Reklama

Siły zbrojne

Rosyjski Mi-24 rozbił się w Syrii. Piloci nie żyją

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony potwierdziło katastrofę śmigłowca Mi-24P w Syrii. Maszyna rozbiła się podczas lotu na małej wysokości, powodując śmierć pilota i strzelca pokładowego. Ciężko ranny mechanik pokładowy został ewakuowany do bazy Chmejmin. Rosjanie kategorycznie zaprzeczają informacjom o uszkodzeniu maszyny przez ogień z ziemi. 

Zgodnie z komunikatem resortu obrony Rosji katastrofa miała miejsce 31 grudnia 2017 roku około 15 km od bazy lotniczej Hama w zachodniej Syrii. Śmigłowiec Mi-24P eskortował konwój, gdy uległ awarii i uderzył w ziemię. Zarówno strona rosyjska jak i niezależni obserwatorzy w Syrii są zgodni co do tego, że maszyna nie została ostrzelana z ziemi. Niektóre źródła podają, że maszyna mogła zahaczyć o mijaną linię wysokiego napięcia. 

Czytaj też: Rosyjscy instruktorzy na pokładzie zestrzelonego Mi-24 w Syrii

Rosyjski śmigłowiec lecąc z dużą prędkością uderzył w ziemię, co spowodowało śmierć znajdujących się w przednich kabinach członków załogi – strzelca pokładowego kpt. Timur Dawljatowa i pilota maj. Artem Kulisza. Mechanik pokładowy został ciężko ranny. Grupa ewakuacyjna odnalazła go na miejscu katastrofy i przetransportowała do bazy Chmejmin, gdzie otrzymał pomoc medyczną. Na razie nie ma informacji o jego stanie zdrowia.

Warto pamiętać, że nie jest to pierwszy śmigłowiec szturmowy utracony podczas rosyjskiej operacji w Syrii. W lipcu 2016 roku podczas walk w rejonie Palmyry zestrzelona została maszyna pilotowana przez dwóch „rosyjskich instruktorów”, którzy zginęli w katastrofie uszkodzonej maszyny. Natomiast w październiku ubiegłego roku awaryjnie lądował uszkodzony Mi-28N, którego załoga uratowała się. Brak jest informacji o losie maszyny.

Czytaj również: Rosyjskie śmigłowce szturmowe na wojnie w Syrii [ANALIZA]

Reklama

Komentarze (10)

 1. obalaczmitow

  Zwykły WKM 12,7 na Toyocie Hilux i Rosja na kolanach

  1. Łowca mitomanów

   Faktycznie, to w Wietnamie nawet karabinki AK były w zupełności wystarczające na amerykańskie śmigłowce...

 2. rotor

  Czym ostrzelano bazę Chmejmin ? z moździerza ?i jak Pancyr miał cokolwiek zestrzelić skoro nie ma zdolności C-RAM a Rosjanie nie produkują amunicji programowalnej i długo jeszcze nie będą ?

 3. Anty C-cal przed 500+

  ...i Dlatego jestem Anty jednemu heli proponowanego dla WP i usadowieniu 5 LUDZI w kokpicie. "do szeroko rozumianego wsparcia itp". Brazylia ludna i Francja bogata niech sobie wsadza. Bo Ukraina mniej bogata ale i ludniejsza od nas to zabiera trzeciego z kokpitu Milka24. Po Donbasie

 4. tak tylko uzupełniam

  MON Rosji potwierdził śmierć 4 sołdatów w Khmeimim 31 grudnia, czyli reszta podana przez Kommiersant jest też prawdziwa.

  1. ciekawski

   Rosyjskie MO pisze o dwóch ... Dwóch żołnierzy zginęło w ostrzale moździerzowym terrorystów na lotnisko Hmeimim w Syrii, donosi Ministerstwo Obrony. Resort poinformował, że „mobilna grupa dywersyjna” terrorystów otworzyła ogień na bazę 31 grudnia. Syryjskie siły bezpieczeństwa szukają radykalistów, którzy brali udział w ataku, a także zwiększają tryb ochrony terenu przylegającego do lotniska. Ministerstwo Obrony nazwało również fałszywymi doniesienia medialne o zniszczeniu przez islamistów siedmiu samolotów znajdujących się w bazie.

 5. Hb

  Szkoda tylko chłopaków, bo nad spzętem nie ma co się pochylać.

  1. tak tylko pytam...

   A nie szkoda tych kobiet i dzieci, które są zabijane przez tych chłopaków?

 6. Dropik

  Mi 24 to mała betka. W sylwestra umiarkowani zbombili ruskie lotnisko niszcząc min. 4 su24 , 2 su35 i an72 oraz skład amunicji. Źródło komiersant.

  1. yaro

   Tak brzmi informacja MO FR ----------- Dwóch żołnierzy zginęło w ostrzale moździerzowym terrorystów na lotnisko Hmeimim w Syrii, donosi Ministerstwo Obrony. Resort poinformował, że „mobilna grupa dywersyjna” terrorystów otworzyła ogień na bazę 31 grudnia. Atak na bazę Hmeimim. „Pancyr" zestrzelił rakiety terrorystów Syryjskie siły bezpieczeństwa szukają radykalistów, którzy brali udział w ataku, a także zwiększają tryb ochrony terenu przylegającego do lotniska. Ministerstwo Obrony nazwało również fałszywymi doniesienia medialne o zniszczeniu przez islamistów siedmiu samolotów znajdujących się w bazie.

 7. TomTom

  A w Chmejmin nie dzieje się coś za dobrze, bo ostrzał moździeżowy rozwalił 2× Su-35, 4× Su-24 i jednego An-72

  1. miskie

   Podeszli z moździerzem pod bazę lotniczą?

 8. xd

  Całe szczęście, że w bazie Hmiejmim udało się zestrzelić jedną z 10 rakiet, które rozwaliły bazę lotniczą, to będzie można się będzie tym chwalić przez najbliższy rok. Straty siedmiu samolotów i helikoptera są nieistotne w obliczu takiego sukcesu.

 9. yaro

  Oczywiście Rosjanie zaprzeczają jakoby Mi-24 został zestrzelony, bo to kolejna wtopa kiedy śmigłowiec jest zestrzelony tak blisko ich bazy. Filmiki z zestrzelenia sowieckiego śmiglaka jednak krążą już po necie.

  1. Hex

   I tu właśnie Rosjan nie rozumiem, ponieważ zamiast otwarcie stwierdzić, że "wojna jest, więc gdzie drwa robią, tam i wióry lecą" to oni tylko negatywną opinię swoim maszynom wystawiają, twierdząc, że spadają one ot tak, bez ingerencji z zewnątrz.

  2. xd

   nawet żadni umiarkowani się do tego nie przyznali ani też ten z pizzerni w anglii nie płakał że rosjanie zrównali z ziemią jakiś kwartał w syrii co zwykli robić w odpowiedzi na najmniejszą próbę ataku na ich wojsko ale oczywiście ty jesteś tam na miejscu i wiesz lepiej

 10. xd

  ciekawe ile czasu trwały poszukiwania miejsca upadku tego śmigłowca

Reklama