Przemysł Zbrojeniowy
Zamówienie na pociski ATACMS
Lockheed Martin poinformował o otrzymaniu wartego 364 mln dolarów kontraktu na produkcję pocisków ATACMS. Odbiorcą będzie US Army i jeden z użytkowników zagranicznych, który pozyskuje rakiety w ramach programu Foreign Military Sales.
Realizowany obecnie program ma na celu modernizacje pocisków w konfiguracji Block 1. Zastosowane nowe technologie pozwolą na podwojenie zasięgu oraz znaczne wydłużenie okresu przechowywania, o ponad 10 lat. Modyfikacji ulegną też zapalniki zbliżeniowe rakiet. Wszystkie pociski przewidziane obecnym kontraktem trafią do użytkowników najpóźniej w styczniu 2021 roku.
Progam zakłada zarówno modyfikacje istniejących rakiet, jak i produkcje nowych. Wszystkie prace będą wykonywane w zakładach Lockheed Martin w Camden w stanie Arkansas na nowej linii produkcyjnej.
Jak informuje amerykański koncern do tej pory wyprodukował on 3850 rakiet ATACMS, z których ponad 600 zostało odpalonych w warunkach bojowych. W przyszłości TACMS/ATACMS będą uzupełnione i - w dalszej perspektywie - zastąpione przez pociski nowej generacji systemu LRPF. Nowe rakiety wejdą do służby w latach 20. XXI wieku.
System ATACMS stanowi uzbrojenie amerykańskich wyrzutni M270 MLRS i M142 HIMARS, mogą one przenosić odpowiednio dwa lub jeden pocisk tego typu. Rakiety o zasięgu około 300 km stanowią również część oferty koncernu Lockheed Martin w programie Homar, jako uzbrojenie systemu HIMARS.
Obecnie rakietami MGM-140 Army Tactical Missile System (ATacMS) oprócz USA dysponują Bahrajn, Grecja, Korea Południowa, Turcja i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Rakiety tego typu zamówiła też Rumunia w ramach zakupu systemu artylerii rakietowej HIMARS.
Jakub
Brawo Rumunia!