Rosja i Serbia zwiększają współpracę wojskową

4 czerwca 2021, 07:19
rosja serbia szojgu
Fot. mil.ru
Reklama

Rosyjskie ministerstwo obrony zamierza w dalszym ciągu zwiększać dynamikę współpracy rosyjsko-serbskiej w sferze wojskowej i wojskowo-technicznej – oświadczył o tym szef rosyjskiego resortu obrony, generał armii Siergiej Szojgu. Miało to miejsce w środę 2 czerwca podczas spotkania z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Serbii Ivicą Dačiciem w Moskwie.

Rosyjski minister obrony powiedział, że kraj aktywnie rozwija współprace z bałkańskim partnerem, chociażby poprzez organizowanie obustronnej wymiany na uczelniach wojskowych. Dodał, że na rosyjskich uczelniach szkolą się serbscy oficerowie.

Gen. armii Szojgu przypomniał również, że rosyjscy żołnierze niedawno wrócili z dużych ćwiczeń, które odbyły się na terenie Serbii. Wyraził swoje zadowolenie z nich, licząc na to, że będą w takim samym stopniu udane w Rosji.

Ze swej strony Ivica Dačić podkreślił, że Serbia zawsze będzie wdzięczna Rosjanom za pomoc i wsparcie w trudnych czasach.

Istnieje między nami pewnego rodzaju wielkie zaufanie, jak i wielka przyjaźń. Zawsze razem byliśmy na każdym etapie współpracy.

Ivica Dačić

Przewodniczący serbskiego parlamentu wyraził wdzięczność rosyjskiemu ministrowi obrony za rozwój i wzmocnienie relacji pomiędzy Serbią a Rosją.

Reklama
Reklama

Zawsze podkreślam w Serbii, że gen. armii Siergiej Szojgu to człowiek, który od początku swojej działalności politycznej jest jednym z największych przyjaciół narodu serbskiego. Dowodem na to są czasy, kiedy Serbia przeżywała ciężkie chwile, kiedy była bombardowana (przez państwa NATO w 1999 roku – przyp. red.), kiedy na terytorium byłej Jugosławii toczyło się wiele wojen. Wtedy nasz naród przeżywał bardzo trudne chwile.

Ivica Dačić

Ostatnie ćwiczenia rosyjsko-serbskie miały miejsce w dniach 21-25 maja. Na serbskim poligonie w okolicach Belgradu żołnierze szkolili się z zakresu prowadzenia działań antyterrorystycznych. Rosyjskie ministerstwo zapowiedziało, że się odwdzięczy i zaprosi serbski personel wojskowy na bliżej nieokreślone ćwiczenia wojskowe.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
stary wojak
niedziela, 6 czerwca 2021, 12:09

Wszędzie dobrze ,gdzie nas niema-powiedział żołnierz rosyjski.

ciekawski
sobota, 5 czerwca 2021, 23:01

Serbia wyrasta na głównego gracza Bałkanów. Ciekawe czy w niedalekiej przyszłości szarpną się na Kosowo.

czwartek, 10 czerwca 2021, 14:12

Co ci tam wyrasta? Na kogo się wyrasta paktując z Rosją to aż za dobrze w Polsce wiemy po 50 latach okupacji.

Tweets Defence24