Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Rosyjskie bombowce lecą do Południowej Afryki. Z opóźnieniem

Fot. Dmitry Terekhov/CC BY-SA 2.0
Fot. Dmitry Terekhov/CC BY-SA 2.0

Z oficjalną wizytą do Republiki Południowej Afryki przyleciały rosyjskie samoloty wojskowe. Na lotnisku Waterkloof wylądowały już An-124 i Ił-62. Przylot dwóch bombowców Tu-160 Blackjack, mających być największą atrakcją odwiedzin, najpierw przełożono o dzień, a następnie opóźniono o kilka godzin, jednak ostatecznie maszyny wylądowały w RPA. 

Siły Powietrzne Republiki Południowej Afryki poinformowały kilka dni temu o planowanej oficjalnej wizycie rosyjskich samolotów wojskowych, w tym dwóch bombowców Tu-160 Blackjack. Początkowo zakładano, że przylot - mający między innymi pokazać zasięg rosyjskich maszyn - będzie mieć miejsce w miniony poniedziałek. Ze względu na, jak to określono, "problemy techniczne" wykryte jeszcze przed startem w jednym z samolotów, lot Tupolewów przełożono na ranek 23 października. Dziś okazało się, że rosyjskie bombowce, choć znajdują się już w powietrzu, miały przylecieć "kilka godzin później" ze względu na "niesprzyjające warunki pogodowe". Ostatecznie maszyny wylądowały w RPA.

Wcześniej w południowoafrykańskiej bazie sił powietrznych Waterkloof pojawiły się samoloty Antonow An-124 i Ił-62, na pokładzie których przyleciała obsługa techniczna i wyposażenie. Obie te maszyny towarzyszą podobnym lotom rosyjskich Blackjacków - przykładowo, rok temu miało to miejsce w trakcie wizyty Tu-160 w Wenezueli.

Załogi i obsługa rosyjskich samolotów wezmą udział w serii ćwiczeń z lotnikami południowoafrykańskimi, odbędą się również wykłady związane z wykonywaniem misji CSAR. Głównym celem wizyty jest wzmocnienie dwustronnej współpracy wojskowej obu państw. Przylot maszyn z Rosji odbywa się na mocy porozumienia o współpracy wojskowej obu państw, zawartego przez ówczesnych ministrów obrony w czerwcu 1995 r.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.