Przemysł Zbrojeniowy
Związki zapowiadają protest w PGZ
Sekcja Krajowa Przemysłu Zbrojeniowego Związku Zawodowego Przemysłu Elektromaszynowego (ZZPE) ogłosiła Akcję Protestacyjną w spółkach podległych Polskiej Grupie Zbrojeniowej S.A.. Powodem strajku mają być najnowsze zmiany i nowa polityka przyjęta przez obecny zarząd PGZ.
Decyzję w tej sprawie podjęła Rada Sekcji Krajowej Przemysłu Zbrojeniowego ZZPE, które grupuje związki zawodowe "w przeważającej większości" spółek PGZ S.A. Wspomniana akcja protestacyjna ma mieć na celu niedopuszczenie "do przeprowadzenia dalszego procesu konsolidacji i utworzenia tzw. Centrum Usług Wspólnych". Zdaniem związkowców ma to grozić "totalnym chaosem" oraz "destabilizacją procesów produkcyjnych, zwolnieniami pracowników i podniesieniem kosztów wytwarzania".
Akcja protestacyjna będzie prowadzona w systemie narastającym. Rozpocznie się od oflagowania przedsiębiorstw, poinformowania załóg o skutkach przeprowadzanych przez Zarząd PGZ S. A. zmian, w tym zwłaszcza skali możliwych wypowiedzeń warunków pracy i zwolnień pracowników. W przypadku braku reakcji ze strony Zarządu PGZ S.A. akcja nasili się z wykorzystaniem wszystkich prawnie dopuszczalnych form protestu ze strajkiem włącznie.
Organizatorzy protestu przypominają też, że "powołanie tzw. Centrum Usług Wspólnych to już piąta próba powołania centralnego systemu zarządzania spółkami przez Zarząd PGZ (i jej poprzedników: BUMAR oraz PHO). Wszystkie zakończyły się klęską jej twórców." Zarząd PGZ miał przystąpić już do procedury przekazywania części pracowników ze spółek do PGZ, a cały proces ma być zdaniem związkowców toczony pod groźbą zwolnienia w przypadku braku zgody na przejście do nowego pracodawcy. Szefostwo związków uczestniczących w protestach deklaruje brak "zgody na tego typu działania".
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie