Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Zmodernizowana Odra idzie do wojska

Autor. Ministerstwo Obrony Narodowej via Twitter

Spółka PIT-RADWAR poinformowała, że przekazała Siłom Zbrojnym RP kolejny już egzemplarz stacji radiolokacyjnej TRS-15M ODRA. Jest to już dziewiąty zmodernizowany radar tego typu dostarczony przez polski przemysł.

Reklama

Należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) spółka PIT-RADWAR poinformowała, że 6 grudnia br. wojska radiotechniczne otrzymały kolejny zmodernizowany radar obserwacyjny średniego zasięgu TRS-15M ODRA. Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Obrony Narodowej jest to już dziwiąty zmodernizowany radar tego typu dostarczony przez polski przemysł, a zgodnie z umową zawartą we wrześniu 2018 r. spółka dostarczy w sumie 11 takich radarów. Rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia poinformował przy tym, że pozostałe radary mają zostać dostarczone do wojska już w najbliższych tygodniach.

Reklama
Reklama

PIT-RADWAR przypomina, że mobilny trójwspółrzędny radar obserwacyjny średniego zasięgu TRS-15 jest przeznaczony do pracy w systemie obrony powietrznej jako źródło informacji radiolokacyjnej dla systemów dowodzenia i kierowania. Radar jest wykorzystywany do uzupełniania luk w pokryciu radiolokacyjnym (tzw. gap filler). Po dodaniu funkcjonalności kanału morskiego, radar może pracować jako sensor nabrzeżnych systemów rakietowych.

Czytaj też

Stacja radiolokacyjna śledzi obiekty poruszające się na pułapie do 30 km oraz w odległościach nawet do ponad 200 km od radaru. Radar może monitorować powyżej 100 obiektów jednocześnie. Dzięki antenie na podnoszonym maszcie stacja ma zwiększone zdolności wykrywania i śledzenia niskolecących obiektów powietrznych.

Stacje radiolokacyjne TRS-15M wyposażone są również w interrogatory ISZ-50 systemu IFF standardu MARK XIIA, umożliwiające identyfikację „swój – obcy" w aktualnie obowiązującym modzie 5.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (6)

 1. Filemon19

  Podsumowując 50 mln PLN za sztukę radaru TRS15M Dlaczego? Ponieważ bazuje na radarze Thales Grand Master 200 I z niego pochodzą podzespoły. Czyli platforma SR3D bazująca na podzespołach GaN A ponieważ Grand Master jest niezwykle popularny to i kolejka długa a cena wysoka

 2. farfozel

  Bardzo dobra informacja .

 3. Filemon19

  Podsumowując 125$ mln za 9 sztuk radaru elm MMR 2084 zapłaciły Czechy Pasują do GRIPENA I baterii Spyder MR Pięknie zintegrowany system A tutaj TRS15M odświeżony czytaj pomalowany z zewnątrz a NIE zintegrowany z OPL za 36 mln PLN sztuka i od razu wielka RADOŚĆ

 4. Szwejk85/87

  I brawo PIT-RAWAR ! Dobra modernizacja jest zawsze lepsza niż ciągła zakupomania. Wszyscy by tylko kupowali.

  1. Maczek

   z choinki się urwałeś?

 5. Polak Mały

  Nareszcie jakaś informacja o zakupach z polskiej zbrojeniówki.

 6. AdSumus

  Miło, naprawdę miło.

Reklama