Rząd Łukaszenki krytykuje amerykański "Akt o Demokracji"

30 grudnia 2020, 12:28
Białoruś 1a.00_00_07_01.Still002
Fot. Ministerstwo obrony Białorusi
Reklama

Rząd Aleksandra Łukaszenki ocenił podpisany przez Donalda Trumpa "Akt o demokracji, prawach człowieka i suwerenności Białorusi" za nieużyteczny dokument i nieprzyjazny krok. 

 Akt o demokracji, prawach człowieka i suwerenności Białorusi, który podpisał w poniedziałek prezydent USA Donald Trump, MSZ w Mińsku uważa za „nieprzyjazny krok”. „To dziwny, nieużyteczny dokument” – ocenił rzecznik resortu spraw zagranicznych.

„Narzucanie innym krajom przez amerykańskich ustawodawców jakichś demokratycznych szablonów, podczas gdy w samych USA sprawy demokracji są dalekie od ideału, wygląda jak parodia” – oświadczył we wtorek rzecznik MSZ Białorusi Anatol Hłaz.

Reklama
Reklama

„Tak właśnie wygląda jednoznacznie nieprzyjazne działanie i nieskrywana ingerencja w wewnętrzne sprawy suwerennego państwa” – powiedział urzędnik. Przypomniał, że oficjalny Mińsk niejednokrotnie i wyraźnie informował, jaki jest jego stosunek do podobnych działań.

„Ten ze wszech miar dziwny i nieużyteczny dokument nie zasługuje na większą uwagę. I na pewno nie pomoże wzmocnieniu suwerenności Białorusi” – ocenił Hłaz. Podkreślił przy tym, że Mińsk jest gotów do normalizacji i równoprawnego dialogu zarówno z odchodzącą, jak i z nową amerykańską administracją.

Dokument, podpisany przez Trumpa w poniedziałek, umożliwia m.in. rozszerzenie sankcji wobec Białorusi i przewiduje zwiększenie wsparcia dla społeczeństwa obywatelskiego.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
Reklama
Fort Putin
środa, 30 grudnia 2020, 19:16

Łukaszenka doprowadził gospodarkę Białorusi do rozkwitu. Stad ta wściekłość imperialistycznych bandytów. Oraz odkładanie Białorusinów sankcjami. Dla ich dobra ofkors... Ale lepsze to niż pokojowe bombardowanie...

Olo
czwartek, 31 grudnia 2020, 12:33

Tak, tak...Sasza. Rozkwit taki, że...... A odkładanie Białorusinów sankcjami to coś przeciwnego do okładania ?

Fort Parkinson
czwartek, 31 grudnia 2020, 10:10

Rozwinął tak jak Chavez gospodarkę Wenezueli :)

taka prawda
czwartek, 31 grudnia 2020, 06:29

W jakich dziedzinach nastąpił ten rozkwit bo jakoś nic nie kojarzę, a byłem tam niedawno ???

Monkey
środa, 30 grudnia 2020, 17:53

USA już stają się nieznośnie upierdliwe. Lubią pouczać innych, ale mają kłopoty u siebie. Także są Amerykanie selektywni, podczas zamieszek we Francji jakoś siedzieli cicho. Na horyzoncie rozprawa z ChRL, jeszcze może nie dziś ani jutro, ale ekonomiczną i polityczną wojnę już mają. I tylko zrażają do siebie dalsze kraje.

Clash
środa, 30 grudnia 2020, 22:53

Za to Rosja i Białoruś zjednują sobie serca mas pracujących we wszystkich krajach świata....

Eee tam
środa, 30 grudnia 2020, 18:23

To żadna nowość już w 1915 to Amerykanie wymusili na Turkach przerwanie ludobójstwa Ormian takimi aktami prawnymi jak teraz wobec Białorusi

Fanklub Daviena
środa, 30 grudnia 2020, 15:00

Na szczęście świat olewa USA co raz bardziej. Na dniach, mimo wściekłości USA, UE podpisze z Chinami negocjowaną przez 7 lat umowę o wzajemnych inwestycjach. Dotąd jej podpisanie blokowała Polin - na zlecenie USA oraz Francja, która domagała się od Chin lepszych warunków dla francuskich inwestorów. Nie wiem co dostała Francja, ale Niemcy przypomnieli Polin skąd jej wyrastają nogi, więc Polin przestała umowę blokować. Dodatkowo w sprawie NS2 niemiecki minister powiedział, że jak UE ma być niepodległa, to nie może spełniać wszystkich żądań USA.

o tym też wiesz i pamiętasz?
czwartek, 31 grudnia 2020, 06:31

Niemcy wracają do wypróbowanych schematów geopolitycznych. Mitteleuropa oznacza budowanie stref wpływów Berlina, głównie przez sponsorowanie spolegliwych tubylczych elit i inwestycje strategiczne, w tym naturalnie w lokalne medialne tuby propagandowe. Niemców ciągnie do Bismarcka. Scenariusz od 300 lat jest ten sam. Państwo niemieckie zaczyna romans z rosyjskim. Kochankowie umawiają się co do mordu rytualnego na Polsce. Potem następuje nekrofilia warszawska i kochankowie zaczynają się kłócić. Berlin nie ma dość i dochodzi do wojny regionalnej o Międzymorze, a potem do światowej. To ponury scenariusz, który może się w rozmaitych warunkach powtórzyć. Mitteleuropa to spętanie Międzymorza. Gorszy jest tylko Lebensraum, który jest negacją Intermarium".

45tg
środa, 30 grudnia 2020, 21:45

Z tematem NS2 poczekajmy. Bedzie ukonczony i gaz poplynie, to bedzie sukces. Poki co gaz nie plynie.

Fanklub Daviena
czwartek, 31 grudnia 2020, 13:18

Umowę UE z Chinami w sprawie wzajemnych inwestycji właśnie podpisano. Media i politycy w USA wyją z wściekłości i utrzymują, że to "nielegalne", że UE podpisała umowę "zanim Biden objął urząd" i że "narusza to antychiński konsensus pomiędzy USA i UE"... Dlaczego UE ma podpisywać umowy zgodnie z amerykańskim kalendarzem kadencji prezydenckich to już media USA nie wyjaśniają. Umowy na ten rzekomy konsensus też nie przedstawiły... Za to w zeszłym roku opisały antyunijne cła i kary wprowadzone przez Trumpa, dzięki którym Chiny a nie USA stały się największym partnerem gospodarczym UE, więc tylko dla Amerykanów zjawisko, że akcja wywołuje reakcję, może być zaskoczeniem... :D

Tweets Defence24