Siły zbrojne
Serbia: zmodernizowana haubica strzela przed testami w USA
Jak poinformował serbski koncern Yugoimport-SDPR, wraz z Global Ordnance przeprowadzone zostały pomyślnie zakończone próby ogniowe zmodernizowanej kołowej armatohaubicy samobieżnej Nora B-52 M21. Poprzedzają one główny cykl badań i testów jakie sprzęt ten ma przejść wkrótce w amerykańskiej armii.
Działania te prowadzone są w ramach rozpoczętego w sierpniu ub.r. przez Departament Obrony USA programu pozyskania nowej kołowej armatohaubicy samobieżnej dla amerykańskiej armii. Do udziału w próbach poligonowych zaproszeni zostali producenci istniejących lufowych systemów artyleryjskich kal. 155 mm na podwoziu kołowym. Wszystkie zgłoszone do udziału w postępowaniu systemy mają przejść cykl prób w rękach amerykańskich żołnierzy pod kątem oceny przydatności względem armijnych wymagań.
Nora B-52 M21 to najnowsza wersja rozwojowa serbskiej armatohaubicy kołowej z rodziny Nora zaprojektowanej przez Wojskowy Instytut Techniczny z Belgradu i produkowanej przez Fabrykę Złożonych Systemów Bojowych (wchodzący w skład koncernu Yugoimport). System ten bazowo jest uzbrojony w armatę kal. 155 mm o długości 52 kalibrów spełniającą natowskie standardy choć istnieje również możliwość instalacji armaty kal. 152 mm. Szybkostrzelność wynosi do sześciu strzałów na minutę, a skuteczny zasięg ognia wynosi do 25 kilometrów dla standardowej amunicji i do 41 km dla amunicji z napędem rakietowym.
Wspomniana wyżej wersja została zmodyfikowana we współpracy z Global Ordnance pod kątem wymagań U.S. Army względem wariantu bazowego. Dotychczasowe oryginalne podwozie bazujące na rosyjskim KAMAZie zostało zastąpione przez niemieckiego MANa. Dodatkowo zastosowana została w pełni opancerzona kabina oraz całkowita automatyzacja procesu prowadzenia ognia. Zmodyfikowano także podzespoły armaty pod kątem wykorzystania standardowych ładunków miotających amerykańskiej armii.
Wyniki przeprowadzonych prób, w tym strzelań testowych mają pozwolić na zbadanie możliwości jak najszerszego spełnienia wymagań U.S. Army przez istniejące konstrukcje oraz uzyskanie informacji w celu stworzenia warunków do wyboru, oraz wdrożenia docelowego systemu tej klasy. Jak dotąd amerykańscy artylerzyści nie dysponowali etatowo kołowymi armatohaubicami samobieżnymi kal. 155 mm. Wdrożenie tego typu systemu ma pozwolić na zwiększenie mobilności integralnych pododdziałów artylerii działających w ramach brygady piechoty zmotoryzowanej uzbrojonej w kołowe wozy bojowe z rodziny Stryker (Stryker Brigade Combat Team).
Czytaj też: Amerykańska armia szuka "Kryla"
Obecnie na uzbrojeniu U.S. Army znajdują się trzy podstawowe typy lufowych systemów artyleryjskich, a w tym do 1500 egzemplarzy gąsienicowych armatohaubic samobieżnych 155 mm M109 Paladin (znaczna część jest w rezerwie, w służbie są wersje M109A6 i A7) oraz około 500 egzemplarzy ultralekkich haubic holowanych 155 mm M777A1/A2 i około 800 egzemplarzy haubic holowanych M119A2/A3. Wprowadzenie nowej kołowej armatohaubicy samobieżnej na uzbrojenie amerykańskiej armii umożliwi wycofanie ze służby liniowej i docelowe zastąpienie części holowanychsystemów, a także zwiększenie ogólnego potencjału amerykańskiej artylerii dzięki wdrożeniu lekkiego i mobilnego systemu zdolnego do użycia amunicji precyzyjnej.
WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105