Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

PIT-RADWAR rozbudowuje możliwości produkcyjne. Inwestycja w Kobyłce to początek

Zakład
Wizualizacja obiektu PIT-RADWAR Mała Kobyłka
Autor. PIT-RADWAR

23 listopada 2022 r. pomiędzy PIT-RADWAR S.A. a spółką MIRBUD została zawarta umowa na wykonanie prac budowalnych na terenie spółki w Kobyłce. Zgodnie z opracowanym harmonogramem oddanie obiektów do użytkowania ma nastąpić w listopadzie 2023 r. Wartość inwestycji to ponad 96 mln zł.

Reklama

Podczas uroczystego podpisania umowy obecni byli prezesi zarządów obu spółek. Ze strony PIT-RADWAR S.A. dr inż. Przemysław Kowalczuk oraz ze strony Mirbud Jerzy Mirgos. Dokumenty sygnowali również członkowie zarządu PIT-RADWAR dr inż. Andrzej Sieradz i Paweł Rogosz, natomiast po stronie wykonawcy Prokurent Anna Więzowska oraz Dyrektor Techniczny Kamil Zakrzewski.

Reklama
Podpisanie umowy
Podpisanie umowy. (Od lewej) Prezes spółki Mirbud Jerzy Mirgos, prezes PIT-RADWAR S.A. dr inż. Przemysław Kowalczuk oraz Paweł Rogosz, członek zarządu PIT-RADWAR.
Autor. J. Sabak
Reklama
Kilkanaście ostatnich miesięcy to dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej czas dużego przyspieszenia rozbudowy niezbędnych zdolności produkcyjnych między innymi poprzez realizację dużych inwestycji. Podobnie jak w innych spółkach, takich jak skarżyskie MESKO lub łódzkie WZL-1, PIT-RADWAR przyspieszył z procesem rozbudowy swoich zdolności rozpoczynając realizację tego, o czym mówiło się od lat. Oczywiście, becna inwestycja jest tylko częścią większego planu obejmującego również rozbudowę naszych obecnych oraz przyszłych oddziałów poza Warszawą. Dzięki odważnym decyzjom PGZ oraz Spółki są to procesy realizowane równolegle. O widocznych efektach tych inicjatyw będziemy komunikować w najbliższych miesiącach.
Dr inż. Przemysław Kowalczuk, Prezes Zarządu PIT-RADWAR S.A.

Podpisana 23 listopada 2022 roku umowa przewiduje wybudowanie w ciągu najbliższych 12 miesięcy obiektów pod wspólną nazwą „Mała Kobyłka" na terenach należących do spółki PIT-RADWAR. Będzie to budowa obiektu produkcyjno-montażowego z częścią biurowo-socjalną, zapleczem technicznym i niezbędną infrastrukturą techniczną. Inwestycje związane z infrastrukturą naziemną i podziemną oraz mediami zostaną zrealizowane w stopniu umożliwiającym dalszą rozbudowę i będą ściśle skorelowane z inwestycjami planowanymi w kolejnych etapach.

Czytaj też

Obieket o powierzchni ponad 10.000 m2 zapewni spółce zwielokrotnienie zdolności produkcyjnych wyrobów o dużych gabarytach, w tym integracji systemowej, przeprowadzania testów i czynności serwisowych. W projekcie uwzględniono wytyczne i założenia koncepcji Przemysłu 4.0 w tym konfigurowalne, mobilne stanowiska montażowe, strefową kontrolę zużycia energii oraz pełen monitoring procesów zgodny ze standardami „aerospace".

Obiket Mała Kobyłka od strony budynku administracyjno-biurowego.
Obiket Mała Kobyłka od strony budynku administracyjno-biurowego.
Autor. PIT-RADWAR

Docelowo w Kobyłce powstać ma więc nowoczesny zakład produkcyjno-technologiczny z pełnym zapleczem laboratoryjnym i badawczo-rozwojowym, do którego przeniesiona zostanie cała działalności operacyjna z dotychczasowej lokalizacji w Warszawie. Obecnie zakład produkcyjny funkcjonuje otoczony zabudową miejską, osiedlami i budynkami użyteczności publicznej co uniemożliwia jego rozbudowę.

W pewnym sensie przeniesienie produkcji do Kobyłki k. Warszawy stanowi dla spółki PIT-RADWAR „uwolnienie" potencjału produkcyjnego. Jest ona zaangażowana w programy rozwoju i produkcji systemów obrony powietrznej, dowodzenia, uzbrojenia oraz integracji systemów w oparciu o innowacyjne technologie z zakresu elektroniki i radiolokacji. Ze względu na udział w programach takich jak Wisła czy Narew, jak też produkcję m. in. zestawów rakietowych Poprad i różnego typu stacji radiolokacyjnych niezbędna jest znaczna rozbudowa możliwości spółki w tym zakresie.

Reklama

Komentarze (5)

  1. Narinio

    Dobrze by było cześć tak strategicznej produkcji umieścić w głębi kraju i choć częściowo schować pod ziemie.

    1. Był czas_3 dekady

      Słusznie prawisz. Wszystko podawane jest ewentualnemu napastnikowi na tacy.

  2. boomer

    Wizualizacja nowej fabryki zbrojeniowej - duże hale w zwartej zabudowie. Wnioski z Ukrainy wyciągamy bardzo powoli. Oczywiście nie musimy poddawać się paranoicznemu myśleniu, no bo przecież jesteśmy w NATO i zawsze będziemy itp. Tak od wieków.

  3. Był czas_3 dekady

    Przypominam, że swego czasu (czas radosnego wyprzedawania wszystkiego co się da za friko, czas lekceważenia i niszczenia naszej zbrojeniówki oraz zwijania armii) RADWAR został postawiony w zastaw dla Francuzów za pożyczkę udzieloną BUMAROWI. Interweniowało państwo polskie. Pożyczka została spłacona w terminie.

  4. Filemon19

    A co na to pan płk Gaj? Bałagan rozsypka maszyn i urządzeń

  5. Markus

    Brawo. Oby więcej takich wiadomości

Reklama