Siły zbrojne

Rosyjski kamuflaż chroni żołnierzy przed termowizją

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Jak podają rosyjskie media, do armii (w szczególności wojsk specjalnych) trafiły pierwsze zestawy nowych past kamuflujących. Pokryta nimi skóra jest niemal niewidoczna w termowizji. 

Nowa pasta o nazwie Tuman-R charakteryzuje się tym, że pochłania do 95 procent promieniowania podczerwonego, które wytwarza człowiek. Co charakterystyczne, może również ona zachować swoje właściwości przez okres do dwóch tygodni. Dodatkowo służy do leczenia otarć, pomaga w leczeniu krwiaków oraz działa ochronnie przeciw owadom i nie powoduje alergii czy wysuszania skóry. Nowy środek maskujący usuwa się wodą lub wilgotną szmatką. Występuję w trzech kolorach – czarnym, zielonym i białym.

Od dłuższego czasu rosyjska armia stara się nadrobić zaległości w stosunku do armii zachodnich nie tylko w technice i taktyce działania pododdziałów różnych rodzajów wojsk, ale i w wyposażeniu. W niektórych dziedzinach nawet wyprzedza przynajmniej niektóre rozwiązania wprowadzane lub testowane w krajach NATO. Przykładem może być zestaw nowoczesnego oprzyrządowania i wyposażenia Ratnik-2 czy najnowsza jego wersja Ratnik-3.

Na zachodzie przywiązuje się dużą wagę do systemu kamuflażu wojsk. Przykładem jest chociażby powszechnie znany mobilny multispektralny system kamuflażu (mobile camouflage system – MCS) Baracuda szwedzkiej firmy SAAB. W Polsce podobne rozwiązanie oferuje Grupa Lubawa, ale brak jest większego zainteresowania ze strony SZ RP. System kamuflażu wielozakresowego spółki Miranda należącej do Grupy Lubawa został wybrany do modernizacji BMP-2 w Finlandii

Komentarze (16)

 1. Either

  11 lat temu czytałem artykuł o "COMMANDO-HIDING CREAM" - Rosjanie dopiero teraz w to sie bawią? Z tego co wiem to firma Intermat Group S.A. produkuje farby niewidoczne dla noktowizjii.

  1. chorąży

   @Either Artykuł jest o termowizji, nie noktowizji, a noktowizja - od lat mundury nasączało się związkami węgla, aby ograniczyć możliwości wykrywania przy pomocy noktowizji. Tzw "moro" miało taką właściwość, dlatego też nie powinno się go było prac tradycyjnie, a używać pralni chemicznych. Tak zresztą w części jednostek czyniono... Termowizja ...

  2. Asberg

   Intermat Group S.A. produkuje farby niewidoczne dla termowizji.

 2. Teodor

  Nie wiem jak ta pasta ma sie do praw fizyki. Nawet jak odbija 100% ciepla ze skory zolnierza, pomijam fakt pocenia sie w innych czesciach ciala, w skrajnych przypadkach taki zabieg smarowania moze doprowadzic do przegrzania organizmu, chyba ze w zestawie dodaja buty chlodzace. Tak czy inaczej to cieplo gdzies musi sie podziac. Nawet jak zastosujemy elektroniczna odziez z ogniwami peltiera, to i tak cieplo bedzie emitowane. Najprawdopodobniej slady zolnierzy tez moga swiecic i byc widoczne w detektorach podczerwieni.

  1. junta juje

   Używałeś kiedykolwiek farb do kamuflażu? Pokrywasz dokładnie tylko części ciała, których nie zakrywa ubiór; twarz, uszy, ręce, szyję, więc sie nie przegrzejesz, choć się bardziej pocisz Jeśli mundur nie zatrzymuje promieniowania cieplnego, to cały zabieg jest mało skuteczny a i "malowanie" też trzeba co jakiś czas poprawiać. Ciepła broń też się mocno odcina w termowizji. Ślady nie świecą - to nie jest film Predator. Zobacz na yt jak to działa.

  2. Extern

   Nie łamie praw fizyki bo zatrzymuje tylko widmo fali elektromagnetycznej emitowanej przez ciepłe obiekty zwanej daleką podczerwienią natomiast przekazuje dalej do otoczenia ruch cząsteczek czyli ciepło, tym samym emitując je z organizmu na zewnątrz.

 3. rota

  " może również ona zachować swoje właściwości przez okres do dwóch tygodni" "usuwa się wodą ". Oni się nie myją?

  1. chorąży

   @rota Byłeś kiedykolwiek w "polu" ? Raczej nie. Czasami nie myją się, bo nie ma warunków, czasami nie myją się celowo, aby nie zostać wykryty "nosem" przez przeciwnika. Tak samo czasami mimo, że palacze to nie pala. Powód ? np: w lesie nad ranem papieros czuć z 50 m. szampon czy inny nienaturalny zapach mydła czy wody po goleniu albo proszku aromatyzowanego tak samo itd. Jest tu ktoś z SG praktyk zasadzek ? Ewentualnie z "bałkanów" niech opisze ...

 4. Andy

  Po co się podniecać kolejną nowinka sprawdzoną na ruskim poligonie, ruskim sprzętem? Sprzedajmy im naszą, polską maść na szczury - Żubrówka, która w 98,5 % likwiduje gryzonie. Może ruskie kupią :) ? P.S. Krem jest oferowany dla potęg militarno-technologicznych takich jak Ekwador, Peru, Wenezuela, Kuba itp... Jak ktoś wątpi w możliwości to niech użyje kremu nivea zmieszanego w proporcji 80% do 20% ze zwykła rozgniecioną tabletką węgla na "sraczkę" Polfarma - Eureka w kamerze Flir i Nobel prawie gwarantowany ;)

  1. moi

   Andy - to Polskie Wojsko taka maść stosuje - rewelacja zupełnie nie wiedziałem ? Dobrze że to tak szczegółowo opisałeś . Dzięki za wyczerpującą odpowiedź.

 5. armypl

  Powinniśmy rozwijać w kraju i kupować systemy kamuflaży dla żołnierzy i sprzętu bo to niezmiernie ważny aspekt ochronny.

 6. maxx

  informuję wszystkich zainteresowanych tematem ,że aby nie dać się wykryć przez termowizor ( made in USA ) Flir nie trzeba pokrywać się nawet tą rosyjską maścią... Termowizor Flir nic nie widzi przez zwykłe szkło, przez zadymienie i mgłę to już absolutnie jest ślepy... Ot taka droga zabawka z USA...

 7. papryka

  Twarzy nie widać a cała reszta spocona i widoczna jak na dłoni. Tak trzymać-Rosja !

 8. waldi

  Kto wie co to za snajperka którą ma ten sołdat

  1. Tom

   To już wcześniej ktoś poruszył że to wygląda na wydruk 3D z doczepionymi prawdziwymi elementami. Mnie zastanawia mało miejsca na ruch zamka ale może się mylę?

  2. dana

   Orsis.

  3. BF4 Player

   L96A1 ? Tak mi się wydaje :)

 9. Antypromoskiewskoje

  Znaczy ta pasta pochłania energię cieplną produkowaną przez człowieka? I co z nią dalej robi? Odkłada na półkę aż ostygnie? Jak to w ogóle ma działać?

  1. goldfinger

   Albo to bzdura albo będą się gotować.

  2. Burjoue

   Raczej odbija IR tak jak blockery UV od opalania.

  3. Wenu

   A słyszał pan jak działa czarny silikon? I jakie promienie potrafi absorbować?

 10. igoruk

  To rewolucyjne rozwiązanie problemu spadających samolotów z Kuzniecowa. Dzięki niemu już zachodnie służby wywiadowcze nie będą widziały jak spadają samoloty z pokładu Kuzniecowa i problem informowaniem świata o dramatycznych przeżyciach rosyjskich pilotów przejdzie do historii. Swoją drogą dobra nazwa. W sam raz dla rosyjskich żołnierzy.

 11. igo

  Normalnie cudowna maść na wszystko, jak od dobrego znachora, powinni ją sprzedawać na cały świat, bo zarobiliby na niej więcej niż na ropie :P

 12. bzyk

  Może być tak, że ciepło żołnierza generuje jakąś reakcję chemiczną.

 13. redthunder

  To dlatego na Krymie nie widzieli jak lądowali ;)

 14. Asberg

  Ale to rosjanie wymyslili ? czy kupili technologie z Singapuru od IMREX Pte Ltd co handluje podobnym wynalazkiem "Anti-Thermal Coating, Cream & Fabric".

 15. edi

  Pewnie święcą jak światełka na bożonarodzeniowej choince.

 16. fanklub ola

  I to tak bez zachodnich kredytów i dostępu do zachodnich technologii?