Reklama

Siły zbrojne

Rosja wzmacnia potencjał jądrowy pod pretekstem „parytetu” z NATO

Rosyjska, mobilna wyrzutnia rakiet balistycznych RS-24 Jars, fot. Соколрус, Wikipedia, CC BY-SA 4.0
Rosyjska, mobilna wyrzutnia rakiet balistycznych RS-24 Jars, fot. Соколрус, Wikipedia, CC BY-SA 4.0

"Udało się nam w zeszłym roku podwyższyć możliwości bojowe sił zbrojnych o 14%, a także zapewnić strategiczny parytet z krajami NATO" – powiedział minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, podczas wystąpienia w wyższej izbie parlamentu, Radzie Federacji. Elementem tej równowagi jest m. in. modernizacja arsenału jądrowego i środków do jego przenoszenia. 

Jak poinformował parlamentarzystów, w wojskach rakietowych wprowadzono do eksploatacji nowy wariant pocisków RS-24 Jars z głowicami o zwiększonej zdolności do penetracji obrony powietrznej przeciwnika. Natomiast siły powietrzne rozpoczęły proces modernizacji naddźwiękowych bombowców strategicznych Tu-160, które mają uzyskać nowe zdolności, poczynając od roku 2021.

 Czytaj też: Rosja: Przyśpieszenie w opóźnionym programie atomowych okrętów podwodnych

Również marynarka wojenna zwiększa swoje zdolności rażenia głowicami jądrowymi odpalanymi z okrętów podwodnych. Ilość pocisków balistycznych R-30 Buława i jednostek zdolnych do ich przenoszenia ma się stale zwiększać. Zdaniem ministra Szojgu do 2021 roku liczba tego typu jednostek ma wzrosnąć do siedmiu, z których trzy zostały już zamówione. W bieżącym roku zostanie zwodowany co najmniej jeden – atomowy okręt podwodny projekt 955A Kniaź Władimir". Obecnie trwa jednoczesna budowa pięciu jednostek tego typu. 

Zdaniem rosyjskiego ministra są to działania mające na celu zrównoważenie aktywności NATO, a zwłaszcza Stanów Zjednoczonych, które, jak powiedział, „mają ambicje bycia przywódcą świata”. Zdaje się więc, że Rosja powróciła do retoryki z okresu Zimnej Wojny, stawiając ponownie na wyścig zbrojeń i oskarżanie NATO o działania agresywne i zagrażające Federacji Rosyjskiej i jej sojusznikom. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.