Przez kłopoty z MiG-ami polskie myśliwce dyżurują w zmienionej formule

26 marca 2019, 09:50
MiG-29 F-16 Fot. plut. Patryk Celiński
Na pierwszym planie myśliwiec MiG-29 a za nim samolot wielozadaniowy F-16C. Fot. plut. Patryk Celiński / via DGRSZ

Zamiast dwóch par odrzutowców gotowych do interwencji, gdyby coś niepokojącego działo się w polskiej przestrzeni powietrznej, Siły Powietrzne utrzymują na dyżurze tylko jedną parę. To efekt serii wypadków z udziałem myśliwców MiG-29. Doprowadziła ona do zmiany formuły organizacyjnej, w jakiej prowadzone są dyżury bojowe lotnictwa taktycznego. Jednak co ciekawe, dowódca odpowiedzialny za ochronę granicy w przestrzeni powietrznej dostrzega zalety nowego rozwiązania.

Zobacz także
Reklama

MiG-i-29, od 1989 r. stopniowo wprowadzane na wyposażenie eskadr stacjonujących w bazach w Malborku i Mińsku Mazowieckim, długo cieszyły się reputacją bardzo bezpiecznych maszyn. Jednak od 2016 r. Siły Powietrzne utraciły cztery samoloty. Pierwsze dwa wypadki – pożar samolotu przy uruchamianiu silników w 2016 r. oraz nieplanowane lądowanie w lesie w grudniu 2017 r. – nie pociągnęły za sobą ofiar i nie wywołały poważnych reperkusji, choć z perspektywy czasu należy je uznać za sygnały ostrzegawcze.

Dla wielu szokiem była jednak katastrofa w czasie nocnego lotu w lipcu 2018 r. Z ustaleń komisji, o których przedstawiciele MON informowali niedawno w Sejmie, wynika, że oba silniki wyłączyły się z powodu braku paliwa. Pilot katapultował się, ale zginął, bo – jak wszystko wskazuje – fotel wyrzucany nie zadziałał prawidłowo. Loty MiG-ów-29 były zawieszone aż do początku listopada 2018 r.

Kolejna katastrofa miała miejsce w marcu 2019 r. Tym razem pilot przeżył katapultowanie i z drobnymi obrażeniami został przewieziony na badanie do szpitala. Loty myśliwców MiG-29 są znowu zawieszone.

Już ubiegłoroczna katastrofa MiG-a odcisnęła piętno na systemie obrony powietrznej. Wcześniej dyżurowały dwie pary samolotów. Jedna była oddelegowana do dyspozycji zintegrowanego systemu obrony powietrznej NATO (ang. NATO Integrated Air Defense System, NATINADS). O użyciu maszyn decydowało Centrum Dowodzenia Operacjami Powietrznymi (Combined Air Operations Centre, CAOC) w Uedem w Niemczech, odpowiedzialne za wszystko, co dzieje się w przestrzeni powietrznej europejskich państw Sojuszu na północ od Alp.

Drugą parę dyżurną miało w dyspozycji Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, które odpowiada za ochronę granicy państwowej w przestrzeni powietrznej. We wrześniu 2018 r. ówczesny dowódca operacyjny gen. broni Sławomir Wojciechowski poinformował jednak w programie SKANER Defence24.pl, że już nie posiada drugiej pary dyżurnej. – Dlatego bardzo czekam aż komisje skończą pracować i będzie można na nowo odtworzyć szkolenie pilotów, żeby mogli oni funkcjonować w dyżurach bojowych – powiedział wtedy gen. Wojciechowski, który kilka dni po rozmowie objął stanowisko dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie.

W okresie zawieszenia lotów myśliwców MiG-29 dyżurowała tylko jedna para samolotów wielozadaniowych F-16. Dlaczego nie dwie pary, skoro w Siłach Powietrznych jest 48 takich maszyn? – Ze względu na dostępność samolotów, liczbę załóg, zadania, szkolenie i inne czynniki nie było możliwe wystawienie drugiej pary dyżurnej na F-16 – wyjaśnił w rozmowie z Defence24.pl obecny dowódca operacyjny gen. dyw. Tomasz Piotrowski.

Mimo że loty MiG-ów-29 zostały wznowione w listopadzie 2018 r. dowódca operacyjny nie odzyskał dodatkowej pary dyżurnej. Katastrofa z marca 2019 r. tylko przypieczętowała ten stan rzeczy, ale wcześniej zmieniła się też koncepcja prowadzenia dyżurów.

Zawieszenie MiG-ów-29 w 2018 r. spowodowało, że musieliśmy zrezygnować z dodatkowej pary dyżurnej. Ale też poszliśmy w innym kierunku. Wcześniej dominowało podejście, że mamy dwa F-16 dedykowane do NATINAMDS i to jest para przekazana, a musimy mieć swoją narodową zdolność i ją utrzymywaliśmy. Wyłączenie MiG-ów-29 zmusiło nas do rewizji podejścia polegającego na przekazaniu tylko w struktury międzynarodowe. W końcu my też jesteśmy w NATO, a nasza przestrzeń powietrzna jest przestrzenią NATO-wską.

dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Tomasz Piotrowski

Żeby wyjaśnić, jak działa nowy mechanizm generał posługuje się terminem "reverse TOA". W NATO-wskim żargonie TOA to skrót od terminu "transfer of authority", czyli "przekazanie dowodzenia", zaś "reverse" to po angielsku "cofać", "odwracać". Takie "odwrócenie TOA" w tym wypadku oznacza, że para samolotów, która została uprzednio przekazana pod komendę CAOC w Uedem, w razie potrzeby wraca pod polskiego dowódcę i może być użyta w narodowym systemie obrony powietrznej.

Parę razy przeprowadziliśmy próbę, najpierw ćwiczebnie a ostatnio życie nas zmusiło, żeby takiego "reverse TOA" dokonać. Okazało się, że to jest sprawny mechanizm. Nie reprezentuję stanowiska, że to są samoloty dedykowane dla NATO, więc nie mogą być używane przez narodowe dowództwo – powiedział gen. Piotrowski.

Wspominana sytuacja, gdy para dyżurna interweniowała na rozkaz polskiego dowódcy i nie były to ćwiczenia, miała miejsce około połowy marca w północnej Polsce. Mały cywilny samolot utracił łączność i nie mógł jej odzyskać. Żeby poderwać parę dyżurną musiały zadziałać struktury cywilne i wojskowe – i w Polsce, i w NATO.

Po kilkunastu minutach mieliśmy samoloty w powietrzu, realizujące zadanie na wezwanie polskiego dowództwa. Nie było żadnych problemów. To pokazało, że ten kierunek jest możliwy i właściwy. Biorąc pod uwagę techniczne problemy, jakie mamy w tej chwili z MiG-ami-29, do momentu przywrócenia ich do szyku możemy spokojnie odłożyć ambicje posiadania dwóch par dyżurnych – jednej dedykowanej do NATO, w którym przecież jesteśmy, i drugiej pary narodowej. Uważam, że udało się osiągnąć system, który jest efektywny, przetrenowany, bezpieczny i możliwy do zastosowania przy obecnym stanie technicznym naszych samolotów.

dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Tomasz Piotrowski

Mimo że w wypowiedzi generała dominuje pozytywna ocena sposobu, w jaki lotnictwo taktyczne radzi sobie z brakiem MiG-ów-29 na dyżurach bojowych, to widać też świadomość, że zawieszenie lotów nie wpływa korzystnie na funkcjonowanie wojska. – Ewidentnie brakuje nam statków powietrznych do realizacji zadań – powiedział generał.

Zawieszenie lotów myśliwców MiG-29 wpłynęło na skład Polskiego Kontyngentu Wojskowego "Orlik 8", który od początku roku bierze udział w NATO-wskiej misji Baltic Air Policing, która strzeże nieba państw bałtyckich. Wojsko początkowo chciało wysłać właśnie MiG-i, ale ostatecznie w bazie w Szawlach na Litwie znalazły się F-16.

Teraz przed wojskiem decyzja, kogo wysłać na dyżur w roku 2020, który polskie Siły Powietrzne po raz pierwszy będą prowadziły z bazy w Ämari w Estonii. Gen. Piotrowski powiedział Defence24.pl, że cały czas przygotowywane są dwa warianty – MiG-29 lub F-16. Decyzja w tym względzie należy do Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Ostateczny termin na jej podjęcie to zdaniem dowódcy operacyjnego przełom kwietnia i maja.

Biorąc pod uwagę doświadczenia z misji, przygotowanie pilotów i ich zaangażowanie, nie ma problemu, czy wyślemy MiG-i-29 czy F-16. Natomiast biorąc pod uwagę spektrum możliwych działań w regionie, gdzie obecne są batalionowe grupy bojowe NATO, które wymagają m.in. wsparcia z powietrza, skłaniałbym się ku samolotom wielozadaniowym takim jak F-16 a nie myśliwcom jak MiG-29. Pole manewru może się więc bardzo zawęzić. To kwestia, czy będzie taka potrzeba i czy zdecydujemy się na nią odpowiedzieć.

dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Tomasz Piotrowski

Choć pary dyżurne pełnią dyżury bojowe, gotowe do startu 24 godziny na dobę ich przeznaczenie nie ogranicza się tylko do zapobiegania potencjalnym naruszeniom przestrzeni powietrznej RP. Zadaniem wojskowych lotników jest także udzielanie pomocy cywilnym i wojskowym statkom powietrznym w sytuacjach awaryjnych występujących podczas lotu. W tym roku dość głośna – dosłownie i w przenośni – była sytuacja ze stycznia, gdy para dyżurnych F-16 przekroczyła barierę dźwięku w drodze na spotkanie z cywilnym samolotem, z którym nie było łączności. Sytuację odnotowały niektóre media.

Polskie samoloty wielozadaniowe asystowały też pilotowanemu przez kpt. Tadeusza Wronę Boeingowi 767, który 1 listopada 2011 r. lądował bez wysuniętego podwozia na lotnisku Chopina w Warszawie. Zadaniem pilotów wojskowych było wówczas potwierdzenie, czy podwozie rzeczywiście się nie wysunęło. Wprawdzie wskazywały na to przyrządy samolotu pasażerskiego, ale jego załoga nie mogła sprawdzić na własne oczy.

Od początku roku polscy lotnicy na F-16 strzegą przestrzeni powietrznej nie tylko Polski, ale i państw bałtyckich. Ich dyżur potrwa do końca kwietnia. Do tej pory już 15 razy przechwytywali rosyjskie samoloty w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad morzem. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj:

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 87
Reklama
Adolf Hejter
czwartek, 23 stycznia 2020, 19:46

wstyd, żeby 40 milionowy kraj jakim jest Polska nie była w stanie wystawić 4 ( słownie: CZTERECH) samolotów bojowych jako dwie pary dyżurne.....

Licznik
sobota, 12 września 2020, 12:25

...38,5 mln i od wielu lat liczba spada.

Gucio77
środa, 19 czerwca 2019, 22:12

Zakładając sprawność techniczną na poziomie 75% - powinniśmy mieć 36 samolotów zdatnych do służby. Jak wystawić 4 samoloty to jest problem to komuś tutaj nos rośnie.

w
piątek, 29 marca 2019, 20:03

parę ?? To gdzie reszta czyli 46 szt ?? Stoi w warsztacie czy broni francuzów w Czadzie

Olo
piątek, 29 marca 2019, 14:56

Zamawiane przez Belgię i USA myśliwce piątej generacji F-35 nie nadają się do prowadzenia działań bojowych – do takiego wniosku doszli eksperci z amerykańskiej organizacji pozarządowej Project On Government Oversight (POGO) – pisze gazeta Le Vif . Jak pisze gazeta, niezależna ekspertyza wykazała, że F-35 mają niedociągnięcia techniczne i defekty, które sprawiają, że nie nadają się do prowadzenia działań bojowych i są zagrożeniem dla życia załogi. Do wad maszyny należą między innymi niska precyzja rażenia celów, niewystarczająca ochrona przed atakami cybernetycznymi i stosunkowo słaba trwałość konstrukcji. Swoją opinię organizacja przekazała do Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych.

Davien
sobota, 30 marca 2019, 20:07

Olo, jaka niezalezna ekspertyza?? Rozumiem że wg belgijskiego tygodnika armia USA dopusciła organizacje pozarządową do F-35?? No dobry żart ale ...

JanKowalski
czwartek, 28 marca 2019, 12:07

MIG 29 to dobry i sprawdzony samolot mimo upływu lat w dalszym ciągu można z niego bezpiecznie korzystać ale pod pewnymi warunkami, pierwszym to jest właściwa obsługa techniczna maszyn, gdzie wyjątkowym flejostwem jest brak paliwa do lotu , nie wiem czym to było spowodowane ( jeśli ktoś ma rzetelne informacje chętnie poczytam co było na rzeczy) ale przez ten dziecinny błąd zginął pilot i straciliśmy samolot, drugi warunek to prawidłowe naprawy z wykorzystaniem właściwych części, - przykład - pilot zginął bo w najbezpieczniejszym fotelu katapultowym - K-36, wstawiono domowe samoróbki nie spełniające norm producenta, zapaść polskiego lotnictwa nie wzięła się znikąd przez wszystkie lata - po 89 roku skutecznie odsuwano od realizacji kolejne programy modernizacyjne no i przy okazji udało nam się skłócić z krajem z którego pozyskujemy podzespoły do naprawy samolotów, jest to już wina polityków i tylko żal że za ich głupotę płacą lotnicy.

Davien
czwartek, 28 marca 2019, 14:03

Panie Kowalski, obecnie MiG-29 to juz przestarzały mysliwiec o minimalnej wartosci bojowej, najnowsze wersje sa ledwona poziomie naszych Jastrzebi. Natomiast co do tych katastrof to w dwóch na trzy zdechły naraz oba silniki, podobno z braku paliwa, a co do skłócenia z Rosja to o to zadbała juz sama Rosja wiec ...

citon
czwartek, 28 marca 2019, 16:25

Ech... a Hindusi potrafią latać bojowo na Mig-ach 21 zmodernizowanych, z lepszym radarem. Tylko oni mają układ Rosjanami jakiego my nie będziemy mieć. Polityka pany polityka a lotnicy ... to tylko lotnicy.

Davien
piątek, 29 marca 2019, 17:56

Panie citon, Hindusi niech sobie latają na antycznych MiG-ach, nawiasem te Mig-i mają większa wartość bojowa od dowolnego Mig-29 9-12A/G. Natomiast w starciu z zachodnimi maszynami... No tu zapytaj sie hinduskiego podpułkownika który o tym ze jest zestrzelony dowiedział sie jak go trafił AMRAAM.

citon
wtorek, 2 kwietnia 2019, 00:13

Ale chyba on coś trafił wcześniej a i my chyba z zachodnimi nie mamy się ścierać? :) Co do trafienia i odczucia np zdziwienia z tym związanego to identyczne mają pewnie zachodni sojusznicy na różnego rodzaju misjach w "podobnych" sytuacjach. :)) Na postęp technologiczny nic się nie poradzi. Błogo jak w naszych szeregach - gorzej jak w szeregach potencjalnego przeciwnika. Ale o tym dowiadujemy się najczęściej w nieciekawych okolicznościach przyrody.

Robin
czwartek, 28 marca 2019, 10:33

Niech wystawia Su 22 jako parę dyżurna, mimo że starsze od Migów 29 ale lepsze to niż nic....50 F-16 Block 70/72 potrzebne na wczoraj !!!!!

JÓZEK i prawda
środa, 27 marca 2019, 17:56

zakup 16 Masterów bojowych do dyżurów i misji oraz 24 F16block70 lubwersje indyjskie i toby było tyle na najbliższe 25lat reszta opcji to mrzonki ...socjalne programy kraju są priorytetem elektorat w sferze obronności elektorat jest marginalny mamy zabitą marynarke wojenną pora na lotnictwo nic został etos patos i samoloty VIPów gdyby musieli wycofać się na zapasowe SD więc jak mawiał klasyk "władza da sobie radę"

JÓZEK stwierdza
środa, 27 marca 2019, 17:25

Tylko ISKRY uratują sprawę

miik
środa, 27 marca 2019, 23:30

I tu masz rację. Wyremontować i niech latają do czasu kupna nowego.

Dario
środa, 27 marca 2019, 16:53

Po kilkunastu minutach gdy te samoloty będa dostępne dla RP , to dostajemy trzecią fale nalotu przeciwnika i niewiele punktów do obrony bo wszystko już "pozamiatane".

Diabeł
środa, 27 marca 2019, 15:57

flight simulator 2020 v1.01Pl - przyszłość polskiego lotnictwa. Jako dodatek para dyżurna F-16 ...

pragmatyk
środa, 27 marca 2019, 10:31

Wygląda na to ,że nikomu nie zależy na jakości Polskiej Armii z wyjątkiem czytelników Defence. Może armię już przekształcić w WOT.

Jumper
środa, 27 marca 2019, 09:23

Zamiast zakupu myśliwców V generacji na , które nas nie stać lepszy będzie zakup 48 F-15X dodatkowych 24 F-16V z midernizacją reszty do tego standardu. Najlepiej przygotować osobne finansowanie spoza budżetu MON oraz wynegicjować w zamian od USA transfer technologi do naszego przemysłu. Takie rozwiązanie będzie lepsze biorąc pod uwagę iż w razie W będzie tu linia frontu.

Davien
środa, 27 marca 2019, 17:18

Jumpr, F-15X są jedynie dla USA wiec nic z tego

OptymistaPl
środa, 27 marca 2019, 07:39

Dwie pary dyżurne wysyłamy do pilnowania małej Litwy a na znacznie większą Polskę zostaje nam jedna para...co z logiką??? co z dostępnością naszych F16??? Strach się bać

Koko
sobota, 4 maja 2019, 12:25

A myślisz, że na Litwie dwie pary są w cągłej gotowości? Zawsze jest rezerwa. Tak samo w kraju - para dyżurna, para w rezerwie, kilka szt w przegladach, kilka dla szkolenia.

Wawiak
czwartek, 28 marca 2019, 00:52

Jedna para w kraju i dwie "na zewnątrz". Pilnują nie tylko Litwy...

Akcelerator
wtorek, 26 marca 2019, 21:48

Odpowiedź na rok 2019 powinna brzmieć: uciekaj z mojej przestrzeni bo dostaniesz kopa ciężkimi jonami z działa akceleratorowego

Ewolucja
wtorek, 26 marca 2019, 21:38

F-16 kosztuje 19milionów i tak niedługo będą jak pterodaktyle wśród autonomicznych dronów, laserów, maserów...

market
wtorek, 26 marca 2019, 21:07

M-346 Master za 20 milionów dolarów, JAS 39 Gripen i F-18 za 30 milionów dolarów, F-35 za 100 milionów dolarów

Waldi
wtorek, 26 marca 2019, 20:28

!. nie drażnić sąsiada 2.jeśli już musicie pisie F-18 kosztuje 29milionów dolarów a F-35 100milionów dolarów

citon
wtorek, 26 marca 2019, 18:51

PEWNIE BAKTERIE PALIWOWE - I DWA SILNIKI SZLAG TRAFIŁ

znawca
wtorek, 26 marca 2019, 17:45

Może wreszcie zainteresować się szkoleniem pilotów,i tym co wyczyniaja i jak dbaja o maszyny.... może i kłopoty z migmi się skończą...Destrukcja polskiego lotnictwa i tego co wypracowano przez 20 lat w NATO,trwa w najlepsze

Marek
czwartek, 28 marca 2019, 12:20

A nie lepiej do każdego z tych wylatanych samolotów dodać R2D2? Będzie jak w X-Wingu. Jak się układ paliwowy popsuje, robocik naprawi.

Davien
wtorek, 26 marca 2019, 23:27

Znawca , w dwóch na trzy katastrofy zdechły naraz oba silniki i tu ci szkolenie pilotów nic nieda,co ma wyjść w locie i młotkiem naprawiac??

znawca
piątek, 29 marca 2019, 17:25

Davien,uwierz mi to nie silniki zdechły i maszyny były sprawne...,a wszelkie portale informacyjny niech dalej piszą bajki,kwestia migów to bardzo ładne lobby...

MI6
wtorek, 26 marca 2019, 16:57

No i okazało się że mamy za mało samolotów co od dawna było do przewidzenia ale nie dla steategów z MON. A teraz marzą o F35 na ktore poczekamy pewnie z10 lat przy dobrych wiatrach...

wrc
czwartek, 28 marca 2019, 23:38

Nie marzą. Gadają tak tylko po to aby elektorat zadowolić. Mrzonki.

Jan
wtorek, 26 marca 2019, 16:42

dyżury przeprowadzane są na symulatorze?

Willgraf
wtorek, 26 marca 2019, 16:26

zatem jednak ilość ma znaczenie ! zamiast F-16 po 30 tys usd za godzinę lotu lepiej byłoby kupić 100 Gripenów z kosztem 8 tys usd za godzinę lotu !

Marek
czwartek, 28 marca 2019, 12:26

Jeśli tak, to jeszcze lepiej byłoby kupić 1000 Mustangów. Dużo tańsze samoloty i koszt godziny lotu to o wiele mniej niż 8 tys usd.

Willgraf
wtorek, 26 marca 2019, 16:20

tak temat poważny ale zakrywający fakt ,że F-16 nie maja żadnej gotowości do lotów !!! i wszystkie dyz€ry wykonują generalnie MiG-29 - może tak opublikować stan realnej gotowości samolotów F-16 oraz koszt utrzymania jednostki wyposażonej w F-16 oraz koszt utrzymania jednostki wyposażonej w MIG-29 oraz nalot jednych i drugich !

Davien
wtorek, 26 marca 2019, 23:30

No to tylko taki przykładzik z raportów naszego MoN: godz lotu F-16 to 40tys zł, godz lotu MiG-29 to 76 tys zł a wartość bojową nasze Mig-i mają prawie zerową:)

znawca
wtorek, 26 marca 2019, 15:59

Wuj Sam powiedział że jak wydajemy 2% pkb na wojsko to jest dobrze, chwalił naszych wodzów do tego stopnia że mu uwierzyli i teraz wprowadzają socjalizm kosztem modernizacji a siła wojska słabnie z roku na rok i tak od 30 lat bo co z tego że oni kupią 20 wyrzutni gdy rusek kupi w tym czasie 100 a i inni nie śpia.

tech
wtorek, 26 marca 2019, 15:33

A propos jakości rosyjskiego sprzętu, to: MiG-29, masa 11 ton, masa uzbrojenia 3 tony, F-16, masa 8 ton, masa uzbrojenia... 9 ton.

środa, 27 marca 2019, 09:43

do tech. A do tego dochodzi jakość elektroniki.

say69mat
środa, 27 marca 2019, 09:14

Punktem odniesienia powinien być dwusilnikowy F15C - 13 ton, masa uzbrojenia wersja A - 7,25 v/s 10,3 tony w wersji C/D.

Davien
wtorek, 26 marca 2019, 23:36

Panie tech, obecnie to MiG-29/35 zabiera ok 6,5 tony uzbrojenia, F-16 to 9770kg, natomiast masa całkowita MiG-a to 29ton natomiast masa całkowita F-16 Block 52+ to 22-23 tony

say69mat
wtorek, 26 marca 2019, 14:50

Możeee, samoloty MiG 29, w miejsce narodowo - patriotycznej symboliki, należałoby opatrzyć orientalnym napisem ... Banzai ;))) Dając tym samym jasny przekaz naszym sojusznikom o poziomie determinacji naszych pilotów do realizacji misji bojowych bodaj migusiem na drzwiach stodoły ;)))

Ja66
wtorek, 26 marca 2019, 14:39

"Ze względu na dostępność samolotów, liczbę załóg, zadania, szkolenie i inne czynniki nie było możliwe wystawienie drugiej pary dyżurnej na F-16" - Nie było możliwe wystawienie dwóch samolotów? Nie mam więcej pytań...

Taka prawda !
wtorek, 26 marca 2019, 14:29

Nie stać Nas na to co robi np. Maroko, które kupuje 25 nowych F-16V wraz z wyposażeniem dodatkowym. Koszt umowy szacowany jest na 3,787 miliarda dolarów. Modernizują też takie same jak My mamy 23 używane obecnie F-16C/D Block 52+. Tutaj koszt szacowany jest na 985,2 miliona dolarów, a u Nas na 2 mld co razem daje okoøo 6 mld czyli okoøo 22 mld zøotych. Nie sta© Nas na to ????

Covax
środa, 27 marca 2019, 15:45

Wisła 1+2 60 mld zl, Narew 20 mld zł, Borsuk 16 mld zł, Leo 2PL ponad 3 mld zl, Kraby 4,5 mld zł, kolejne Kraby pewnie tak samo, Leo 2a5 remont po zimach pod chmurka i zerowanie resursow i moderka podobnie 3mld, potrzeba 300 mbt, Leo 2a7 super hiper 15 mln euro ( odrzucony kontrakt dla AS) wiec 18 mld zl lub moderka T72/PT91 na bogato 9 mld zl. "Kewlar" dla piechoty, Kruk, Karabela,Pustelnik,Miecznik,Orka,Tytan,Mustang panie jak zyc

Gras
wtorek, 26 marca 2019, 14:19

Taka prawda ze już 5 lat temu powinny być wymienione Su na 16 F16 i teraz nie było by problemu...

MaG
wtorek, 26 marca 2019, 14:14

Bardzo ciekawe,mamy 48 F-16 i nie możemy wystawić dwóch par dyżurnych..... Więc nasuwa się pytanie,ile my mamy sprawnych tych F-16??? Będą tak jak po pierwszych katastrofach Miga wciskać kit że nic się nie stało a Migi są bezpieczne??? I jakieś majaczenie o F-35,żadnych nowych samolotów w najbliższym i dalszym czasie nie będzie.Kolejna 5 tym razem Kaczyńskiego uwali całą modernizację armii bo jak myślicie czemu kupiono tylko 20 wyrzutni HIMARS chociaż planowano nawet 160...... Wszystko na temat,dla władzy najważniejsze jest kupienie sobie wyborców przed wyborami a nie bezpieczeństwo państwa

X-70
wtorek, 26 marca 2019, 14:08

Wygląda na to, że F-16 w znacznej części są niesprawne, być może zachodzi "kanibalizacja" niektórych egzemplarzy, a MIGi-29 przestały latać i tak naprawdę wobec sposobu w jaki były naprawiane i remontowane nie wiadomo czy będą w ogóle dalej eksploatowane. Na nowe maszyny czeka się kilka lat, więc MON myśląc racjonalnie powinien nie czekając na nowe maszyny wziąć w leasing odstawione ale w pełni sprawne Eurofightery z Niemiec lub Wielkiej Brytanii w ilości przynajmniej 1 eskadry

Marek
czwartek, 28 marca 2019, 12:34

Daj ty sobie spokój z migami i zwalaniem na jakość remontów. Myślisz, że Niemcy oddali nam swoje za darmo tak z dobroci serca? Dobrze wiedzieli, że nie warto ich trzymać. Dlatego trzeba było olać taki podarunek i kupić tyle F-16 ile pierwotnie chcieliśmy.

abc
środa, 27 marca 2019, 06:35

Mini są uziemione z powodu pilotów

kajmat
wtorek, 26 marca 2019, 13:50

Mieliśmy PKW Orlik, PKW Kuwejt, 48 eFów i kilkanaście MiG-ów do dyspozycji i wówczas dało się wystawić 3-4 pary dyżurne (uwzględniając siły w PKW), a teraz są siły ledwo na jedną? Do Orlika wystawiane są 4 samoloty i da się utrzymywać parę dyżurną, a przy co najmniej kilkunastu dostępnych (sprawnych) eFach w dwóch BLT jest problem z dwoma parami? A jak to się udawało zrobić już po wprowadzeniu pierwszych eFów, ale przed osiągnięciem przez nie zdolności do pełnienia dyżuru, gdy dyżury pełniły wyłącznie MiG-i i wówczas chyba jednak były dwie pary (NATO-wska i krajowa) - liczba dostępnych wówczas MiG-ów 29 i 21 (wraz z załogami) nie była raczej znacząco większa niż dostępne teraz Jastrzębie. Przy takim podejściu dowodzących nie ma sensu kupować F-35, bo i tak będzie ich za mało aby wystawić parę dyżurną.

BieS
wtorek, 26 marca 2019, 16:07

MiGi-21 wycofano z eksploatacji 1 stycznia 2004 roku - jeszcze przed przylotem pierwszych F-16 w 2006 roku.

fox
wtorek, 26 marca 2019, 13:28

mamy mieć docelowo 16 sztuk m-346, zmodernizowane do wersji szkolno-bojowej mogłyby w weekendy dawać wsparcie f-16 i szkolenie dla pilotów też by było. w czasie pokoju wielu zagrożeń nie ma.

Willgraf
wtorek, 26 marca 2019, 16:24

ludzie kiedy zrozumiecie że m-346 nie da się zmodernizować do wersji bojowej - nie ma takiej możliwości bez wymiany całego centropłata !

Davien
wtorek, 26 marca 2019, 23:38

Willgraf a kiedy zrozumiesz że jakos Leonardo nie słyszało o twoich fantazjach i twierdzi ze z kazdego M-346 zrobic mozna wersję szkolno-bojowa:)

Glen
poniedziałek, 27 stycznia 2020, 16:14

Tak jak z każdego Miga-29A da się zrobić Miga 35. Pytanie o czas, koszty i celowość. Odpowiedź : nie ma to najmniejszego sensu.

trw
wtorek, 26 marca 2019, 13:24

Uwaga, uwaga! Zadaję trudne pytanie! Czterdzieści osiem naszych F-16 to poważna inwestycja, którą trzeba mądrze chronić przez cały okres jej życia, zaplanowany na 40 lat. Wzorem państw europejskich, które na pocz. lat '80 zaczęły używać F-16, a następnie, w połowie ich cyklu życia, dokonały znaczącej modernizacji MLU, analogiczny proces należy zaplanować dla naszych samolotów - najpóźniej za 10 lat powinny być poddane modernizacji. Należy założyć wielomiesięczne przestoje grup F-16, sądzę, że po 8-16 samolotów jednocześnie, poddawanych modernizacji w latach ok. 2027-2030. Oczywiście na modernizację powinny być wysyłane egzemplarze, które akurat "stoją" w oczekiwaniu na części zamienne, tak by nie pomniejszać stanu lotnego. Ale, tym niemniej, za 10 lat okaże się, że mamy rozporządzalnie 30 samolotów bojowych... I wystawienie 1 pary będzie problematyczne... Czy proces MLU dla naszych F-16 jest już zaplanowany, łącznie z zapewnieniem dostępności maszyn w czasie, gdy F-16 będą partiami przechodziły długą modernizację?

Niuniu
wtorek, 26 marca 2019, 12:40

Kłopoty z Migami nie przeszkadzają Nam za darmo chronić przestrzeni powietrznej krajów nadbałtyckich. A Nasze F16 do najmłodszych też nie należą i ich resursy też się wyczerpują. Nowych samolotw na pewno nie będziemy mieć jeszcze przez kilka lat. To powinniśmy zacząć oszczędzać to co jeszcze może u Nas latać. Dwa ata temu radośnie wyremontowaliśmy Migi 29 Bułgarii (chyba 6) wykorzystując do tego resztki Naszych rezerw części zamiennych do tych samolotów. Nie trzeba było długo czekać i polskie Migi 29 których części zamienne za bezcen sprzedaliśmy Bułgarom zaczęły spadać. Niech za pilnowaniem rosjan latających do Kaliningradu zajmą się amerykanie lub anglicy a nie My z resztkami sprawnych jeszcze F16. Nie ma co przecież udawać,że jesteśmy jakąś regionalną potęgą. W dodatku kraje te korzystając z Naszych zasobów jednocześnie prowadzą jawnie antypolską politykę w stosunku do mniejszości narodowych i polskiego kapitału.

wtorek, 26 marca 2019, 21:15

W końcu ktoś tu dobrze gada.

Boczek
wtorek, 26 marca 2019, 14:20

Za darmo? Masz jeszcze kilka takich rewelacji?

Rezerwa 79
czwartek, 28 marca 2019, 08:46

Za kozystanie z litewskiej bazy tez placimy

Sęp
środa, 27 marca 2019, 08:02

Tak bo nawet za noclegi muszą nasi płacić. Jakieś wątpliwości w temacie ?

Trep
wtorek, 26 marca 2019, 12:33

Jak w wojsku ma być dobrze jak mamy takich geniuszy intelektu? Jest dobrze bo zamiast 4 samolotów w powietrzu mamy 2... No ręce opadają. To prawdziwy sukces odtrąbimy jak żadnego sprawnego myśliwca nie będzie w tym kraju. Za co my im płacimy?

Zwykły obywatel
wtorek, 26 marca 2019, 12:31

Ja tej ...Nie stać nas teraz na f-35. Weżmy lepiej się zza współprace z Chinami. Chin Rosja znacznie bardziej się boi niż USA. Taki JF-17 Thunder w wersji Block-2 to bardzo dobry zamiennik F-16 na dodatek 3 razy tańszy i przenosi pociski manewrujące Raa'd (prawdziwe kły dla Polski - bo mogą być w wersji nuklearnej - a nie jakieś mżonki). Czemu nasi politycy oparli całe bezpieczeństwo Polski na dogadzaniu za wszelką cenę Amerykanom? Proszę o wyjaśnienie bo nie rozumiem...

Marek
czwartek, 28 marca 2019, 12:42

Nie kojarzysz tego, co się dzieje przy okazji 5G? Kup se tam myśliwce, to w NATO z automatu staniesz się pariasem. I to nie tylko ze względu na USA.

mafia
środa, 27 marca 2019, 14:50

Obecnie, Pakistan i Chiny przygotowują się na nowy model eksportowy JF-17 a mianowicie BLOCK 3 Z radarem AESA. Pakistan już się szykuje do wprowadzenia ich w produkcję i do własnych sił powietrznych. Co prawda, jest to malutki myśliwiec, więc ma też mały radar ;) Block 2 to jest głównie szkoleniowy myśliwiec. Bardzo podobnie jak J10S.

Davien
wtorek, 26 marca 2019, 23:41

Tia panie obywatel... Rozumiem że manmy kupic maszyne gorsza od naszych jastrzebi, niezdolna do działania w systemie NATO, nie przenoszaca NATO-wskiego uzbrojenia, aha o pociskach Ra'ad zapomnij, sa tylko w wersji jadrowej a Pakistan nie jest takim idiota by je komus sprzedawać :)

Danisz
wtorek, 26 marca 2019, 16:15

NATO to obronny sojusz całej wolnej i demokratycznej Europy z Ameryką i Kanada - Polska leży w Europie, jest wolna i demokratyczna i dlatego w razie potrzeby będziemy bronić się w sojuszu z podobnymi do nas. Polska nie leży w Azji, Polską nie rządzi oligarchiczna dyktatura, Polska nie grozi innym państwom i na nie nie napada - to pewnie dlatego nie jesteśmy w sojuszu z Chinami, podobnie z resztą jak i z Rosją. Czy już rozumiesz?

say69mat
wtorek, 26 marca 2019, 14:39

Ciekawe, jak amerykanie zareagowaliby na integrację pokładowego hardware chińskiego samolotu z systemami NATO??? Byliby cokolwiek ... poruszeni??? Cokolwiek zmieszani??? Cokolwiek ... ;)))

Davien
wtorek, 26 marca 2019, 23:39

Say, a oto juz lepeij zapytac sie Turków jak usłyszeli że nie ma takiej mozliwości by chińskie uzbrojenie zintegrowac z NATO .

say69mat
środa, 27 marca 2019, 11:25

??? A czy napisałem, że się nie da??? Da się, nawet rzeczeni Chińczycy dopłacą do interesu, aby we własnym zakresie zrealizować proces integracji ;))) Jednak, z jakiegoś tam względu amerykanie zrezygnowali z podzespołów made in china przy produkcji uzbrojenia na potrzeby amerykańskich sił zbrojnych. Mam nieodparte wrażenie, że więcej wiedzą, niż mówią. Jaki jest problem wkomponować w oprogramowanie służące do obsługi, na ten przykład procesora, wrogie oprogramowanie???

Davien
środa, 27 marca 2019, 17:21

Chińczycy moga sobie dopłacac ale jak NATO nie da podzespołów czy kodów to nic nie zintegrują. Pakistan ma i JF-17 i F-16 ale AMRAAM-ów ja Thunderach nie uwidzisz:)

Marek
czwartek, 28 marca 2019, 12:49

Za odpowiednią kasę by się może dało. W końcu Chińczycy to mistrzowie świata w krojeniu technologii. Inną sprawą już jest, czy pochwalili by się tym, co udało się przy pomocy wywiadu skroić robiąc integrację dla zagranicznego klienta.

Davien
czwartek, 28 marca 2019, 14:08

Nic by sie panie marek nie dało bo nie mają kodów do sprtzetu, wiec takiego AMRAAM-a czy SABR mogliby sobie podwiesic lub zamontowac a i tak robiłyby za makiety Nawet jak przerabiali swoje HQ-9 to nie zastosowali elektroniki z Patriotów, choc ja wykradli ale opracowac musieli swoją bazujaca na amerykańskich rozwiązaniach ale dalej niekompatybilna z NATO( przetarg dla Turcji własnie na HQ-9) Elektronika bez kodów i oprogramowania to tylko kupa krzemu i drogich metali. a do kodów dostepu nie maja.

jhkhjkg
piątek, 29 marca 2019, 11:07

Chyba, że już mają komputery kwantowe, wtedy te kody to nie przeszkoda.

Davien
sobota, 30 marca 2019, 20:11

Tia, i co jeszcze?? Zreszta co ci da komputer kwantowy , nie wymysli ci kodów do sprzetu, to nie szyfr który możesz sobie złamać:))

Marek
piątek, 29 marca 2019, 07:46

Ciekaw jestem ilu Amerykanów o chińskim pochodzeniu pracuje w amerykańskim przemyśle zbrojeniowym. To zdolny naród, więc myślę, że sporo. Taki pewien jesteś więc, że zdobycie onych kodów przekracza możliwości chińskiego wywiadu?

Davien
piątek, 29 marca 2019, 17:58

Tak jestem pewien, bo do tej pory jakos tego nie zdobyli mimo wykradzenia np danych o F-35. Oczywiście jak widze wg pana każdy amerykanin chińskiego pochodzenia to szpieg CHRL?:)

matrioszka
wtorek, 26 marca 2019, 12:28

Nasza armia za min. Błaszczaka coraz bardziej ulega destrukcji . Marynarka Wojenna tonie /OP/ , lotnictwo nie jest w stanie wystawić dwóch par dyżurujących do osłony naszego terytorium . A minister wraz z szefem sztabu bajdurzą o F-35 .

Sęp
środa, 27 marca 2019, 08:08

Marynarka ... Tonie i dlatego tak ważne miejsce ostatnich dwóch lat w obronie polskiego wybrzeża zajmą nowe holowniki i ratownik. To za ich pomocą dryfujące wraki da się odchorować do portu.

TOMEK
wtorek, 26 marca 2019, 12:23

Super..... więc zajeżdżamy nasze F-16 i w Polsce i nad Bałtami.

Gts
wtorek, 26 marca 2019, 11:44

Niedługo to nie będzimy mięli w ogóle żadnej pary do dyżurów.

Autor
wtorek, 26 marca 2019, 13:50

I wtedy również dostrzegą zalety takiego rozwiązania,oszczędności,hehe

Zawisza_zielony
wtorek, 26 marca 2019, 11:28

Dobrej miny do złej gry ciąg dalszy...

Tweets Defence24