Reklama

Siły zbrojne

Siły Powietrzne z symulatorem transportowego C-295M

Symulator Lotów Samolotu C-295M trafił do 8 Bazy Lotnictwa Transportowego. Full Flight Simulator (FFS) wyprodukowany przez kanadyjska firmę CAE został przekazany przez Airbus Defence and Space.

Jak informuje kpt. M. Nojek, 8 Baza Lotnictwa Transportowego przyjęła symulator samolotu CASA C-295M. Oficjalnego podpisania protokołu dokonali zastępca dowódca bazy płk Grzegorz Kot oraz menadżer projektu Airbusa S&D Javier Lobillo Viela. Wojsko Polskie stało się trzecim na świecie posiadaczem tego systemu lotów. 

Czytaj więcej: PAS 17: Rozpoznawcze C-295 w polskich przetargach 

Zdjęcie z kokpitu C-295M
Fot. kpt. M. Nojek via DGRSZ
 

Dostawa dla 8BLTr symulatora jest następstwem umowy podpisanej przez MON. Na początku 2017 roku symulator dotarł na Balice. Kanadyjska firma CAE rozpoczęła wtedy instalację urządzenia w nowo wybudowanym budynku. Od kwietnia trwały prace związane z instalacją i aktualizacją oprogramowania w systemach symulatora. Od czerwca polsko-hiszpańska grupa sprawdzała urządzenie zgodnie z wymaganiami zawartymi w kontrakcie. Przyjęcie sprzętu do użytkowania nastąpiło 8 września.

Widok sprzed C-295M
Fot. kpt. M. Nojek via DGRSZ

Czytaj też: MSPO 2017: Polskie bomby dla F-16

Umowa obejmowała szkolenie dla serwisantów, które zaczęło się w tym tygodniu oraz instruktorów, które rozpocznie się 18 września. Planowany koniec kursów to listopad 2017 roku. Wtedy w pełni wyszkolona obsada polskiego FFS CASA C-295M będzie mogła szkolić pierwszych pilotów. Dzięki symulatorowi możliwe będzie przeszkolenie około 40 załóg rocznie.

Casa 2
Fot. kpt. M. Nojek.

Polskie siły powietrzne posiadają łącznie 16 samolotów Airbus C-295M.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. KOSA

    BRAWO BRAWO po tylu latach... a nie od tego trzeba było zacząć .? I CO TERAZ ?

  2. podatnik

    Po ilu latach od wprowadzania do służby C-295 pozyskaliśmy symulator tego samolotu?

    1. Konvi

      Wojsko Polskie stało się trzecim na świecie posiadaczem tego systemu lotów - nie widać by każdy je pozyskiwał hurtowo, więc w czym masz problem?

Reklama