Siły zbrojne

"Separatyści" zestrzelili ukraiński transportowiec. Służby ujawniają nagrania [WIDEO]

Fot. mil.gov.ua
Fot. mil.gov.ua

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ujawniła nagrania rozmów telefonicznych ługańskich tzw. "separatystów" dotyczące zestrzelenia samolotu Ił-76 z 49 osobami na pokładzie. Maszyna została trafiona pociskiem rakietowych z wyrzutni ręcznej (MANPADS) 14 czerwca 2014 roku, podczas podejścia do lądowania na kontrolowanym wówczas przez Ukraińców lotnisku w Ługańsku. 

Ujawnione przez SBU materiały dowodowe pochodzące ze śledztwa prowadzonego w sprawie śmierci 49 ukraińskich żołnierzy (9 osób załogi i 40 spadochroniarzy) w wyniku zestrzelenia samolotu wojskowego Ił-76. Z trzech udostępnionych nagrań rozmów telefonicznych wynika, że w organizacji ataku pociskami przeciwlotniczymi na samoloty podchodzące do lądowania na lotnisku w Ługańsku brali udział Igor Płotnicki, jeden z samozwańczych przywódców nieuznawanej tzw. "Ługańskiej Republiki Ludowej" (wówczas dowódca batalionu „Zorja”), Andriej Petruszew (wówczas jego zastępca) oraz dowodzący oddziałem „Witjaź” Aleksander Guriejew.

Czytaj więcej: MANPADS - prosta i niebezpieczna broń w rękach separatystów 

 

Oskarżeni przez ukraińskie władze przywódcy ługańskich tzw. "separatystów" zorganizowali grupę uzbrojoną w przenośne zestawy rakietowe ziemia-powietrze której zadaniem było zablokowanie ruchu na lotnisku w Ługańsku. Dowodzona przez Guriejewa formacja ostrzelała dwa samoloty Ił-76, z których jeden został skutecznie trafiony, rozbił się i spłonął.

Przebieg tych zdarzeń został obecnie potwierdzony przez Ukraińców. Ujawniono też informacje o działaniach związanych z usunięciem pozostałości zniszczonego transportowca. Szczątki zestrzelonego samolotu, określone w rozmowie telefonicznej przez Aleksandra Guriejewa jako "trofeum", miały zostać sprzedane na złom.

Zestrzelenie samolotu Ił-76 i śmierć 49 żołnierzy ukraińskich zostało zaklasyfikowane jako atak terrorystyczny zgodnie z Artykułem 258 Kodeksu Karnego Ukrainy. Akt oskarżenia został oficjalnie sformułowany przez prokuraturę w Dniepropietrowsku.

Czytaj też: Ukraiński samolot transportowy Ił-76 zestrzelony. Nie żyje 49 osób

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.