Przemysł Zbrojeniowy

WZL Nr 4 remontuje silniki F-16

Fot.SSgt Ian Houlding GBR Army/SFJZ13/NATO/flickr
Fot.SSgt Ian Houlding GBR Army/SFJZ13/NATO/flickr

Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 4 S.A. przekazały 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach pierwszy wyremontowany moduł wentylatora Pratt&Whitney F100-PW-229, czyli elementu napędu myśliwca F-16C/D. To kolejny kamień milowy, jeżeli chodzi o prace tych zakładów nad napędami do Jastrzębi.

To pierwszy w historii cały moduł silnika tego typu w pełni wyremontowany w warszawskich zakładach dla Sił Zbrojnych RP. Dlaczego doszło do tego dopiero teraz? Jak podaje WZL Nr 4 na swojej stronie internetowej, po prostu jednostki napędowe polskich F-16 po ponad 10 latach eksploatacji zaczynają wymagać tego rodzaju szerzej zakrojonych prac, czyli remontów głównych modułów. W międzyczasie, na przestrzeni ostatnich lat, zakłady pozyskiwały niezbędne licencje oraz technologie, inwestowano też w kadrę i infrastrukturę.

image
Fot. WZL Nr 4 S.A.

Silnik Pratt&Whitney F100-PW-229 składa się z pięciu modułów, które mogą być dowolnie zamieniane między silnikami. Umożliwia to większą elastyczność ich eksploatacji, co przekłada się na większą sprawność całej floty.  Jak wspomniano prace przy tych napędach WZL Nr 4 S.A. prowadzą już od dawne i jest im on dobrze znany. Jeszcze w roku 2005 wraz z firmą ATEC i MAGNUS zakłady wykonały modernizację stacji prób, która pozwoliła na przeprowadzanie ich prób poprodukcyjnych. Sprawdzeniom uległy tam niemal wszystkie silniki fabrycznie nowych wówczas – Jastrzębi. Kolejnym etapem było przystosowanie stacji prób do wykonywania testów silników F100-PW-229 po wprowadzeniu na nich usprawnień.

Remontu pierwszego modułu wentylatora dokonano na podstawie ubiegłorocznej wieloletniej umowy podpisanej z 3. Regionalną Bazą Logistyczną w Krakowie – Wydziałem Techniki Lotniczej w Kutnie. Wtedy też rozpoczęły się prace nad pierwszymi modułami. Obecnie w ofercie WZL Nr 4 S.A. znajdują się remonty dwóch pełnych modułów silnika: wspomnianego modułu wentylatora i modułu skrzynki napędów.

image
Grafika: WZL nr 4 S.A.

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.