Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Zamówienia Piorunów ruszą pełną parą

PPZR Piorun
PPZR Piorun
Autor. Gwardia Narodowa Ukrainy

Firma Mesko S.A. otrzyma kolejne zamówienia od Ministerstwa Obrony Narodowej na systemy klasy MANPADS – Piorun. O sprawie na Twitterze poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i rzecznik Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek.

Reklama

„Konsekwentnie wzmacniamy przeciwlotnicze zdolności (Wojska Polskiego). Udzielone zamówienie na zestawy rakietowe Piorun zostanie zwiększone, a dostawy będą realizowane sukcesywnie w kolejnych latach. Pozwoli to także zachować ciągłość produkcji w naszym przemyśle obronnym." – napisał na swoim Twitterze minister Błaszczak.

Reklama

Z kolei rzecznik Agencji Uzbrojenia przypomniał, że dotychczas Polska zamówiła 1300 pocisków i 420 mechanizmów startowych Pioruna a całość tego zamówienia zostanie zrealizowana w 2023 roku. Teraz umowa ma być „aneksowana i wydłużana na kolejne lata", a zamówienia mają „obejmować wysoki poziom wykorzystania realnych zdolności produkcyjnych wykonawcy". W praktyce można tą wypowiedź odczytywać jako zapowiedź produkowania w Mesko S.A. maksymalnej możliwej dla tamtejszej linii produkcyjnej liczby rakiet Piorun i stosownej do niej liczby wyrzutni. MON zamówił Pioruny w grudniu 2016 roku a dostawy miały zostać przeprowadzone w latach 2017-2022. Do końca ubiegłego roku udało się prawdopodobnie dostarczyć więcej niż połowę zamówienia.

Czytaj też

Zapowiedź zamówienia nie dziwi biorąc pod uwagę sytuację na Ukrainie, w tym polską pomoc dla tego kraju w postaci przekazania tam nie ujawnionej liczby Piorunów wyprodukowanych w ostatnich latach dla Sił Zbrojnych RP. Systemy te trzeba uzupełnić, a w dodatku prawdopodobnie potrzebne będzie zwiększenie ich planowanej wcześniej ilości w związku z zapowiadanym rozwojem liczebnym armii.

Reklama

Jest to szczególnie celowe, ponieważ zamówienie na tą broń można złożyć w krajowym przemyśle. W dodatku zgodnie z nieoficjalnymi doniesieniami broń ta bardzo sprawdza się teraz na Ukrainie i za jej pomocą dokonano licznych zestrzeleń, prawdopodobnie maszyn typu Mi-24, Su-25 a nawet ciężkich frontowych bombowców Su-34.

Czytaj też

PPZR Piorun powstał w wyniku pracy rozwojowej zainicjowanej w 2010 roku, a wszystkie rozwiązania technologiczne są pod pełną krajową kontrolą. Obok zestawów przenośnych Pioruny mogą być wykorzystywane także w wyrzutniach systemów Pilica, Poprad, a po modyfikacjach platforma także na systemach Biała i Jodek-G. Pioruny wybrały dla siebie w tym roku także Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych, gdzie zastąpią systemy Stinger.

Reklama

Komentarze (19)

  1. kaczkodan

    Zakład powinien przejść na pracę na trzy zmiany od 25 lutego, nie patrząc się na zamówienia. Natomiast na przyszłość musimy opracować wersje rozwojowe: -MANPADS z silnikiem strumieniowym o co najmniej dwukrotnie lepszych parametrach zasięg/pułap i głowicą 3 kg -rakietę o masie do 45-50 kg (ręczne ładowanie przez 2 osoby) dla wyrzutni na pojazdach, w dalszej kolejności również ze strumieniowym silnikiem marszowym. -wersję grubą i krótką wystrzeliwaną z armat czołgowych (100-125mm). -wersję antyrakietową do ochrony okrętów -nową głowicę odporną na zakłócanie laserem (dodatkowe naprowadzanie na źródło silnego promieniowania i przesłona ochronna, być może półprzwodnikowa).

  2. Kris333

    Tak po prawdzie to od lat dziwię się, dlaczego tak liczny kraj jak Polska nie dorobił się (raczej nie utrzymał) silnego przemysłu zbrojeniowego produkującego dobre uzbrojenie w wybranych kategoriach. Broń strzelecka, lżejsza artyleria, broń przeciwpancerna, i przeciwlotnicza (lżejsza) są w naszym zasięgu. Popatrzmy na przykład Szewcji. Oni produkuja dużo bardziej skomplikowany asortyment. A u nas to po prostu smutek.. Całe uzbrojeniie i wyposażenie WOT=u oraz ogólnie mówiąc naszej "piechoty" z wojsk operacyjnych powinno byc produkowane u nas. Kiedyś tyle było zakładów, tyle się produkowało że mogłiśmy sporo eksportować. A teraz ?

  3. Kris333

    Ja te zamówienia to bym raczej zwiększył 3-4 krotnie, patrząc na ogłaszane dostawy i możliwe zużycie broni i amunicji na polu walki.. Piorunów powinno byc dużo, bo widać w Ukrainie jak bardzo moga być przydatne. Kto pamięta ten filmik pokazujący falę śmigłowców lecącą nad zbiornikiem wodnym na północ od Kijowa w celu wysadzenia desantu na Hiostomel. to widzi zapewne co mogłaby tam zdziałać grupa kilkunastu operatorów takich wyrzutni rozlokowanych na brzegu.. Takich wyrzutni jak Piorun trzeba naprawde mieć dużo. Także wyrzutni PPK a także dużo RPG powinno być na wyposażeniu bo przy walkach w terenie zurbanizowanym, to w wielu przypadkach one się przydadzą bardziej. Zresztą PPK szkoda uzywac do strzelania w ciężarówki, bo nawet stare model RPG poradzą sobie z nimi..

  4. MATRIX 2022

    Witajcie Powinniśmy jako masowe uzupełnienie produkować sami też granatniki przeciwpancerne!!! A skopiujmy "Ruski" Pocisk RPG-28 przy okazji go troszkę ulepszymy. RPG-28 to tandem kalibru 125 mm o masie 8,5 kg i zasięgu 300-600 metrów. Pocisk ma deklarowaną zdolność penetracji przekraczającą + 1000 mm RHA (po ERA ) i prawie 3000 mm cegły. Waga załadowanego to ok. 14 kg. Skopiujmy RPG-28 i wyprodukujmy z 2000 wyrzutni i z 5000 pocisków? Przecież to nie prom kosmiczny i ZAKŁADY MECHANICZNE W TARNOWIE + RADMOR GDYNIA mogły by dać radę???? Po za tym mieli byśmy konstrukcję którą sami masowo moglibyśmy w razie konieczności wyprodukować w większych ilościach nawet x 10 wspomniane - WW????

  5. Mielukasz

    ależ tu fachowców, ciekawe czy ktokolwiek wie o czym pisze

    1. Jeremiasz

      Też mam niestety takie wrażenie...

  6. mobilny

    Zamawiać. Rozwijać rakiety dla wyższego szczebla opl. Zakupić licencie na ppk i tłuc tego wiele. Co z Piratem i Moskitem? Rpg7 nadal mają sens na polu walki. Posjc w lżejsze pojazdy. Co z bobrem i hipkiem z Kutna? Dobre platformy na pojazdy dowódcze rozpoznania sanitarne dla operatorów dronow TD i opl. Siłami własnego przemysłu możemy sporo. Najmniej potrzebne obecnie są na czołgi

  7. Antonioo

    Czy Mesko rozważa kolejną pracę rozwojową? Albo pracę nad wersją do 12 km (oczywiście już nie naramienną)

    1. bondxxx

      Oczywiście, nawet na tym portalu była wypowiedź z mesko, że zaczynają pracę nad rozwojem.

    2. Gnom

      Zapytaj raczej czy MON lub chociaż NCBiR chce finansować takie prace rozwojowe. Na "wolnym rynku" uzbrojenia w USA (a i we Francji, Wlk. Brytanii, czy Niemczech) za takie prace zawsze płaci rząd. U nas rząd woli płacić firmom z USA niż rozwijać własny przemysł, choć ostatnio pinokio zapowiedział inwestycje w wytwarzanie Piorunów. No ale nikt ci tyle nie da ile władza ci obieca - mówi stare powiedzenie.

    3. hermanaryk

      Prezes Mesko mówił parę dni temu, że kończą już prace nad następcą Pioruna. Może teraz zabiorą się właśnie do wersji o znacznie większym zasięgu.

  8. jacent

    to jakieś kpiny?zamówienie na 420 "wyrzutni " i 1300 pocisków zawarte pod koniec 2016 jeszcze niezrealizowane ?!(ponoć więcej jak połowa jak pisze w artykule)- więc przez 5 lat wyprodukowano niech nawet 300 wyrzutni i 900 pocisków- to daje rocznie 60 wyrzutni i 170 pocisków rocznie!! tj 5 wyrzutni i 14 pocisków miesięcznie! takie ilości to może pan Władek w garażu robić- to powinno być masowo wytwarzane , to nie jakiś cud techniczny i byłoby taniej.Jak można zrobić hit exportowy jak się nie ma towaru?zamówienia na lata?dlatego prawie nie mamy nic swojego , bo bardziej skomplikowane rzeczy by produkowali ; 1 sztukę na rok

  9. DIM

    A dopiero co podawano, że Ukraińcy oceniają wojenne potrzebny na 500 Stingerów dziennie.

    1. Esteban

      500 stingerow dziennie powiadasz? A czemu nie 1500…?

    2. ruski trol

      Za darmo to i 500 wystarczy

    3. biały

      Esteban wiadomość co do 500 pocisków była podana w wiadomościach kilka dni temu , nie wiem może dziennikarze coś przekęcili bo mi też się te 500 to dużo wydaje , z drugiej strony jeśli oni starają się strzelać do wszystkich samolotów , śmigłowców i pocisków rakietowych to istotnie może i są w stanie tyle pocisków zużyć

  10. ruski trol

    Czyli ok 200-300 szt. rocznie. Jest moc!

  11. KrzysiekS

    W końcu ktoś się budzi. Dzięki Ukrainie mamy kupiony czas.

    1. X

      Jesli "ktoś" się budzi, to raczej "upiory"

  12. Paweł P.

    "10 Gromów / Piorunów na osiedle". 🚀🇵🇱👏

    1. X

      Do nabycia w placówkach handlu uspołecznionego (z wyjątkiem niedziel)

  13. Darek S.

    To jakieś żarty. Nowa linia produkcyjna już powinna być uruchamiana i to na dużo większą skalę, a produkcja powinna iść na 3 zmiany.

    1. X

      Święta racja !, zwłaszcza że o szykującej się wojnie wiedzieli (na pewno) już od listopada...

  14. Piotr Skarga

    Taka ciekawostka nt MON. Czołgów czy wozów opancerzonych Rosja ma dziesiatki tysięcy. Samolotów o rząd wielkości mniej. I to nie samoloty zajmują teren lecz pojazdy. A MON wyrzutni plot zamówił 420 i ok 1300 rakiet. Natomiast wyrzutni ppk zamówił jeszcze w 2006 niecałe 270 szt. ( o 150 mniej) oraz po ok 10 rakiet na każdą wyrzutnie. I ANI JEDNEJ WIECEJ wyrzutni aż do zakupu Javelinów! Jakby MON chciał byśmy nie mieli CZYM walczyć z czołgami! Granatników ppanc MON t e ż nie chce od wieku lat kupić. A drony Warmate? Też nie? Nie ciekawe podejście? A np. zakup skomplikowanych fregat rakietowych MON załatwił w... pół roku !! A środków do walki z czołgami NIET? NIE NADA?

    1. Esteban

      To jest nasza wersja " niet nałogów w mirie" :-D:-D

    2. wert

      da tawariść. NIE NADA. Tylko Wy wysyłacie piechotę na czołgi najlepiej jeszcze w ruinach miast. My w NATO cenimy żołnierskie życie dlatego robimy większą robotę na dystansie. Sprawdziliśmy to już w Iraku gdzie SMArtem w godzinkę skasowaliśmy pułk czołgów zwykłymi 777. Dlatego kupiliśmy rakiety jankesów a nie żydów bo nasze będą np przenosić subamunicję i z dostawami nie będzie ŻADNEGO problemu jak np z francusko-włosko- angielskim przy ataku na Libię. Wyposażanie wojska od d.. strony zostawiamy Wam- komunistom. Was mnogo

    3. X

      Całkowita zgoda !!! A choćby kwestia granatników - cały świat w to inwestował. Teraz wojna !, i wszyscy widzą, że to podstawa ! U nas... najpierw wymawiali się, że zakupy wstrzymuje niedokończony Tytan, a teraz co ? Pewnie są "ważniejsze" sprawy - fregary, Kormorany, no i WiTU ciągle szuka armaty

  15. nyx

    pioruny, piorunami, a gdyby tak taki lecący samolot podświetlić laserem to pocisk APR 155mm lub 120mm powinien trafić... a jakby jeszcze dodać do pocisków naprowadzanych w wiązce lasera zapalnik zbliżeniowy to podejrzewam że wiele pocisków manewrujących a może nawet i rakiet balistycznych można by było likwidować tanim kosztem...

    1. Gnom

      nyx, dorga ciekawa, już niedługo dojdziesz do ADATS, poszukaj w necie co to.

    2. asd

      @nyx ale APRy są naprowadzane nie w wiązce, a na odbity promień.

    3. Ktos

      Oczywiscie teraz jak juz masz pomysl to usiadz i skonstruuj radat ktory namierzy pocisk i potem bedzie go sledzic, potem opracuj oprogramowanie ktore wyliczy trajektorie celu i pocisku i wystrzeli go w odpowiednim momencie a na koniec sfinansuj badania i rozwoj tej technologii jak i przeprowadz proby czy to w ogole dziala. Takie to proste.

  16. POLAK

    MAMY 16 WOJEWÓDZTW ZAPOTRZEBOWANIE JEST NQ MIN 1500-2000 WYZUTNI PLUS 4000-6000 TYS RAKIET A REALNE ZAPOTRZEBOWANIE TO OKOŁO 3000-4000 TYS WYZUTNI DLA WSZYSTKICH UCZESNIKOW WOJSKA

    1. K-K

      PLUS OCHRONA PLT DLA ZAKŁADÓW MESKO.

    2. Shlimack

      To taki wojskowy szyfr czy rzeczywiście mowa o milionach? Się wam capslock zaciął, kapralu:)

    3. DIM

      Skuteczna ochrona zakładów, o znanych współrzędnych geograficznych, jest niemożliwa. Zapasy wykonać trzeba w czas pokoju. Podobnie jak rozśrodkowanie i utajnienie miejsc magazynowania. Ale co ja Wam tu będę... przecież to jest zupełnie najprostsza logika ! Przygotowanie na serio Polski do obrony, czy przygotowania na niby, aby stołek, a w razie czego i tak dyla za granicę ?

  17. Esteban

    A kiedy wreszcie zostanie zamówiony w masowych ilościach granatnik ppanc?

  18. Norman

    Każdy WOT powinien mieć około 30 zestawów Kusza z dodatkowymi granatnikami p.panc na pokładzie jednorazowymi.

  19. Laky

    I super!brawo!👏😉

Reklama