do niczego innego się nie nadaje.

znawca płaszczaków
piątek, 3 lipca 2020, 20:42

Nie wiem czy zostanie kustoszem, ale pewnie dostanie medal od ministra kultury i będzie miał dodatek do emerytury... :)

Orthodox
sobota, 4 lipca 2020, 18:53

To niech ten minister kultury to sfinansuje i weźmie Błaszczaka na kustosza. Wszyscy będą zadowoleni.

Realista
piątek, 3 lipca 2020, 18:52

I właśnie dlatego nie zagłosuje na Dude, za takie coś powinien wpie.. c Błaszczak na zbity pysk.

Orthodox
sobota, 4 lipca 2020, 18:48

Niestety, ale tam stołki wydaje i zabiera zupełnie inny pan.

Marek1
sobota, 4 lipca 2020, 01:51

Duda, to partyjny kolega Błaszczaka. Pomijam juz fakt, że akurat Prezydent(nawet tak beznadziejny jak Adrian) nie może wy...ć Błaszczaka ze stołka.

Orthodox
sobota, 4 lipca 2020, 18:46

Ale taki z niego zwierzchnik Sił Zbrojnych, że albo jest ślepy, albo boi się gęby otworzyć, widząc co tam się odstosunkowuje.

Marek1
niedziela, 5 lipca 2020, 00:46

I jedno i drugie - Adrian to swoiste 2 w 1. Przecież ten facet chyba nawet jak idzie do kibla, to na wszelki wypadek pyta Obernaczelnika RP o zgodę.

Karol
piątek, 3 lipca 2020, 18:51

Cały MON z kilkoma wyjątkami to muzeum Układu Warszawskiego.

Marek1
niedziela, 5 lipca 2020, 00:47

hmm, o jakich wyjątkach piszesz ? Ja tam żadnych NIE widzę ...

dfa
piątek, 3 lipca 2020, 18:46

2% PKB wydane...

Lechu
piątek, 3 lipca 2020, 21:22

Ciemny lud wszystko kupi.

Zaq
piątek, 3 lipca 2020, 18:46

Nam trzeba broni nie muzeów, Boże widzisz i nie grzmisz

Orthodox
sobota, 4 lipca 2020, 18:39

A jak już przejrzysz na oczy, celuj w siedzibę MON.

vvv
sobota, 4 lipca 2020, 00:47

muzeum mamy na wyposazeniu WP :)

fifi
piątek, 3 lipca 2020, 18:45

W te klocki jesteśmy dobrzy.

Wojtek
piątek, 3 lipca 2020, 18:33

Najlepszy komentarz tego wydarzenia to brak komentarza.

bropata
piątek, 3 lipca 2020, 18:32

Ossów zasłużył się głownie tym, że poległ tam od przypadkowego postrzału ksiądz Igancy Skorupka. W latach 80 XX wieku NSZZ na małym cmentarzyku w Ossowie urządzała patriotyczne manifestacje w dniu 15 sierpnia. Zupełnie nie rozumiem dlaczego tym muzeum nie wyróżniono Radzymina, któremu na początku lat 50 dwudziestego wieku PRL-owskie władze odebrały siedzibę powiatu na rzecz Wołomina, a w latach 1944 - 89 uniemożliwiały rozwój cywilizacyjny, mszcząc się w ten sposób za przegraną Armii Czerwonej w czasie ciężkich walk o to miasto i drogę na Warszawę.

andys
niedziela, 5 lipca 2020, 17:15

Przeniesienie stolicy powiatu z Radzymina do Wołomina to akt zdrowego rozsądku i spełnienie postulatów mieszkańców tych terenów, zgłaszanych również przed wojną. Głęboka komuna zrobiła to, czego zaniechała sanacja. Za przeniesieniem przemawiały -ilość mieszkańców, przemysł, bardziej "środkowe" położenie Wolomina (spójrzcie na mapę), lepsza komunikacja na wszystkie strony itd, itp.

max
piątek, 3 lipca 2020, 18:29

Dziadostwo. Rola Państwa a nie MON-u !!!

Dudley
piątek, 3 lipca 2020, 18:28

Może i lepiej że zabierają się za budowę muzeum, bo budowa nowoczesnej armii im nie wychodzi. Będzie gdzie wystawiać nasz sprzęt jak nie będzie zdolny wyjechać na defiladę. Jedni budują COP, Gdynię, autostrady a inni muzea. Czekam na ministra rolnictwa jak wzorem MON, zbuduje kolejny skansen.

Wojtek
piątek, 3 lipca 2020, 19:19

Jak nie masz nic sensownego do powiedzenia to lepiej nic nie mów!

Marek1
sobota, 4 lipca 2020, 01:52

Dokładnie dotyczy to twojego postu ...

kj1981
sobota, 4 lipca 2020, 01:35

Akurat ten komentarz był bardzo sensowny, w odróżnieniu od wojtkowego.

Fanklub Daviena
piątek, 3 lipca 2020, 18:27

A będą tam gadające ławki, których zazdrości nam cały świat? Może Niemcy je wezmą w barterze za silniki do Leo2?

Bond
piątek, 3 lipca 2020, 22:17

Macie w Rosji gadające ławki i mówią, że największym satrapą jest Putin i zawsze Putin.

szara komóra
piątek, 3 lipca 2020, 22:41

Stać cię na wincyj!!!Dobrze że sa te złe ruskie.Bo byście z wysilku intelektualnego jak nic skrętu zwojów mózgowych dostali.

hej
piątek, 3 lipca 2020, 18:04

na h.j nam karabiny . mamy muzeum.

fefe
piątek, 3 lipca 2020, 18:00

Co za bzdurami ten nasz MON się zajmuje .... lepiej wzięli by się za inspektorat uzbrojenia bo dziadostwo poplątane z nieudacznictwem tam jest.

miras
piątek, 3 lipca 2020, 17:46

nie mają na co wydawać pieniędzy,jak nie ławeczki to teraz muzeum :-) ja pier....

Tweets Defence24