Sejm zatwierdził ratyfikację polsko-amerykańskiej umowy wojskowej

18 września 2020, 09:42
6293649
Fot. Cpl. Justin Stafford/U.S. Army
Reklama

Sejm uchwalił w czwartek ustawę upoważniająca prezydenta do ratyfikacji polsko-amerykańskiej umowy o współpracy wojskowej, która przewiduje zwiększenie liczby żołnierzy USA stacjonujących w Polsce.

Za ustawą głosowało 363 posłów, 14 było przeciw, 69 wstrzymało się od głosu. Międzyrządową umowę o wzmocnionej współpracy obronnej podpisali w Warszawie 15 sierpnia minister obrony Mariusz Błaszczak i sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Umowa jest uzupełnieniem ubiegłorocznych deklaracji prezydentów obu państw, w których zapowiedziano zwiększenie liczby amerykańskiego personelu z 4,5 tys. o co najmniej tysiąc kolejnych.

Umowa przewiduje m.in. że USA nie zapłacą za dostęp do wspólnie używanych obiektów, ale poniosą koszty ich eksploatacji. Polska zrzeka się w niej pierwszeństwa w jurysdykcji karnej, ale może wycofać to zrzeczenie. Podczas pierwszego czytania przeprowadzonego przez komisje: obrony i spraw zagranicznych oraz w debacie na posiedzeniu plenarnym Sejmu KO i Lewica, popierając zwiększenie liczby amerykańskich żołnierzy, za wadę umowy uznały rezygnację z jurysdykcji, wskazywały też, że nie wiadomo, jakie ostatecznie koszty poniesie strona polska, która zobowiązała się nie tylko do sfinansowania wyżywienia i usług komunalnych, ale także inwestycji w infrastrukturę, z której mają korzystać siły USA.

Sprzeciw wobec stacjonowania obcych wojsk i wiązania z nimi bezpieczeństwa kraju wyrażała Konfederacja. Szef MON Mariusz Błaszczak podkreślał, że liczniejsze amerykańskie wojska w Polsce zwiększą zdolności do odstraszania i przyczynią się do bezpieczeństwa nie tylko w Polsce, ale i regionie. Przekonywał też, że stacjonowanie personelu wojskowego USA przyniesie korzyści ekonomiczne lokalnym społecznościom. Według ministra wartość polskiego wsparcia dla amerykańskiej obecności ma wynieść ok. 0,5 mld zł rocznie, nie licząc udziału w kosztach ćwiczeń. Błaszczak mówił, że z przewidzianej w porozumieniu infrastruktury będzie też korzystać polskie wojsko. Podkreślał, że po rozbudowie infrastruktura pozwoli np. w razie kryzysu przyjąć 20 tys. amerykańskich żołnierzy.

Dwustronna umowa, której dotyczy ratyfikacja, uzupełnia umowę o statusie wojsk NATO SOFA z 1951 r. i bardziej szczegółowo określa status i warunki regulujące pobyt sił zbrojnych USA, w tym członków sił zbrojnych i personelu cywilnego oraz członków rodzin. Lista projektów infrastrukturalnych zapewnianych przez Polskę obejmuje 11 obiektów. Polski wkład ma być co do zasady rzeczowy.

Aneksy regulują kwestie infrastruktury i wsparcia logistycznego zapewnianych przez Polskę. 

Wsparcie logistyczne nie dotyczy amerykańskiej bazy obrony przeciwrakietowej w Redzikowie ani działań wielonarodowego batalionu NATO, stacjonującego w Polsce jako część sił wzmocnionej wysuniętej obecności (eFP). Umowa reguluje kwestie wymiaru sprawiedliwości. Zgodnie z umową NATO SOFA jurysdykcja nad żołnierzami w zakresie czynów dotyczących ich obowiązków służbowych dotyczyć będzie państwa wysyłającego (USA), natomiast w zakresie czynów niezwiązanych z pełnieniem obowiązków służbowych Polska będzie mogła przejąć jurysdykcję nad żołnierzami amerykańskimi, jeżeli wyrazi taką wolę.

Wspomniana umowa, zwana Enhanced Defence Cooperation Agreement - EDCA (ang. umowa o rozszerzonej współpracy obronnej) zakłada m.in. ponoszenie przez stronę polską części kosztów bieżącego utrzymania wojsk amerykańskich (m.in. żywność, zakwaterowanie, corocznie określana ilość paliwa oraz wsparcie w magazynowaniu sprzętu i obsłudze wykorzystywanej infrastruktury) w kwocie około 500 mln zł rocznie. Z kolei władze USA cały czas będą ponosiły koszty m.in. transportu, wynagrodzenia czy wreszcie wyposażenia żołnierzy.

Strona polska zobowiązała się do rozbudowy infrastruktury do zastosowania dla wojsk amerykańskich i polskich, w tym:

  • Kompleksu wojskowego C2 w Poznaniu (m.in. dla wysuniętego dowództwa dywizji US Army oraz wysuniętego dowództwa V Korpusu);
  • Obiektów Centrum Szkolenia Bojowego w Drawsku Pomorskim (do zastosowania przez wojska amerykańskie i polskie);
  • Infrastruktury w Powidzu, m.in. dla brygady lotnictwa wojsk lądowych US Army (wyposażonej także w śmigłowce uderzeniowe Apache) oraz jednostek logistycznych, wsparcia i specjalnych;
  • Infrastruktury w Łasku dla eskadry bezzałogowych statków powietrznych Reaper (dodatkowe elementy zostaną zbudowane w Mirosławcu i Dęblinie);
  • Infrastruktury w ośrodku Żagań-Świętoszów dla pancernej brygadowej grupy bojowej US Army;
  • Bazy załadunkowo-rozładunkowej na lotnisku Wrocław-Strachowice (wraz z dodatkowymi elementami na lotniskach Kraków-Balice oraz Katowice-Pyrzowice);
  • Obiektu sił specjalnych w Lublińcu.

Cała infrastruktura pozostanie własnością strony polskiej, umowa zawiera pewne prawa dotyczące jej użytkowania i modyfikowania przez Amerykanów.

PAP/Defence24.pl

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 21
Reklama
Żołnierka
piątek, 18 września 2020, 20:19

Te zdjęcie to dają na ulotce zachęcającej do wstąpienia do US Army.

środa, 23 września 2020, 11:33

juz był taki co sprowadził krzyzakow do polski zabory data po 1945 Z S R R TO DLA POLSKI ZLE SIE KONCZYŁO NIE WYCIAGAMY WNIOSKOW juz byłtaki co sprowadził krzyzakow do polski zabory rok1945 Z S R R to zle konczyło do polski jest takie przysłowie głupi ----------- -------

stalowowolanin
piątek, 18 września 2020, 20:14

słabo to wygląda. obecność obcych wojsk, niechby nawet sojuszniczych, nie świadczy o suwerenności. no bo niby czyich rozkazów będą oni słuchać, i czyje interesy realizować,,,,

stygg
czwartek, 15 października 2020, 12:35

głupie gadanie. jak całe udawanie, ze od imperium akadyjskiego nic się nie zmieniło w polityce międzynarodowej

wert
piątek, 18 września 2020, 23:25

Japonia Korea niemcy. Czyich oni rozkazów słuchają

chateaux
piątek, 18 września 2020, 15:42

A teraz warto przetłumqczyć to na jezyk polski. Polska nie zrzekła się jurysdykcji, lecz pierwszeństwa w jurysdykcji. Oznacza to ze polscy prokuratorzy nadal moga prowadzić postepowanie przeciw amerykańskim żołnierzom w Polsce za ich czyny na terytorium RP, o ile prokuratorzy amerykanscy nie podejma postepowania. Oznacza to również, ze Polska w poszczególnych sprawach, może wypowiedzieć zrzeczenie sie pierwszeństwa jurysdykcji.

dim
piątek, 18 września 2020, 15:29

Z zupełną obojętnością polityczną - to w odróżnieniu od wściekłych troli moskiewskich tu :) - zauważę, że poza zakupem surowca na paliwo, chyba praktycznie całość tych wydatkowanych kwot i tak pozostaje w polskiej gospodarce. A co jeszcze (oprócz tego !) można zrobić rozsądnie, to wykonać te plany bardzo szybko/sprawnie. By pieniądz szybko zmienił właściciela, powracając do krwiobiegu. Gdy odwrotność, sabotaż także gospodarki (a nie tylko obronności), to było działanie jak np. MON w sprawie Gawrona/Ślązaka.

Ano tak
środa, 21 października 2020, 14:41

Zgadzam się z Twoja opinią: Wojsko Polskie było ignorowane z czego wynikała jego techniczna degradacja. Jeśli bowiem wszelkie szumne próby modernizacji tj. "Polskie Kły" były prawdziwe to dlaczego środki zaoszczędzone po likwidacji poboru (a są to przecież związane z nim likwidacje WKU itp.) nie zostały przeznacozne na dozbrojenie ? Chociażby dwa pełne bataliony Leopardów 2A6 z armii holenderskiej dałyby nam kolejną, nowoczesną brygadę pancerną. Tymczasem obecnie zbudować jakąkolwiek obronę przeciwrakietową po wycofaniu antycznych Krugów musimy przeznaczyć niemal cały budżet na modernizację OPL i zakupy w ilościach wystarczających najprawdopodobnie j w zaledwie 1/4 lub 1/5 rzeczywistych potrzeb.

Herr Wolf
piątek, 18 września 2020, 13:48

Zdrada- zapamiętamy!!!

Ciekawy
piątek, 18 września 2020, 14:59

Po co ten wrzask Gaspadin Wołk? Wam przecież podziękowaliśmy już znacznie wcześniej.

Paweł
piątek, 18 września 2020, 13:20

Ile nas będzie kosztowała?

Polak
niedziela, 20 września 2020, 00:17

Drogo, jak się przeczyta umowę, to w każdej pozycji, gdzie Amerykanie mają za coś płacić zawarty jest tajemniczy zapis "o ile nie ustalono inaczej". Pytanie do MON jak ustalono?

m
środa, 21 października 2020, 14:42

Gdybyś znał choć kilka ustaw wiedziałbyś, że zapisy podobnie brzmiące są w ustawach polskiego parlamentu standardem.

dim
piątek, 18 września 2020, 15:31

Ile ? Pewnie maleńki ułamek kosztu kolejnej rosyjskiej okupacji.

BUBA
piątek, 18 września 2020, 15:19

A ile nas kosztowala armia czerwona ???

Urko
piątek, 18 września 2020, 21:07

No jak to? Przecież na nich zarabialiśmy! ;)

m
środa, 21 października 2020, 14:48

Taak taak zarabialiśmy: oni nas okupowali, a 15% odszkodowań za straty wojenne z ich puli miało być przeznaczane na spłatę polskich strat - w myśl polsko-rosyjskiej / sowieckiej umowy związanej z powyższymi "spłatami" Polska Ludowa sprzedawała do ZSRS węgiel w ceni 1 dolara za tone, zaś jednocześnie kraje skandynawskie kupowały w tej samej Polsce Ludowej za 15 dolarów / tonę .... Polska do końca utrzymywała armie okupacyjną, a Stalin w geście dobrej woli zbudował "Wieżę Komunistów" w środku Warszawy: można ją "podziwiać" po dziś dzień.

Bursztyn
piątek, 18 września 2020, 14:54

Zapytaj na co idzie 10mld pln z budżetu mon co roku? WŁAŚNIE NA INFRASTRUKTURĘ TO GDZIE ONA?

Jan
piątek, 18 września 2020, 20:28

No mamy dwa lotniska przystosowane do stacjonowania F-16 ale jedno w remoncie czyli jedno na trzy eskadry. w 21 lat przynależności do NATO to wielki sukces

Bursztyn
piątek, 18 września 2020, 13:11

Uwaga dostawcy NATO MACIE PRIORYTET

K
piątek, 18 września 2020, 11:51

Koniec Polski

Tweets Defence24