Reklama

Geopolityka

Rosyjskie rakiety spadły w Iranie?

Rodzina rosyjskich, okrętowych rakiet manewrujących Kalibr. Fot. Rosoboronoexport
Rodzina rosyjskich, okrętowych rakiet manewrujących Kalibr. Fot. Rosoboronoexport

Telewizja CNN cytując anonimowego urzędnika administracji amerykańskiej poinformowała, że co najmniej cztery rosyjskie rakiety użyte do ataku w Syrii spadły w Iranie. Wiadomość spotkała się z szybkim dementi władz irańskich, które nazwały te doniesienia „elementem wojny informacyjnej”. Również Rosjanie nie przyznają się do ewentualnego niepowodzenia części ataków z 7 października br.

Telewizja CNN cytując anonimowego urzędnika administracji amerykańskiej poinformowała, że co najmniej cztery rosyjskie rakiety użyte do ataku w Syrii 7 października br. przez Flotyllę Kaspijską spadły w Iranie. Pentagon miał uzyskać te dane na podstawie analizy wywiadowczej trasy przelotu pocisków. Nie podano, gdzie dokładnie miały spaść rakiety, ani czy wyrządziły szkody na ziemi.

Irański minister obrony Hossein Dehghan na łamach agencji FARS odrzucił jednak taką możliwość i stwierdził, że doniesienia amerykańskie są „elementem wojny psychologicznej”. Również rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu poinformował, że wszystkie rakiety Kalibr-NK odpalone z okrętów na Morzu Kaspijskim trafiły w zaplanowane cele na terenie Syrii.

Dodatkowo podkreślił, że ze względów bezpieczeństwa tor lotu rosyjskich rakiet został tak zaplanowany by pociski leciały nad terenami niezamieszkałymi. Bez dodatkowych dowodów będzie trudno zweryfikować doniesienia telewizji CNN na temat ewentualnego niepowodzenia części z ponad 20 rosyjskich ataków z użyciem odpalanych z morza pocisków manewrujących. 

Czytaj więcej: Atak na Syrię zaskoczeniem dla NATO. Zmiana w doktrynie rakietowej Sojuszu?

Reklama

Komentarze (11)

 1. WARS

  jesli to prawda to i tak srednia jest dobra...Tomahawki tez nie trafiaja w 100%...i tym bardziej dziwia "nasze zakupy" jak 40szt JASSM...chyba do gablot POlitykierow

  1. Davien

   Po pierwsze nikt nikomu nie sprzedałby takich rakiet ponieważ jest zakaz sprzedarzy pocisków rakietowych o zasięgu powyżej 300km, więc te pociski są dostepne tylko dla producenta.

 2. dropik

  z pewnością spadły. 4 to nawet nie jest zły wynik. ile mogli wystrzelic w trakcie testów ? kilkanascie może odrobinę wiecej. Usa wytrzelily do tej pory zapewne kilka tysiecy "rakiet" różnych wersji

 3. Ciekawski

  Ciekaw jestem co stoi za "analizą wywiadowczą trasy przelotu pocisków"? Rakiety nieduże, leciały nisko... Satelity, radary – skąd dane? Może urojenia, zatrucie alkoholowe, narkotyczne?

 4. set

  M.O. USA potwierdził tą informacje . Cóż kopia zawsze gorsza od orginału a na pokazie siły pojawiły sie rysy

  1. Ak

   Potwierdzilo i? Jakies dowody czy tylko prpopaganda? Kopie? Amerykanie bardzo latwo daja kopiowac swoj sprzet. Musza byc idiotami. A jak idioci moga produkowac cos dobrego? Do tego kopie o lepszych parametrach niz oryginal... Mądrze.

  2. Riddler

   Jak już mają gdzieś spadać, to niech spadają na pustynie, a nie dajmy na to na szpitale.

  3. xcxc

   A myślisz,że amerykańskie mają 100 procentową skuteczność? w Iraku tomahawki miały ponad 70 procentową.

 5. druch

  Do celów w Syrii rakiety rosyjskie miały 1500 km. Doleciały 1000 km dalej... Rosja po prostu chwali się swoim potencjałem...

 6. bubu

  Celowali w Syrię, trafili w Iran, a zabolało Amerykę? Dziwne.

 7. Prawda DUMA

  w życiu. jak w 2008 niesamowicie celną Toczka sfotografowano a parkingu w Gruzji - to oczywiście PROWOKACJA-rozrzucili strzępy. rozwalony groźny t-72b3 po ukrów stronie granicy? obcięta lufa świadczy dobitnie że wysyłka do huty. itp itd

  1. Prowokacja

   Żaden kraj na świecie z wyjątkiem Rosji nie ma czołgów T-72b3, więc skąd się musiał on na Ukrainie znaleźć. To tak jakby w Polsce znalazł się T-72b3 (nawet z obciętą lufą) - wszyscy zaczęliby się zastanawiać, czy aby rosyjska armia go do nas nie wysłała (bo że ktoś go ukradł Rosjanom i przywiózł do Polski, to nikt by nie uwierzył). Jest taki dziennikarz Graham W Phillips (nagrywał dla RT) i swego czasu zrobił nagranie z Debalcewa. Wpisz w Google/Youtube "British Reporter Saw The Situation In Ukraine ", to znajdziesz wycinek z tego nagrania.

  2. xawer

   Ale o co chodzi? Nic nie rozumiem z Twojego postu! Istny bełkot!

 8. kpt.red

  Jak dla mnie USA wyszły na durniów. Po co to było ogłaszać? 1. Ruskie i Iran i tak zaprzeczą - wiadomo. 2 .Jeśli to prawda ruskie wraz z Iranem znajdą powód i usuną - jaka korzyść w tym dla USA? 3. Jeśli to nie prawda to i tak nic nie zmieniło.

 9. Jakóbek1990

  M. Kaspijskie to jezioro

 10. andrzej

  nie lubie Putina ale wydaje sie ze na obecnie czasy to chyba jedyny przywodca panstwa z "jajami" wszyscy na okolo uzgadniaja zbieraja sie na debaty a on wali z rakiet

  1. Fukt

   Jak masz przerośnięte ego i uważasz się za "geniusza", który z nikim nie musi konsultować się, to skąd zdziwienie? Ale nawet ruscy zaczynają mieć go dosyć.

 11. Realizacja

  Spadły tam gdzie chciało USA i dziwne, że było to nad Iranem. A przecież mogły zawrócić..

Reklama