Reklama

Siły zbrojne

Rosyjska modernizacja w 2019 roku [RAPORT]

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Na zakończenie pierwszego kwartału 2019 roku Rosjanie zaprezentowali ocenę sposobu wypełniania zamówień państwowych przez rosyjskie zakłady produkcyjne pracujące dla sektora obronnego. Z raportu rosyjskiego resortu obrony wynika, że część zadań jest realizowana wcześniej niż zakładano. Jednak w najważniejszych obszarach (samolotach bojowych, czołgach i okrętach) widać wyraźne problemy.

Ocena sposobu realizacji zamówień obronnych w pierwszym kwartale 2019 r. została przedstawiona w raporcie wiceministra obrony Federacji Rosyjskiej generała Aleksieja Kriworuczko zaprezentowanym 12 kwietnia 2019 r. w tzw. „Dniu odbioru produkcji wojskowej”. Raport ten podzielono na cztery części, w których wyszczególniono oddzielnie dostawy: dla wojsk lądowych i wojsk powietrznodesantowych, dla sił powietrzno-kosmicznych, dla marynarki wojennej oraz rakietowych wojsk strategicznego przeznaczenia. W najważniejszych zamówieniach zaprezentowano dodatkowo sprawozdania dowódców jednostek odbierających sprzęt wojskowy i uzbrojenie lub dyrektorów zakładów je produkujących (w przypadku, gdy nie doszło jeszcze do wysyłki danego wyposażenia).

W przypadku wojsk lądowych i wojsk powietrznodesantowych Kriworuczko ujawnił w raporcie, że rosyjski przemysł obronny przekazał w czasie pierwszych trzech miesięcy: 498 nowych i 42 wyremontowanych pojazdów, 20 sztuk uzbrojenia rakietowo-artyleryjskiego, 187 nowych i 53 wyremontowanych urządzeń łączności, 9000 sztuk uzbrojenia osobistego i wyposażenia oraz ponad 4300 „środków desantowania”.

image
Fot. mil.ru

Dzięki pełnym sprawozdaniom dowódców jednostek, które przyjmowały lub nadzorowały odbiór sprzętu wojskowego oraz dyrektorów zakładów przemysłu obronnego, wiadomo m.in. że:

  • W 60. centrum szkoleniowym wojsk rakietowych w Znamieńsku trwa odbiór brygadowego kompleksu rakietowego ognia salwowego „Tornado-S” przeznaczonego dla 439. brygady rakietowej Południowego Okręgu Wojskowego;
  • W marcu 2019 r. jeden z batalionów 104. gwardyjskiego pułku desantowo-szturmowego z Pskowa został całkowicie przezbrojony na bojowe maszyny desantu BMD-4M i transportery opancerzone BTR-MDM wyprodukowane przez spółkę „Kurganmaszzawod”;
  • W pierwszym kwartale 2019 r. Arzamasskowoje zakłady samochodowe „Smirnow” przyśpieszyły przekazanie ostatniej partii 22 sztuk ze 175 zamówionych pojazdów specjalnego przeznaczenia „Tigr-M”, które odebrała już komisja wojskowa. Gotowe do odbioru są też trzy dwuczłonowe transportery gąsienicowe DT-10PM;
  • Zakłady samochodowe „Witjaź”, z planowanych do oddania w 2019 roku 35 dwuczłonowych transporterów gąsienicowych DT-10PM, już przekazały do Floty Północnej 12 sztuk a trzy następne zostały odebrane przez przedstawicielstwo wojskowe. Oznacza to realizację zamówienia zgodnie z harmonogramem;
  • W ramach państwowego zamówienia obronnego „Zakłady Tuła” po raz pierwszy realizują dostawę 14 pojazdów rozpoznania radiacyjnego, chemicznego i biologicznego RHM-5M, z których trzy są już gotowe do wysyłki do armii. Pojazdy te zostały zbudowane na bazie transporterów BTR-MDM, w związku z powyższym mogą być zrzucane ze spadochronem. Zgodnie z rosyjskimi informacjami RHM-5M mają możliwość gromadzenia, przetwarzania i przesyłania informacji o wynikach rozpoznania w trybie automatycznym z odzwierciedleniem sytuacji na mapach elektronicznych oraz zdalnego wykrywania zanieczyszczenia chemicznego obszaru o promieniu do trzech kilometrów;
  • Koncern „Kałasznikow” dostarczył do rosyjskiego ministerstwa obrony pierwszą partię 5000 sztuk karabinów szturmowych AK-12, co oznacza wypełnienie zobowiązań tej firmy z wyprzedzeniem. Według wiceministra resortu obrony dostarczone karabiny szturmowe przewyższają standardowe karabiny AK-74M i AK-103 pod względem celności, niezawodności konstrukcji, łatwości obsługi, ergonomii oraz takich charakterystyk jak waga i wielkość. Obecnie koncern „Kałasznikow” rozpoczął realizację kontraktu państwowego na dostawę 112 500 sztuk karabinów szturmowych AK-12, która ma być zrealizowana od 2019 roku do 2021 roku.

W przypadku sił powietrzno-kosmicznych raport ministerstwa obrony wskazywał na przekazanie w pierwszym kwartale 2019 r. 10 nowych i trzech odremontowanych samolotów, 31 śmigłowców, jednego nowego i sześciu odremontowanych radarów oraz 4358 sztuk uzbrojenia lotniczego. W liczbie tej znalazło się m.in.:

  • 10 samolotów Su-34 dla 2. mieszanego pułku lotniczego 21. mieszanej dywizji lotniczej z bazy Szagoł w obwodzie czelabińskim przekazanych z Nowosybirskich Zakładów Lotniczych im. Czkałowa. Do końca roku mają zostać oddane jeszcze cztery takie statki powietrzne;
  • sześć śmigłowców Ka-52 „Aligator” wyprodukowanych przez Arsienowskie Zakłady Lotnicze „Progress” i przekazanych dla samodzielnego pułku śmigłowców z Korienowska w Kraju Krasnodarskim;
  • pięć śmigłowców Mi-8MTW-5-1 z Kazańskich Zakładów Śmigłowcowych, które są gotowe w Kazaniu do rozesłania do jednostek wojskowych. Pięć kolejnych helikopterów ma zostać przekazanych do końca 2019 r. Rosjanie podkreślili, że nowe maszyny nie mają już ukraińskich systemów samoobrony, ale rosyjskie zamienniki - wyrzutnie flar typu UW-26M;
  • jedna nowa stacja radiolokacyjna „Nebo-U” (dalekiego zasięgi oraz dużego pułapu) i pięć wyremontowanych oraz zmodernizowanych radarów P-18R przekazanych z Niżegorodskich Zakładów Telewizyjnych. Do końca roku planuje się przekazanie jeszcze pięciu kolejnych stacji „Nebo-U” i 12 zmodernizowanych stacji P-18R, co oznacza realizację państwowych zamówień obronnych w tym obszarze;
  • 140 rakiet lotniczych klasy powietrze-powietrze średniego zasięgu przekazanych przez spółkę Państwowe Moskiewskie Biuro Konstrukcyjne „Wympieł”. Do 10 listopada 2019 r. planuje się wyprodukowanie jeszcze 222 takich pocisków.

W przypadku rosyjskiej marynarki wojennej okazało się, że w czasie pierwszego kwartału 2019 r. nie przekazano żadnej jednostki pływającej, a jedynie uzbrojenie rakietowo-torpedowe, a w tym:

  • jeden dywizjon rakiet nadbrzeżnych „Bastion”;
  • 48 rakiet manewrujących „Kalibr”;
  • 24 ponaddźwiękowych rakiety przeciwokrętowych „Oniks”;
  • 24 odremontowanych torped „Fizik-1” (o zasięgu do 50 km).

W rzeczywistości nowy dywizjon rakiet nadbrzeżnych „Bastion” (jeden z trzech zamówionych w 2019 r.) będzie przekazany do wojsk dopiero w maju 2019 r., natomiast pozostałe dwa są w różnych fazach produkcji. Podobnie, na rozesłanie do jednostek oczekują dopiero 24 nowe rakiety „Oniks”. W kwietniu 2019 r. osiem z nich ma trafić do Floty Czarnomorskiej, a kolejnych kilkanaście ma w lipcu 2019 r. dozbroić Flotę Oceanu Spokojnego.

image
Fot. mil.ru

Ciekawa jest informacja przekazana przez Biuro Konstrukcyjne „Nowator” z Jekaterynburga, które wyjaśniło, że z 48 wyprodukowanych w pierwszym kwartale 2019 r. pocisków manewrujących „Kalibr”, 24 sztuki zostały już przekazane do wojsk. Przy takim tempie produkcji może to oznaczać dostawę nawet 200 rakiet manewrujących do sił zbrojnych Rosji w tym roku.

Jeżeli chodzi o rosyjskie wojska strategiczne, to trwa obecnie przezbrojenie 290. rakietowego pułku 14. rakietowej dywizji z Joszkar-Oła (w Republice Mari El) na mobilne wyrzutnie rakiet balistycznych „Jars-S”. Przezbrojenie to ma zakończyć się w maju 2019 r. W pierwszym kwartale do wojsk wysłano w sumie 14 pocisków „Iskander-M" i cztery pociski balistyczne dla mobilnego systemu rakietowego „Jars”.

W sumie w 2019 r. zgodnie z zamówieniami państwowymi planuje się przekazanie resortowi obrony 50 rakiet dla zestawów „Iskander-M”, 21 międzykontynentalnych rakiet balistycznych „Jars” (dla wyrzutni mobilnych i stacjonarnych) oraz 10 rakiet balistycznych „Buława”.

image
Fot. mil.ru

Podsumowanie zakupów resortu obrony w pierwszym kwartale 2019 r.

Jak na razie rosyjskie ministerstwo obrony jest zadowolone z tempa przekazywania zamówionego sprzętu i uzbrojenia wojskowego. Według Rosjan pozytywny wpływ na rytmiczne dostawy przez cały rok kalendarzowy wywarło przede wszystkim: zawieranie wieloletnich kontraktów rządowych i pokwartalne, racjonalne zaliczkowanie zadań. Procentowy wskaźnik przekazania sprzętu zamówionego na 2019 rok, w pierwszym kwartale był jednak różny i w większości przypadków mniejszy niż wynikałoby to z miesięcznego rozdziału. Przykładowo dla śmigłowców przekroczono harmonogram osiągając 48,3 proc. rocznej dostawy, dla samochodów było to już jednak tylko 23,4 proc., a dla samolotów 15,6 proc.

Resort obrony próbował też wyraźnie odwrócić uwagę od braku nowych i wyremontowanych jednostek pływających. Przypomniano więc, że w marcu 2019 r. w stoczni Admirałtiejskich Wierfi w Sankt Petersburgu zwodowano okręt podwodny z napędem diesel-elektrycznym „Pietropawłowsk-Kamczackij” (projektu 636.3 typu „Warszawianka”), który ma być przekazany do Floty Oceanu Spokojnego w IV kwartale tego roku. O żadnej innej jednostce pływającej jednak nie wspomniano. Tymczasem we wcześniej prezentowanych planach zapowiadano m.in. przekazanie do Floty Północnej dwóch atomowych okrętów podwodnych z rakietami balistycznymi typu „Boriej” projektu 955A „Kniaź Władimir” i „Kniaź Olieg”, jak również pierwszego, seryjnego, atomowego uderzeniowego okrętu podwodnego typu „Jasień” projektu 885M.

image
Fot. mil.ru

Dlatego, by poprawić obraz całej sytuacji generał Kriworuczko przypomniał jeszcze, że:

  • Do końca 2019 roku ma zostać przekazany nowy rakietowy system przeciwlotniczy S-350 „Witiaź-PWO”, który ma zastąpić baterie S-300PS i przeszedł z wynikiem pozytywnym strzelania 26 marca br.
  • Kończy się produkcja jedenastego, brygadowego zestawu rakietowego „Iskander-M”.
  • Zakończono pomyślnie testy zmodernizowanego pojazdu BTR-82A, co ma oznaczać, że od 2019 r. wszystkie rosyjskie transportery opancerzone będą wyposażane w zmodernizowany system kierowania ogniem z celownikiem termowizyjnym oraz dodatkową ochronę;
  • Przed terminami są dostarczane śmigłowce Mi-8AMTSZ i Mi-8MTW5-1 oraz bombowce Su-34;
  • Skumulowane dostawy w ramach państwowych zamówień obronnych w 2019 r. pozwolą pod koniec czwartego kwartału osiągnąć poziom wyposażenia sił zbrojnych w nową, nowoczesną broń i sprzęt wojskowy szacowany teraz na 68,2 proc.
Reklama
Reklama

Komentarze (16)

  1. pytanie retoryczne

    Rosja ma budżet wojskowy tylko 8x większy od polskiego. Czy czy mamy i czy kupujemy 1/8 ilości rosyjskiego sprzętu? Ale u nas większość budżetu idzie na żołd (i jeszcze wojsku "mało" i domagają się podwyżek!) a Szojgu zabronił na to przeznaczać więcej niż 1/3...

    1. sprostowanie

      Ma 3 z hakiem razy większy. Do tego dochodzi, że rząd rosyjski musi utrzymywać większość obywateli. Na przykład przez zapewnianie prawie darmowej energii.

    2. Maras

      I warto dodać ze mają ponad 400 mld USD rezerw walutowych które ciągle rosną wraz z ceną ropy i gazu. Oczywiscie kosztem obywateli.

    3. Marlow

      Czyli uważasz że w Wojsku Polskim należy obniżyć uposażenia?

  2. lol

    A jak tam przebiega "modernizacja"/złomowanie pseudolotniskowca Kuzniecow i dwóch krążowników Kirov? Tyle obietnic Putina, a tymczasem zwyczajny brak kasy i cięcie na żyletki "dumy floty"? Rosja wstaje z kolan i wywraca się na plecy??

  3. matrioszka

    Danisz dużo przekłamań . Kolumny niepodległości nie weszły w życie ,tylko zrealizowano łuszczące się ławki niepodległości pomysłu min. Błaszczaka . Także on wstrzymał program zakupu okrętów podwodnych Orka . Zrezygnowano z pozyskania technologii produkcji rakiet ziemia - ziemia na podstawie decyzji tegoż min. Błaszczaka i pozyskano Homara z półki bez offsetu . Co do Caracali to uważam , że powinniśmy byli kupić góra kilkanaście sztuk ale uwalenie tego śmigłowca to była decyzja polityczna - nie merytoryczna .

  4. orbiter

    Własnie zakomunikowano o eksplozji kapsuły DRAGON 2 - nie wiadomo kiedy i czy polecą astronauci amerykańscy tym statkiem amerykańskim na ISS....SPACE X MUSI znaleść PRZYCZYNĘ ROZERWANIA ZBIORNIKA - z tetratlenkiem diazotu ...bardzo trującej substancji . I tak znów odłożony na nie wiadomo jaki okres ...start kapsuły DRAGON 2 Z ludzmi ?

  5. Gts

    Czego by o Rosji nie napisać, zwłaszcza biorąc pod uwagę wypowiedzi rosyjskich trolli. To zwróćmy jednak uwage gdzie są dziś oni, a gdzie my. U nas mamy pisowskie gadanie i załatwianie intratnych umów dla działaczy PiSu skutkujących pozyskaniem defiladowej ilości niezbyt nowoczesnego sprzętu, a u nich?

    1. gadfsgdfsg

      Rosja się zbroi od ok 2007r. A my w praktyce, od Maciarewicza, jak widać wcześniej wystartowali, nie inwestowali w infrastrukturę, szkoły poziom życia, ale się systematycznie zbroili. My w tym czasie, WIEDZĄC O TYM zwracaliśmy regularnie pieniądze MON do budżetu. Dopiero Maciarewicz przerwał ten trend, wydając wszytko co miał na armię.

    2. akh

      Wydając stosując księgowe sztuczki czy wliczanie do wydatków wojskowych taksówki powietrzne dla VIPów - które nadal nie latają notabene. Największy sukces MON ostatnich lat to Kraby - i to akurat nie zasługa PIS i Macierewicza a kontynuacja działań poprzedników, która była już na takim stadium, że nie dało się jej uwalić jak Caracala - który szału nie robił, ale teraz kupujemy horrendalnie drogie w zakupie i utrzymaniu AW-101 - kolejną mikroflotę bez serwisu i korzyści jakie dawali Francuzi - problem tylko, że nie PIS-owcom.

  6. jochann

    Wniosek nasuwa się sam .... Produkują nowe lub stare modernizują , czego więcej oczekiwać . W porównaniu do naszego MON - nie mamy nic i długo mieć nie będziemy ...? Przeorganizowują swoje wojska do poziomu obronnego ....i to im wystarcza dobra fortyfikacja z nowym uzbrojenie i zaplecze z unowocześnionym sprzętem jest warta każdego zainwestowanego rubla . A co nasze wojsko posiada - ambicje , to na pewno jak każdy żołnierz - ale nic po za tym , bo i nie produkujemy niczego ??? Coś tam składamy i tyle , coś tam nasi robotnicy produkują ....ale to zakłady zagraniczne - tylko na naszym terenie ???? Nie żebym był z tego stanu zadowolony ...że oni potrafią produkować każdą broń dla różnych rodzajów wojsk - od lądowych poprzez lotnicze a kończąc na marynarce jak wiele innych pomocniczych ...( inżynieryjnych ) ? I tak można przerzucać się kto lepszy MY - czy ONI ????? Jednak nie ubłaganie wychodzi iż to Kreml , Rosja jest lepsza od naszego wojska l. PRZYKRE że jako POLAK - tak oceniam ich determinację w uzbrojeniu .....

    1. asdasdsafsdf

      Generalnie wybrali drogę systematycznego wzmacniania, a nie skokowego poprawienia jakości jak my. Dlatego systematycznie poprawiają stan armii, a my cały czas mam opóźnienia, w oczekiwaniu na superbronie. Pozatym zaczeli w 2007 r. wraz z reformą Szojgu, a my zaczeliśm tak naprawdę od Maciarewicza (wczesniej wprawdzie był plany, trochę R&D i wyposażenie misyjne, ale to wszystko strasznie się ślimaczyło).

    2. Danisz

      Za Macierewicza to zaczęliśmy inwestować w największą orkiestrę wojskową w Europie, w kolumny niepodległości, w farmaceutów w radzie nadzorczej PGZ (obecnie w więzieniu), w kapelanów, podkomisję smoleńską, wojska weekendowe i latające taxi dla VIP bez przetargu. Caracal nie jest superbronią, ale dawał możliwość skokowej poprawy możliwości WP, więc go uwalono, podobnie jak Orkę, Miecznika, Czaplę, Rosomaka BSM, zakup technologii produkcji rakiet ziemia-ziemia o zasięgu do 300 km itp. itd. Cóż ów niby zmodernizował lub rozpoczął systematycznie wzmacniać? BWP? T-72? Rośki? Mi-24? MiGi? Honkery? Czekam na konkrety a nie partyjne slogany

    3. zby79

      Jakież to nowe zdolności zyskałaby armia kupując Caracale? Wydłużenie zasięgu artylerii dało nam nowe możliwości. Obrona przeciwlotnicza da nam nowe możliwości. Ewentualny zakup F-35 da nam nowe możliwości (przełamanie bańki antydostepowej). Ale Caracal nie dawał żadnych a tym bardziej skokowej poprawy w wp. W warunkach silnego przeciwdziałania przeciwnika jak daleko doleciałyby te Caracale?

  7. Vvv

    Pamiętajcie ze nasze WP w lutym tego roku dostało rozkaz oszczędzania na wszystkim wliczając remonty i szkolenia :) kasa ma iść na socjal aby kupić wyborców kosztem bezpieczeństwa państwa.

    1. Ciekawski

      Vvv-przeżucać się można ,a gdzie prawda jest inna. PO-89r. robiono wszystko nie tak,likwidacja każdego resortu..

  8. razdwatri

    A u nas co wyprodukowano - przyjęto na stan uzbrojenia w tym czasie ? Chyba tylko 8 Krabów . Nie ma co nawet komentować .

    1. CZ

      Normalnie Państwo w Ruinie

  9. Niuniu

    Ilości nowego uzbrojenia i wyremontowanego nie są specjalnie oszałamiające. Przynajmniej jak na kraj który pretenduje do miana supermocarstwa. Można śmiało założyć, że w tym okresie więcej dprzętu zostało wycofanego z użytkowania, uległo zniszczeniu lub zepsuciu niż zostało wyprodukowanego i dostarczonego wojsku. Jak by zrobić tabelkę NATO - Rosja - Chiny to na 100% Rosja będzie daleko w tyle. Co tylko potwierdza , że bzdurą jest demonizowanie jej potęgi wojskowej i zagrożenia dla NATO.

    1. Ciekawy

      To zrób takie porównanie - chętnie bym zobaczył jak daleko są w tyle... No i bardzo interesujące ilo to sprzętu ostatnio Rosjanie wycofali z użytku.. Skoro walisz takie tezy, to pewnie wiesz

    2. Mikroszkop

      Głównym członkiem NATO jest USA. Jak będzie bardzo zajęte na Dalekim Wschodzie to jak taki bilans będzie wyglądał?

    3. POLAK

      Nie trzeba się wykazać jakąś super wiedzą, to jest ogólnie dostępna wiedza. Rosja się kurczy, jest ściśnięta sankcjami, o połowę tańszymi paliwami kopalnymi ( co zawsze było kotwicą bezpieczeństwa Rosji ) nie ma żadnego zrywu gospodarczego, a średnio rusek jest biedniejszy o ok 20 %. Najpierw drogi, toalety, szpitale itp. A dzicz wydaje na wojsko, no boki zrywać...

  10. Zrozpaczony wania

    Butów jak nie było tak nie ma. Dróg jak nie było tak nie ma. Toalet jak nie było tak nie ma. Emerytur jak nie było tak nie ma. Spadek dochodów jak był tak jest.Drogo jak było tak jest. Inflacja jak była tak jest. Ubóstwo jak było tak jest większe. Perespektywy na przyszłość żadne.

    1. Piotr

      nic dodać, nic ująć :)

    2. sża

      Jeżeli masz na myśli Ukrainę, to oczywiście masz 100 procent racji.

    3. fumfel

      Widać, że nie byłeś.

  11. Gras

    Bedzie podobnie jak w latach trzydziestych jak się zachód obudzi to będzie już za późno. A u nas jest po prostu katastrofa zresztą jak zwykle.

  12. Zaleszczyki

    No to teraz się zacznie.

  13. Olo

    Durnym jest oczekiwanie że dostawy będą równo rozłożone w czasie. Zwłaszcza kiedy jest więcej producentów niż jeden ew. Jest więcej stanowisk produkcyjnych niż jedno.

  14. Antoni

    A co nasi dostaną? 28 czapek z daszkiem. Powiem tylko w tajemnicy , założenie takiej czapki daszkiem do tylu powoduje niewidzialnosc.

  15. Rzyt

    Polski mon to dno. Zresztą przemysł też

  16. Xkdodtppppp

    A u nas Marynarka Wojenna pozostaje wojenna tylko z nazwy-tragizm za który nikt nie ponosi odpowiedzialności w wyniku prawnych nieścisłości