Reklama

Geopolityka

Samoloty C-130H Hercules dla Afganistanu

Amerykański C-130H w Afganistanie. - fot. USAF
Amerykański C-130H w Afganistanie. - fot. USAF

U.S. Air Force przekaże siłom powietrznym Afganistanu 4 samoloty transportowe C-130H Hercules. Pierwsze dwie maszyny mają trafić w ręce Afgańczyków już 10 października, jak podaje NATO Air Training Command-Afghanistan. Od czasu uziemienia w zeszłym roku 16 samolotów C-27A, operacje transportowe afgańskiego lotnictwa były realizowane wyłącznie z użyciem śmigłowców Mi-17.

Brak samolotów transportowych poważnie ograniczał możliwości transportowe tworzonych sił powietrznych. Samoloty C-27A miały zastąpić postsowieckie maszyny An-32 w misjach transportowych, lecz mimo wydania przez USA niemal 600 mln dolarów na ten program, jego realizator nie był w stanie zapewnić właściwej konserwacji afgańskich maszyn. Większość z 16 samolotów z powodu braku części zamiennych i obsługi stanowiło tylko efektowną dekorację lotniska w Kabulu. W grudniu 2012 roku zostały oficjalnie skreślone ze stanu sił powietrznych Afganistanu.

Dlatego amerykanie zdecydowali się przekazać Afgańczykom 4 samoloty transportowe C-130H Hercules. Będą one bardzo potrzebne afgańskiemu lotnictwu, gdy przejmie ono pełnię zadań wsparcia sił lądowych. W kraju o tak złej komunikacji kołowej jak Afganistan, transport powietrzny jest kluczowy dla możliwości realnego prowadzenia operacji wojskowych. Zwłaszcza w wypadku utrzymywania wysuniętych baz wojskowych w rejonach silnej aktywności Talibów. 

Reklama

Komentarze

    Reklama