Reklama

1. Zamach stanu w Turcji. Erdogan umocnił pozycję [ANALIZA]

Wydarzenia, które rozegrały się nocą z 15 na 16 lipca w Turcji były dla świata zaskoczeniem. Kilka dni po szczycie NATO turecka armia postanowiła obalić władze państwa. Pucz się nie udał. Co więcej, od samego jego początku wiele osób opozycyjnie nastawionych do Erdogana uznało całą tą sytuację za inscenizację dokonaną przez samego tureckiego przywódcę - pisał w lipcu dla Defence24.pl Witold Repetowicz.

2. Borsuk wychodzi z jamy. Nowy BWP w dwóch odsłonach

Realizacja programu polskiego bojowego wozu piechoty Borsuk przyśpiesza, o czym świadczy zatwierdzenie dotychczasowego etapu prac oraz studium wykonalności i wstępnych założeń taktyczno-technicznych (WZTT) programu, co pozwoliło na odblokowanie finansowania. Produkcja seryjna nowych wozów ma się rozpocząć w 2019 roku. Huta Stalowa Wola deklaruje, że obok bazowego, pływającego wariantu będzie możliwość uzyskania ciężej opancerzonej wersji o masie nawet ponad 40 t - oceniał dla Defence24.pl Jerzy Reszczyński.

3. Artyleryjski kontrakt stulecia podpisany. Regina za 4,6 mld zł

W Hucie Stalowa Wola SA, w obecności prezes Rady Ministrów RP Beaty Szydło oraz ministra obrony Antoniego Macierewicza i władz Polskiej Grupy Zbrojeniowej, podpisany został kontrakt na dostawę przez stalowowolską spółkę wyposażenia dla czterech kolejnych dywizjonowych modułów ogniowych „Regina”. Jak ujawniono oficjalnie, wartość kontraktu – którego „rychłe zawarcie” zapowiedział w czasie swej wizyty w HSW SA 18 listopada szef MON – wynosi 4 649 mln zł. Kwota ta uwzględnia już prowizję PGZ. Tekst Jerzego Reszczyńskiego.

Regina
Fot. Jerzy Reszczyński

4. "Bezużyteczne" Saxony zaskakują na Ukrainie. Kijów skorzystał na koszt-efekt

Jak pisał Marcin Gawęda, zakup wycofanych z użycia brytyjskiej armii transporterów opancerzonych AT-105 Saxon wywołał najpierw zdziwienie, a potem falę krytyki. Transportery określane jako złom miały opinię mało użytecznych, słabo opancerzonych, a nawet niestabilnych (skłonnych do przewracania). Tymczasem ukraińskie doświadczenia ze strefy ATO mogą zaskakiwać – ten stary, a więc i niedrogi sprzęt, okazał się - w tych konkretnych warunkach polityczno-wojskowych - nad wyraz efektywny w relacji „koszt-efekt”. 

5. Nowe wcielenie Andersa. Modułowy BWP w Kielcach

Podczas MSPO 2016 zaprezentowano platformę gąsienicową Anders w wariancie bojowego wozu piechoty, uzbrojonego w armatę 30 mm oraz wyrzutnie ppk Spike. Demonstrator pojazdu Anders w wersji bojowego wozu piechoty został opracowany przez zakłady Bumar-Łabędy, należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Jest oferowany zarówno Siłom Zbrojnym RP, jak i użytkownikom zagranicznym - relacjonował na Defence24.pl Marek Dąbrowski. 

6. Chaos wokół Geparda. Co dalej z polskim programem pancernym?

Sztab Generalny WP zdecydował o zmianie wymagań dotyczących Wozu Wsparcia Bezpośredniego Gepard, który w miał zastąpić w Wojsku Polskim czołgi T-72. Założenia projektu powstały jeszcze przed kryzysem na Ukrainie, który istotnie zmienił postrzeganie ciężkich pojazdów bojowych na polu walki, a sam program boryka się z problemami. Jakub Palowski postawił kilka istotnych pytań, dotyczących zarówno samej koncepcji programu Gepard, jak i sposobu jego realizacji.

Anders
Fot. OBRUM Gliwice

7. Pancerna Ukraina. Pojedynki czołgów w Donbasie

Mimo że w trakcie konfliktu na Ukrainie obie strony powszechnie używały czołgów, przykładów starć pancernych, które określić można pojedynkiem wyłącznie czołgów, nie jest aż tak wiele. W większości przypadków mamy sytuację, gdy pociski przeciwpancerne czołgów są tylko jednym z wielu elementów porażenia, a wozy pancerne przeciwnika równocześnie ostrzeliwane są przez inne środki, np. ppk lub RPG. Poniżej przedstawiam trzy przykłady walk pancernych, w której nawzajem rażą siebie wyłącznie czołgi - pisał Marcin Gawęda

8. "Admirał Kuzniecow" płynie ku katastrofie

Utrata przez Rosjan dwóch samolotów w ciągu dwudziestu dni podczas lądowania na lotniskowcu „Admirał Kuzniecow” wyraźnie pokazuje, że sytuacja na okręcie jest zła. Niebezpieczeństwo wynikające z tego dotyczy nie tylko Rosjan, gdyż w rejonie Syrii operacje prowadzą siły lotnicze i morskie wielu państw - oceniał jeszcze w grudniu br. Maksymilian Dura.

Kuznietsov
Fot. mil.ru/Wikimedia Commons, CC BY 4.0

9. Rząd przyjął program modernizacji służb mundurowych

Rada Ministrów zaaprobowała we wrześniu projekt ustawy o ustanowieniu „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020”. Jego zadaniem będzie zwiększenie wydatków na służby podległe pod MSWiA, w celu ulepszenia infrastruktury, zakupu nowego sprzętu i zapewnienia wyższych płac.

10. Rezygnacja z Caracali szansą dla Kruka

Czy następca śmigłowców Mi-24 może zostać pozyskany wraz z najbardziej potrzebnymi maszynami dla Marynarki Wojennej i 7 Eskadry Działań Specjalnych? Rezygnacja z zakupu śmigłowców H225M Caracal i de facto całego pomysłu śmigłowców wielozadaniowych opartych na wspólnej platformie, otwiera nowe perspektywy dla programu maszyn uderzeniowych „Kruk”. Jednym z istotnych czynników, wpływających zarówno na jego wielkość, jak i termin realizacji, była wartość i termin kontraktu na maszyny wielozadaniowe - analizował w październiku Juliusz Sabak.

Reklama
Reklama

Komentarze (3)

  1. 1612

    Uwaga na powrót Kuzniecowa z Morza Śródziemnego z 2 Mistralami. Ruscy kombinują aby je siłowo wyprowadzić z Egiptu pod osłoną okretow ktore mają przy wybrzeżu Syrii!!

  2. 1612

    Ruscy planują aby przy powrocie ze Syrii zabrac ze sobą 2 Mistrale chwilowo bedace w Egipcie. Grupa "lotniskowca" Kuzniecow ma stanowić osłonę tej operacji!!

  3. Junger

    No właśnie, jak to się dzieje, że w kraju, który nie jest finansową ani technologiczną Mekka, równocześnie pracuje się nad dwoma typami BWP? Albo któryś z wozów to fikcja, zasłona dymna. Gen. Duda stwierdził już kiedyś, że HSW ma wystarczająco dużo zamówień i nie podzwignie programu BWP.