Reklama

Technologie

Robot rozpoznawczy firmy Rheinmetall

Fot. Rheinmetall
Fot. Rheinmetall

Koncern Rheinmetall zaprezentował kolejną wersję bezzałogowej platformy Mission Master, która dostępna jest m. in. w wersji transportowej i uzbrojonej w 70 mm rakiety wersji wsparcia ogniowego. Najnowszy wariant uzbrojony jest zdalnie sterowany moduł uzbrojenia Rheinmetall Fieldranger oraz 3,5 metrowy wysuwany maszt wyposażony w radar, głowicę optoelektroniczną i inne systemy rozpoznawcze.

Najnowszy wariant platformy nosi oznaczenie Mission Master - Armed Reconnaissance i jest uniwersalną platformą rozpoznawczą, posiadającą również możliwość wskazywania celów dla artylerii oraz oznaczania ich na potrzeby pocisków kierowanych na odbity promień lasera.

Bazę dla specjalistycznej zabudowy stanowi platforma Mission Master, należąca do rodziny uniwersalnych bezzałogowych pojazdów lądowych w układzie 8x8 opracowanych przez spółkę Rheinmetall Canada. Dysponują one zdolnością do pływania i opcjonalnie mogą być wyposażone w gąsienice zamiast kół. Silnik elektryczny zapewnia możliwość nieprzerwanej pracy przez 8 godzin i poruszanie się z prędkością ponad 40 km/h.

Masa platformy wynosi w wariancie podstawowym 750 kg, a jej nośność to kolejne 600 kg. Robot może prowadzić misje w trybie autonomicznym lub półautomatycznym jako integralny element plutonu lekkiej piechoty. Jego modułowość zapewnia możliwość jej dostosowywania do wszelkich potencjalnych wymagań użytkownika poprzez montaż dodatkowych elementów, które mogą czynić z platformy bazowej różnego rodzaju wersje pojazdów specjalistycznych.

image
Użycie Mission Master - Armed Reconaissance. Dobrze widoczny rozłożony maszt z sensorami. Fot. Rheinmeall

Dotąd zaprezentowano kilka specjalistycznych wariantów, w tym: uniwersalny transportowy pojazd Mission Master, Cargo; specjalistyczna wersja transportowo-ewakuacyjna Mission Master – Rescue oraz potężny Mission Master – Protection/Fire Support uzbrojony w dwie siedmioprowadnicowe lotnicze wyrzutnie rakiet niekierowanych Thales kalibru 70 mm.

Najnowszy Mission Master - Armed Reconnaissance jest uzbrojony w pojedynczy karabin maszynowy kalibru 7,62 mm w zdalnie sterowanym module uzbrojenia Rheinmetall Fieldranger, jednak główny nacisk położono na możliwości wykrywania i identyfikacji. Na platformie zainstalowano wysuwany teleskopowo maszt rozkładany na wysokość 3,5, zwieńczony głowicą optoelektroniczną EO/IR z laserowym dalmierzem i wskaźnikiem celów oraz systemem kamer 360 stopni. Na maszcie znajduje się również przekaźnik szyfrowanej łączności szerokopasmowej oraz dwie anteny radaru pola walki.

Całość zapewnia możliwość zbierania szerokiej gamy informacji ale również współpracę z innymi systemami bezzałogowymi, zarówno lądowymi jak i powietrznymi, oraz możliwość przekazywania zebranych informacji w czasie rzeczywistym. Dzięki zastosowaniu składanego masztu pojazd posiada większe pole obserwacji i może ukrywać się za przeszkodami terenowymi, ale przemyślany system zapewnia również możliwość działania w ruchu oraz po złożeniu masztu, łatwy transport wewnątrz samolotów czy śmigłowców CH-53 czy CH-47 czy też możliwość przemieszczania się wewnątrz pomieszczeń i pod przeszkodami terenowymi.

Reklama (grafika: Katarzyna Głowacka)
Reklama (grafika: Katarzyna Głowacka)

Reklama

Wideo: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze

    Reklama