Reklama

Siły zbrojne

ZM Tarnów wsparciem dla przeciwlotniczych zestawów Biała

Fot. ZM Tarnów
Fot. ZM Tarnów

Ogłoszono wyniki postępowania w sprawie konserwacji i serwisu samobieżnych zestawów przeciwlotniczych ZSU-23-4MP Biała, czyli rodzimej modernizacji radzieckiej Szyłki (ZSU-23-4). Prace potrwają do 2024 roku. Na ten cel krakowscy logistycy przeznaczyli ponad 13 mln złotych.

Pod koniec listopada w Suplemencie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej przez krakowską 3. Regionalną Bazę Logistyczną zostało zamieszczone ogłoszenie, informujące o udzieleniu zamówienia w zakresie przeprowadzenia napraw oraz konserwacji samobieżnych zestawów obrony przeciwlotniczej ZSU-23-4MP Biała, przewidzianych na lata 2021-2024 (do 30 listopada 2024 roku).

Termin składania ofert upłynął 27 lipca 2021 o godzinie 9:00. Jedyna oferta została złożona przez Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A., co w połączeniu braku przeciwwskazań do udzielenia zamówienia takowa decyzja została podjęta w dniu 10 listopada. Maksymalny koszt realizacji kilkuletniej umowy wyniesie około 10,7 mln zł netto (13,2 mln zł brutto), choć faktyczna wartość będzie najprawdopodobniej zależna od zakresu zrealizowanych prac.

Samobieżny system obrony przeciwlotniczej ZSU-23-4MP Biała to polska modernizacja radzieckiej Szyłki. Prace nad nią były prowadzone w Zakładach Mechanicznych w Tarnowie, w 2000 roku pojawił się pierwszy prototyp, zaś w 2005 roku ruszyła jego produkcja. Jego zadaniem jest zwalczanie za pomocą czterech 23 milimetrowych armat i wyrzutni zestawów rakietowych Grom samolotów, śmigłowców czy bezzałogowców.

Modernizacja objęła zmniejszenie załogi z pierwotnie czterech do trzech żołnierzy, dodaniu wspomnianych wcześniej wyrzutni rakiet Grom, wprowadzeniu nowoczesnych systemów optoelektronicznych oraz doposażeniu zestawu w nowe cyfrowe systemy łączności. 

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (12)

  1. ito

    Problem jest jeden: tego (lub analogicznego) sprzętu jest za mało.

  2. wifi

    Wsparcie eksponatów muzealnych. A może całe wojsko powinno być objęte patronatem ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego. Większość sprzętu ma w tym momencie jedynie wartość muzealną. Można zrobić zakup interwencyjny ale bez transferu technologii to wszystko psu ...

    1. ale, ale

      Biała to tylko nośnik i jak nowoczesne efektory zostaną na niej zastosowana to będzie nowoczesna. Zobacz sobie stare ciężarówki, dźwigi, pralki, czy samochody osobowe - jaką miały ramę, łożyska, czy blacharkę, Często były projektowane z zapasem i łatwo je modernizować. Wystarczy zmienić napęd na elektryczny, zastosować nowoczesne smary, efektory, drony, optoelektronikę dodać AI i da się to wszystko unowoczesnić i jeszcze długo modernizować. A w nowych sprzętach wszystko jest jednorazowe, "fabrycznie postarzone" - w ramach zaplanowanej nieprzydatności sprzętu. B-52 będą latać 100 lat, a jak się wymieni w nich awionikę i uzbrojenie to jakoś jednak będą nowoczesne?

    2. ito

      Kiedy w 1983- cim EKSPONAT MUZEALNY otworzył ogień na libańskie wybrzeże osiągnął w sześć minut coś, co nie udało się przez półtora roku: w Bejrucie i na okolicznych wzgórzach zapanował spokój. Nikt nie strzelał (łącznie z Izraelczykami). Przez trzy miesiące. Zadziałało? Więc nikogo nie obchodziło, że to muzeum. Irackie szyłki modernizowane według wzoru podobnego jak Biała, tylko z użyciem znaczne starszej technologii, okazały się problemem nawet dla warthogów- więc zamiast chrzanić o zabytkach może by tak pomyśleć, co taka biała potrafi i do czego się nadaje.

  3. Marzyciel

    Jest dostępne nowe podwozie LPG na hydropneumatyce, więc i nośne, i stabilne nawet w ruchu. Jest gotowa armata 35mm i kończą do niej ABM. Jest też - jako broń "ostatniej linii obrony" dostępny 4-o lufowy napędowy WLKM z Tarnowa. Połączyć by na wieży 35mm armatę z niezależnym, na wyniesionej wyżej kolumnie 4-o lufowym WLKM. I jest dwusystemowy moduł artyleryjski. Dołożyć mu kontener z 6-8 Piorunami. Mamy też dostępne jakieś systemy niekinetyczne. PIT-Radwar zrobi integrację elektroniki z systemem plot BMS klasy Rega. A wtedy moglibyśmy mieć bardzo elastyczny ogniowo, uniwersalny artyleryjsko-rakietowo-niekinetyczny system na miarę współczesnego pola walki, zdolny do zwalczania praktycznie wszystkiego co lata, mogący zastąpić - o wiele skuteczniej Białą.

    1. Wiem co piszę

      "moglibyśmy mieć" ale nie będziemy.

    2. mick8791

      Po pierwsze nie jest dostępne żadne nowe podwozie LPG! To co zostało zaprezentowane nie ma chyba jeszcze nawet statusu prototypu, a tylko makiety wykonanej w metalu. Siłą rzeczy nie przeszło jeszcze prób zakładowych, a tym bardziej państwowych. Po drugie co to za dziwna idea dodawania 4 lufowego WLKM skoro zestaw ma być uzbrojony w KDA? Jaki to ma niby mieć sens? Zresztą Ty tu sobie snujesz jakieś naiwne wizje, a PIT Radwar już dawno przedstawił swoje koncepcje na tego typu zestaw...

  4. Piotr ze Szwecji

    Dodanie rakiet Grom na pewno zwiększy możliwości tego uzbrojenia. Może 12,7 Gatling z ZM Tarnów może też dodać, gdzieś z przodu, po innej stronie niż wyrzutnie Grom:ów? Dobrze pomyślane, jeśli podwozie ma jeszcze resurs. Dobrze wydane pieniądze.

    1. mick8791

      Kolejny spektakularny popis Twojej niewiedzy! Informacyjnie - zestawy Biała są co do zasady wyposażone w wyrzutnie rakiet Grom / Piorun więc niczego nie trzeba dodawać! Tu chodzi o remonty i przeglądy sprzętu, a nie żadną modernizację. Powiedz mi jeszcze Szwedku po kiego grzyba chcesz dodawać karabin samonapędowy skoro zestaw jest uzbrojony w cztery sprzężone armaty automatyczne kal 23 mm? Mają większy kaliber i większy zasięg od karabinu, który proponujesz. I chłopcze nie "Gatlinga z ZM Tarnów", bo takich karabinów ten zakład nie proponuje. Bo chyba nie postulujesz wyposażenia Białej w XIX wieczną kartaczownicę? Prawidłowa nazwa to karabin systemu Gatlinga.

  5. Dalej patrzący

    Zwiększyć liczbę wyrzutni Piorunów do 8 [nawet 12-16 - DA SIĘ - konsultowałem] - zmodyfikować o napęd hybrydowy w oparciu o doświadczenia Autonomicznej Platformy Gąsienicowej - czyli uzyskać niezależność od przepraw i większa dzielność i prędkość w terenie - i powstaje optymalny w koszt/efekt środek plot obrony bezpośredniej wojsk operacyjnych i środek na drony. Czyli dokładnie na potrzeby Polskiego Teatru Wojny.

  6. asdf

    konserwator zabytkow wyrazil zgode?

    1. Darek

      Da wania, i TU 160 rdzewiejący 30 lat został skompletowany i wchodzi do służby u was jako latające muzeum. Zatem nos w swoje podwórko.

    2. Kot

      Przypomnij mi rosyjski kolego ile lat mają wasze migi 31...mógł bym ci wymienić dużo zabytków które u was w Rosji stanowią trzon tej waszej armi bez analoga. Armi o imperium sławojek.

  7. Wojtek_3

    Na pewno komentujący w sporej większości zawsze jeżdżą najnowszym modelem swojej ulubionej marki samochodu, no i telewizor wymieniany co pół roku. Jasne że to stary sprzęt ale można go odpowiednio wykorzystać do czasu póki się nie nasycimy nowszymi wersjami mobilnych p.lot bardzo krótkiego zasięgu z pełną samowystarczalnością radarową i optoelektroniczną.

    1. Gratuluję wytrysku endorfin...

      Oni starają sie jeździć autami 10cio letnimi, lub mlodszymi. Raczej niewielu ma wozy 50 letnie. A my się "nasycamy" już z 30 lat.

  8. reht

    taki polski Pancyr1SM...

    1. Juras

      To cos dziala, diabel tkwi w szczegolach, a tylko potrzebuje dobrych oczu i szybkiego przelicznika balistycznego … i tada, mamy to ustrojstwo antydronowe …

    2. hmm

      Tyle że pewnie działa.

  9. były porucznik zmechu

    Dziwne, w większości krajów remontuje się i utrzymuje w linii sprzęt, który posiada jakąś wartość obronną, a na polskim forum: same śmiechy o zabytku itd. . Ale jak drony dziesiątkują obronę w Armenii, wlatują do "stodoły", to dobrze?

    1. JSM

      Polskie fora w znaczącej części są opanowane przez agenturę.

    2. asdf

      "który posiada jakąś wartość obronną" - sam sobie odpowiedziales

    3. Extern

      Jedyne zastrzeżenie jakie można mieć do Białej to to że stała się dla naszych polityków pretekstem do rezygnacji z programu Loary. A tymi obśmiewaczami Białej bym się nie przejmował, to raczej nie są głosy ludzi którym zależy na potencjale Polskiej armii. Nawet Rosjanie przecież dosyć niedawno (po Syrii) ogłosili że opracują lżejszego następce Szyłki na kaliber 23mm, z myślą właśnie o zwalczaniu bezzałogowców. A robią to pomimo tego że mają swojąTunguską o większej przecież sile ognia. My trochę pójdziemy jednak w inną stronę, bardziej tak jak robią Niemcy, czyli u nas będzie Sona z 35mm i amunicją programowalną, plus pewno jakieś rakiety.

  10. Pepe

    Wiesz ci co się śmieją próbują udawać że się na czymś znają ,ale niestety wiedzy nie mają za grosz.

  11. Juras

    Biala ma cztery armaty, Gromy i radar co widzi drony … i wcale nie jest to nowa konstrukcja, bez analogow ?!

    1. Mały zasięg pocisków 23mm: 2,5km / wysokość 2km.

    2. Zibi

      Biała nie ma radaru, miała gooryginalna Szyłka, ale został zdjęty przy konwersji do standardu Biała i zastąpiony głowicą optoelektroniczną...

    3. leo

      a gdzie ma radar

  12. Historyk

    W pierwszej chwili przeczytałem ''Ogłoszono wyniki w sprawie konserwacji zabytku...:)

    1. ;)))

      I przetarg na wykonanie żółtych tablic.

Reklama