Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Rosja: „Nowe” miasteczko dla „nowej” dywizji

fot. mil.ru
fot. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o rozpoczęciu przez pododdziały inżynieryjne Południowego Okręgu Wojskowego budowy nowego garnizony w Obwodzie Rostowskim.

W miasteczku Millerowo w Obwodzie Rostwoskim Rosjanie rozpoczęli prace nad przygotowaniem miejsca dla infrastruktury potrzebnej do rozmieszczenia żołnierzy odtworzonej dywizji zmechanizowanej „Idricko-Berlińskiej”, która w maju 1945 r. brała udział w zdobywaniu Berlina.

Jak na razie saperzy zaczęli od burzenia opuszczonych budynków wojskowych, by zwolnić teren na nowe inwestycje. Zgodnie z przypuszczeniami Rosjanie nie zaczęli więc budowy zupełnie nowego garnizonu, ale oparli się na tym, które już istnieje. Podobnie jest z obiektami do szkolenia bojowego, których budowa zaczęła się na już istniejącym poligonie pod Nowoczerkaskiem.

Okazało się również, że prace w Millerowie są prowadzone już od lutego br., a więc o wiele wcześniej niż ujawniono decyzję o utworzenia trzech nowych dywizji w Zachodnim i Południowym Okręgach Wojskowych. W ciągu trzech miesięcy udało się już wyburzyć 27 z 35 przeznaczonych do rozbiórki obiektów, przy czym część usunięto za pomocą materiałów wybuchowych.

Prace prowadzi obecnie około 100 saperów i 30 pojazdów technicznych, w tym koparki, wojskowe maszyny inżynieryjne IMR, uniwersalne maszyny drogowe UDM, ciężkie maszyny ewakuacyjne BAT oraz ciężarówki KamAZ. Zadanie jest o tyle ambitne, że Rosjanie chcą zbudować wszystko „od zera”, a jak na razie nie wykorzystują firm budowalnych.

Reklama

Komentarze

    Reklama